داروهای جدید در اینجا شناسایی شده است


گروه ایرنا – معصومه نیکنام: وقتی رسانه ها خبر کشف انواع مواد مخدر را می شنوند، در نگاه اول همه چیز ساده به نظر می رسد. بسیاری از ما نمی دانیم شیمیدان ها و کارشناسان آزمایشگاه چند ساعت این مواد را در آزمایشگاه های تخصصی آزمایش کرده اند و تمام توان و تخصص خود را برای دستیابی به کشف علمی جرم در این زمینه به کار گرفته اند. نتیجه گیری های شناخته شده برای عموم، از جمله مقامات، برای اقدام فوری. تلاش این گروه از کارشناسان باعث آگاهی مردم می شود. در بسیاری از موارد، اینها کارشناسان علوم آزمایشگاهی بودند که با رویارویی با جنایتکاران جان بسیاری از افراد غیرمنتظره را در سراسر جهان نجات دادند.

داروهای جدید در اینجا شناسایی شده است

محصولات لاغری گلوریا پر از دارو را کشف کنید

اعلام این که محصولات لاغری گلوریا با یک لیوان داروی روانگردان پر شده است مانند یک بمب بود. بسیاری از مشتریان این محصول بدون اطلاع از محتویات آن و با تبلیغات افرادی که در مدت زمان کوتاهی موفق به کاهش وزن شده اند در دام این باند افتادند. مدتی بعد با گزارش‌های مردمی و مشکوک شدن برخی والدین به رفتار فرزندانشان در مورد اثرات استفاده از این محصول، کارشناسان آزمایشگاه تشخیص مواد مخدر این محصولات را آزمایش کردند و در حین جداسازی این مواد، یک لیوان الکل مشاهده کردند. بدین ترتیب و با اطلاع رسانی تدریجی تعداد قربانیان این محصول کاهش یافت.

داروهای جدید در اینجا شناسایی شده است

کارخانه های لاغری پر از شیشه

در اتفاقی دیگر، آسیاب های رژیمی وارد بازار شدند و آن آسیاب ها در بسته بندی های خارجی در آرایشگاه ها و جاهای دیگر فروخته شدند. به گفته پلیس، چنین آسیاب هایی در هیچ کجای دنیا یافت نشد و پس از آزمایش در آزمایشگاه، مشخص شد که از رنگ های فسفری، قرمز، آبی یا رنگ های دیگر ساخته شده اند تا شیشه را جذاب کنند. این کشف مهم نیز توسط کارشناسان ایرانی در همین آزمایشگاه ها مورد تحقیق قرار گرفت. با وجود این، قاچاقچیان متوقف نشده اند و همواره مواد مخدر و روانگردان های مختلف و جذاب را روانه بازار می کنند و مردم در همه جا بدون اینکه بدانند مشتقات آن از اینجا آمده، از این مواد استفاده می کنند. این یک ماده مخدر است اما از طرفی پلیس مواد مخدر، آزمایشگاه ها و کارشناسان ساکت نمانده اند و در حال بررسی همه این اتفاقات بوده و به محض تایید آن ها اطلاع رسانی می کنند.

داروهای جدید در اینجا شناسایی شده است

کشف سیگارهای الکترونیکی حاوی مواد مخدر شاهدانه

مجید کریمی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: آزمایشگاه ها فعال هستند و به کشف علمی جرم رسیده اند. مواد مخدر و حرف آنها در نظام بین الملل.

داروهای جدید در اینجا شناسایی شده است

آزمایشگاه پلیس مبارزه با مواد مخدر با هدف شناسایی، شناسایی و تجزیه و تحلیل، تحقیق، تحقیق و تجزیه و تحلیل مواد مخدر کشف و وارداتی در کشور و کمک به کشف مواد مخدر و روانگردان های پیچیده راه اندازی شده است. و فعال در این حوزه ها، این آزمایشگاه ها تنها آزمایشگاه های مرجع قوه قضائیه، دفتر مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری و همچنین دفتر جرائم سازمان ملل متحد هستند که قابلیت این آزمایشگاه ها را تایید کرده اند. سردار کریمی این بار می گوید: متخصصان آزمایشگاه های داروسازی فارغ التحصیل شیمی و علوم آزمایشگاهی هستند که تمامی متخصصان این آزمایشگاه ها فارغ التحصیل رشته های خاص شیمی و علوم آزمایشگاهی هستند و حتی برخی از آنها فوق دکتری دارند.

