خشونت بازار سهام تا کی ادامه خواهد داشت؟


امروز که سهامداران شاهد کاهش شاخص بورس بودند، بسیاری بر این باور بودند که رکورد نرخ سود بین بانکی دلیل تداوم افت بورس تهران است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، سهامداران امروز شاهد ریزش شاخص بورس بودند که بسیاری از آنها بر این باورند که برگزاری مجمع بورس و رکورد نرخ سود بین بانکی ادامه نزول سهام تهران است. تبادل.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز با بیش از ۱۱ هزار واحد کاهش به کار خود پایان داد. یکشنبه گذشته ۵ تیر ۱۴۰۱ پس از افت ۱۱۶۱۱ واحدی شاخص در مجموع یک میلیون و ۴۶۸ هزار واحد ثبت کرد. شاخص هم وزن نیز با افت ۳۲۰۰ واحدی روی عدد ۴۰۲ هزار واحد قرار گرفت.

شاخص بورس چقدر سقوط خواهد کرد؟

به گفته بسیاری از کارشناسان، اتفاقاتی که این روزها در بورس تهران می افتد ناشی از اجرای سیاست های غلط دولت در حوزه اقتصاد است. بر خلاف وعده های انتخاباتی ابراهیم رئیسی، مردم بازار از خلف زن رئیس دولت ناراضی هستند.

از جمله این وعده ها می توان به شکستن سقف ۲۰ درصدی نرخ سود بین بانکی اشاره کرد. اجباری بودن تعیین قیمت، عدم دخالت دولت در امور داخلی بازار سرمایه و… نیز از جمله وعده های محقق نشده دولت است.

البته برخی از تحلیلگران برگزاری مجامع و برآورده نشدن انتظارات سهامداران را دلیل دیگری می دانند. این در حالی است که جایگاه بازار در این فصل همواره بهبود نسبی داشته و در بدترین حالت شاخص ثابت مانده است.نرخ سود و روند نزولی شاخص.
بسیاری در بورس معتقدند بانک مرکزی از ابتدای امسال به تدریج نرخ سود بین بانکی را افزایش داده است. اگر اینطور باشد، سید احسان خاندوجی قول داده بود که بعد از پاییز ۱۴۰۰ نرخ سود را بالای ۲۰ درصد افزایش ندهد. این وعده داده شده در عنوان بسته حمایتی بورس اکنون زیر پا گذاشته شده است.

بسیاری بر این باورند که افزایش دقیق نرخ سود عامل سقوط بازار سهام است. از سوی دیگر بسیاری از اقتصاددانان بر لزوم استفاده از این ابزار برای کنترل تورم تاکید دارند. در حال حاضر، به نظر می رسد تعادل به نفع اقتصاددانان منحرف شده است و دولت و بانک مرکزی از افزایش نرخ بهره اطمینان دارند.

منبع: تجارت نیوز

لینک کوتاهلینک کپی شد!