دریا جاذبه ای جذاب برای مسافران شمال است


دریا جذاب ترین جاذبه برای مسافران شمال کشور است. ناگفته نماند که در صورت توجه کافی به نکات ایمنی ذکر شده برای گردشگری دریایی و به طور کلی شنا، سفر خوشایند و عاری از خطرات احتمالی خواهد بود.

شنا کردن در اقیانوس هرگز مانند شنا کردن در استخر نیست. همانطور که در بالا ذکر شد، اکثر خانواده هایی که به استان های شمالی کشور سفر می کنند، مشتاق دیدن دریا و شنا در آب های خروشان دریای خزر هستند. اما متاسفانه آمارها نشان می دهد که هر ساله تعداد زیادی از گردشگران به دلیل عدم آگاهی از خطرات دریا و یا عدم آشنایی با اصول شنا قربانی دریا می شوند. تا آنجا که کارشناسان معتقدند مرگ و میر ناشی از شنا در دریای خزر با خسارات ناشی از زلزله متوسط ​​در ایران قابل مقایسه است. شنا در اقیانوس علاوه بر دانستن فنون و مهارت های پیشرفته شنا، نیازمند دانش کافی از ویژگی های امواج اقیانوس است. به یاد داشته باشید که اکثر قربانیان غرق شده با فنون شنا آشنا هستند، بنابراین توانایی خود را در شنا دست بالا نگیرید.

به گفته مسئولان و کارشناسان عوامل زیادی در وقوع این حوادث تلخ و ناگوار در دریای خزر دخیل هستند که از مهم ترین آنها می توان به بی توجهی خانواده ها، رعایت نکردن نکات ایمنی ناشی از ناآگاهی، ضعف مدیریت و عدم نظارت اشاره کرد. این تسکین امکانات و تجهیزات است. برای شنا در دریا باید تکنیک شنا را دانست و مهارت های زیادی داشت و همچنین ویژگی های آب دریا را دانست. آب شور دریا با چشم ها تماس پیدا می کند و تمرکز شناگر را تحریک می کند، راه رسیدن به ساحل را غیرممکن می کند و حتی اگر به مجاری تنفسی و ریه ها برسد، شنا با سرفه های شدید را عملا غیرممکن می کند. این کار شناگر را کاملاً ناامید می کند. امواج خروشان دریا و آب های گل آلود ساحلی خزر مردم را به این سو و آن سو سوق می دهد و تمام توان و توان خود را به کار می بندد و نشان می دهد که دریا جای امنی برای شنا نیست.

اما با توجه به تمامی عوامل ذکر شده مهم ترین و اصلی ترین عامل غرق شدن شناگران در دریای خزر جریان های ریپ یا جریان های برگشت سریع است. جریانات ساحلی خطرناک ترین و بی صداترین قاتل دریای خزر هستند به طوری که ۸۰ درصد عملیات نجات غریق به این پدیده مربوط می شود. امواج با رسیدن به ساحل پس از مدتی در نزدیکی ساحل می شکند و این عمل با توجه به موقعیت و شکل بستر و زاویه برخورد موج، جریان های موازی و عمودی برای ورود به منطقه ساحلی ایجاد می کند. این جریان‌های شکاف با مکانیسم‌های مختلف از آب‌های کم عمق ساحلی سرچشمه می‌گیرند و در سرعت‌های بالا به‌عنوان کانال‌های رعد و برق عمل می‌کنند و اگر یک قهرمان شنای المپیک بخواهد برخلاف جریانی که سرعت آن حدود دو متر بر ثانیه است، حرکت کند. پایین، غرق خواهد شد.

بنابراین افرادی که تصمیم به ورود به آب های نیمه عمیق با عمق بیش از یک و نیم متری سواحل دریای خزر دارند نه تنها شنا را خوب بلدند، بلکه علاوه بر قدرت بدنی بالا باید توجه ویژه ای داشته باشند. . به این جریان های ریپ توجه کنید. زیرا اگر فردی گرفتار این جریان ها شود، مهم نیست که چقدر قوی باشد و چقدر توانایی شنا کردن داشته باشد، بازگشت به ساحل را عملا غیرممکن می کند. این امر باعث شده است که چندین مکان در منطقه شمالی در آمار تلفات دریای خزر ظاهر شود.

دریای خروشان خزر
دریای خروشان خزر

طلوع دریای خزر در سال‌های اخیر بسیاری از ساختمان‌ها و تأسیسات ساحلی، چاه‌های آب و فاضلاب آن‌ها را در زیر آب‌های ساحلی مدفون کرده است. بنابراین، گردشگران باید در مناطقی که پاکسازی شده و دارای ناجی غریق هستند شنا کنند و با توجه به خطرات و تلفات سواحل این منطقه که به این نام شناخته می شوند، اعتقاد بر این است که بسیاری از مناطق ممنوعه هستند. اگر می خواهید شنا کنید و مایل به شنا در آب دریا هستید، در مناطق تمیز و در حضور ناجیان غریق شنا کنید. توصیه های ناجیان غریق را جدی بگیرید. سفر شیرین مسافران تابستانی از خطه شمال را بارها تلخ کرده است.

خودل – کارشناس اجتماعی