خاورمیانه؛ رهبر جدید اکوسیستم جهانی ارز


اقتصاد خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۲۲ رشد ۵.۲ درصدی داشته است

در سال ۲۰۲۱، مرکز مالی بین المللی دبی حدود ۹۹۶ شرکت ثبت شده داشت که بالاترین سطح در تاریخ است. البته، کاهش نرخ مالیات شرکت ها و مقررات مالی شفاف تر، نقش کلیدی در افزایش محبوبیت این بخش در میان دلالان ارز ایفا می کند.

خاورمیانه در پنج سال گذشته به سریع ترین رشد اقتصادی در جهان تبدیل شده است و کارگزاران ارز (FX) و CFD های ما به مقصد تبدیل شده اند.

به ویژه، دبی از زمان بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ شاهد افزایش محبوبیت در میان ارائه دهندگان خدمات مالی بوده است.

تنها در سال ۲۰۲۱، مرکز مالی بین المللی دبی، منطقه ویژه مالی دبی، ۹۹۶ ثبت شرکت را گزارش کرد که بالاترین ثبت شرکت در جهان است. این رقم در مقایسه با سال ۲۰۲۰ حدود ۳۶ درصد افزایش یافته است.

کارگزاران مالی اقدام به ثبت شرکت های جدید در این منطقه ویژه اقتصادی کرده اند.

در مقابل، برخی از کارگزاران اصلی فارکس و قراردادهای ما اکنون دفتر مرکزی یا حداقل دفاتر منطقه ای خود را در دبی دارند.

با توجه به موقعیت استراتژیک خود به عنوان یک مرکز مالی، دبی به شرکت های مالی این فرصت را می دهد تا فعالیت های خود را در سطح جهانی گسترش دهند.

FxPro اخیراً از گسترش حضور خود در خاورمیانه از طریق دفتر جدید خود در دبی خبر داده است.

اما خاورمیانه به دبی یا امارات محدود نمی شود. کشورهایی مانند بحرین و اردن اخیراً رویکردهای نظارتی مالی مبتنی بر فناوری را برای جذب شرکت های مالی پیشرو در سراسر جهان معرفی کرده اند.

انتظار می رود سایر کشورهای نفت خیز خاورمیانه و شمال آفریقا مانند کویت و بحرین، عمان و عربستان سعودی رشد سریعی را تجربه کنند و خاورمیانه، به ویژه کشورهای خلیج فارس را به قطبی جذاب برای دلالان جهانی تبدیل کنند.

بر اساس گزارش اخیر بانک جهانی که در آوریل ۲۰۲۲ منتشر شد، انتظار می رود منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۲۲ به میزان ۵.۲ درصد رشد کند که سریع ترین نرخ از سال ۲۰۱۶ به دلیل کاهش قیمت نفت است.

بر اساس گزارش اخیر بانک جهانی که در آوریل ۲۰۲۲ منتشر شد، انتظار می رود منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۲۲ به میزان ۵.۲ درصد رشد کند که سریع ترین نرخ از سال ۲۰۱۶ به دلیل کاهش قیمت نفت است.

قوانین ارز

در حالی که سایر مناطق با چارچوب بازرسی ارز خارجی شفاف روبرو هستند، اکثر کشورهای خاورمیانه، به ویژه امارات، بحرین و اردن، موفق شده اند تعادل مناسبی بین حمایت از مصرف کنندگان در یک محیط امن و ترویج محصولات مالی نوآورانه ایجاد کنند.

محمد آل احمد، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل گروه سهام، گفت: رشد سریع تعداد کارگزاران ارز طی چند سال گذشته را می توان به عوامل بسیاری نسبت داد.

اول از همه، تلاش برای ایجاد مقررات پیچیده بازار مطابق با استانداردهای بین المللی در خدمت کارگزاران و معامله گران فارکس، محیط امن تر، جذاب تر و کارآمدتر را فراهم کرده است.

آل احمد خاطرنشان کرد: مدیریت موثر رویدادهای جهانی مانند اپیدمی کرونا و نمایشگاه جهانی ۲۰۲۰ سرمایه گذاران بسیاری از جمله دلالان ارز را به خود جذب کرده است.

نرخ مالیات و پذیرش فناوری های جدید

فرح مراد، تحلیلگر ارشد بازار در XTB MENA نیز گفت که خاورمیانه در چند سال گذشته به دلیل استفاده از فناوری در زمینه های مختلف توسعه یافته است.

به گفته وی، رویکرد دبی به محصولات نوظهور مالی کسب و کار، کارگزاران را قادر می سازد تا فعالیت های خود را در این منطقه شروع و گسترش دهند.

دبی محیطی مساعد برای شرکت های مالی است. دبی همچنین دارای یک سیستم قانونی و نظارتی مستقر با زیرساخت های کافی است.

کویت، یکی دیگر از اعضای شورای همکاری خلیج فارس، نیز یک بازار مالی پیشرفته با بالاترین ارزش ارز در جهان ایجاد کرده است.

مراد معتقد است که این فضا به نفع بازار ارز است و محصولات مختلفی در حوزه توافق ما با رعایت استانداردهای بین المللی متفاوت به معامله گران عرضه می شود و در عین حال از محدودیت های کمتری بهره مند می شود.

وقتی صحبت از اقتصادهای قدرتمند می شود، خاورمیانه پایین ترین نرخ مالیات شرکت ها را در جهان دارد.

در میان مناطق ویژه اقتصادی، دبی در بین شرکت هایی که به دنبال نوآوری در صنعت خدمات مالی هستند محبوبیت خاصی پیدا کرده است.

مترجم: فرزانه اسکندریان

منبع: financemagnates.com