کسب مقام چهارم در المپیاد علمی آزمون آنالیز دارو

آزمایشگاه مرجع پلیس مبارزه با مواد مخدر فرج سالی دو بار در تست های بین المللی آنالیز مواد مخدر شرکت کرده است. آزمایشگاه کنترل مواد مخدر پلیس فرجی از بین ۱۷۹ آزمایشگاه در ۵۷ کشور شرکت کننده در آزمون المپیاد علمی در سال ۲۰۲۰ بین آزمایشگاه آنالیز مواد مخدر و پزشکی قانونی و آزمایشگاه جنایی رتبه چهارم را کسب کرد. با توجه به اهمیت این نتیجه، نه تنها باعث ارتقای وجهه ملی و بین المللی فراجا و نیروهای مسلح کشور، بلکه اعتبار علمی کشور در شناسایی علمی جرایم مواد مخدر در جهان شده است. این رهبری پلیس از نظر دانش و تجهیزات آزمایشگاهی. گفتنی است شبکه آزمایشگاهی آنالیز مواد مخدر نیروی انتظامی مشتمل بر ۳۴ آزمایشگاه در تمامی استان ها ایجاد شده و به صورت ۲۴ ساعته در خدمت یگان تحقیقاتی و دستگاه قضایی است. این شبکه علمی و آزمایشگاهی سرعت رسیدگی به پرونده ها را در دادگاه ها و ارائه نظریه های کارشناسی مطابق با همایش های بین المللی و قوانین مبارزه با مواد مخدر در کشور فراهم می کند.

داروهای جدید در اینجا شناسایی شده است

تولید کیت و اسناد کشف مواد مخدر

سردار کریمی همچنین در خصوص تولید گسترده کیت های تشخیص سریع داروی سریع خبر می دهد: در زمینه آزمایشگاه، طراحی و ساخت کاغذ TLC که وابسته به کشورهای اروپایی است نیز موفقیت های چشمگیری را در این زمینه شاهد بوده ایم. این مقاله را به دست آورید که بسیار حساس است و نتایج آزمایشات نقش مهمی در تولید داخلی آن دارد و اکنون نسخه داخلی این محصول را به عنوان نسخه خارجی آن در اختیار داریم و با افتخار اعلام می کنیم که یکی دیگر از موارد کیت تشخیص مواد مخدر است که همکاران ما به محض کشف یک ماده مخدر در صحنه جرم یا در راه آهن، فرودگاه، پایانه مسافربری و مکان عمومی استفاده می کنند و در کمتر از ۳۰ ثانیه می دانند بله یا خیر؟ این کیت قادر است ۱۶ نوع مواد مخدر را شناسایی کند. و ما ما به تولید در مقیاس بزرگ در منطقه رسیده ایم.»

داروهای جدید در اینجا شناسایی شده است

درخواست از دولت

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه بهترین راه کمک دولت به پلیس مواد مخدر در این حوزه، حمایت از شرکت های دانش بنیان است، می گوید: شرکت های دانش بنیان به دلیل هزینه های بالای تحقیقات، کمتر در این حوزه حضور دارند. این در حالی است که در دو سال اخیر با کمک معاونت فناوری ریاست جمهوری، پلیس مواد مخدر کار خوبی انجام داده است، اما بسته ها و مدارک تهیه شده برای شناسایی سریع مواد مخدر تکمیل شده است. با این حال، تحقیقات صنعتی گران است و برای پیشرفت بیشتر در این زمینه به حمایت دولت نیاز داریم. پلیس آمادگی لازم برای همکاری با شرکت های دانش بنیان در این زمینه را دارد و از طرح های آنها استقبال می شود.