در جشنواره تئاتر دانشگاهی چه اتفاقی خواهد افتاد؟ / رویداد متروکه! – تئاتر آنلاین


بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران به بن بست خورده است و اوضاع به گونه ای پیش می رود که بیشتر تمایل به تعطیلی آن وجود دارد تا تصرف آن.

به گزارش تئاتر آنلاین، وقتی به مدیران فرهنگی تریبون برای سخنرانی و سخنرانی داده می شود، از اهمیت نسل جوان و ایجاد بستر مناسب برای تربیت و فعالیت آنها صحبت می کنند، اما وقتی که باشد. اگر روی تحقق سخنرانی ها، شعارها و وعده ها کار کنیم، نتیجه اصلاً ممکن نیست، قابل قبول نیست.

وضعیت نسل جوان نمایش نیز از این قاعده مستثنی نیست. بسیاری از جوانان علاقه مند به هنر و به خصوص تئاتر با هزاران امید برای تحصیل در رشته مورد نظر خود وارد دانشگاه می شوند و چشم انداز فعالیت و آینده خود را رقم می زنند.

اگرچه سال هاست که بحث وضعیت آموزش و سطح کمی و کیفی آموزش نمایش در دانشگاه ها مطرح است، اما وزارت علوم اصولگرا هیچ ابتکاری در این زمینه انجام نداده است.

جدای از وضعیت آموزش نمایش در دانشگاه، وضعیت فعالیت های نمایشی دانشجویان نیز مناسب نیست و بخش بزرگی از این وضعیت نامطلوب، عدم برنامه ریزی و سیاست گذاری مدیر مسئول در این زمینه در وزارتخانه است. از علم.

دانشگاه های آموزش دهنده تئاتر بستر و فضای مناسبی برای فعالیت های نمایشی دانشجویان تئاتر ندارند و اگر هم داشته باشند به راحتی در دسترس و مناسب دانشجویان تئاتر نیست. شرایطی که بارها گلایه ها و انتقادات نقاشان، اساتید و دانشجویان تئاتر منعکس شده، اما توجهی به گلایه ها و انتقادها نشده است.

تنها امکان ارائه فعالیت های نمایشی دانشجویان در سال های گذشته جشنواره تئاتر دانشگاهی است که بستری برای ظهور و معرفی استعدادهای مستعد بوده و هست.

روزگاری بوته جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران توسط کانون های تئاتر دانشگاهی ایجاد شد که شامل جلسات دانشجویان تئاتر دانشگاهی و همچنین مراکز تئاتر بود و دبیر جشنواره نیز به این شکل معرفی می شد.

به مرور زمان مراکز تئاتر آموزشی ضعیف و متروکه شد و همایش کانون های تئاتر نیز منحل شد و خانه تئاتر دانشگاه جایگزین آن شد. همین روند باعث شده جشنواره تئاتر دانشگاهی هم در انتخاب مدیر جشنواره و نحوه حمایت از جشنواره شرایط متفاوتی را تجربه کند. در این صورت باید قرارهای بلااستفاده را از نظر مراکز تئاتر دانشگاهی و دانشجویان تئاتر اضافه کنیم.

هر ساله مدیران و مسئولان وزارت علوم از اهمیت و جایگاه جشنواره نمایش دانشگاهی صحبت می کنند، اما از انتخاب مدیر تا بودجه و بودجه، برگزاری این جشنواره همواره با حواشی مختلفی مواجه است. همانطور که سازماندهی شده است.

وزارت علوم به عنوان متولی تئاتر دانشگاهی به جای اینکه راهگشای دانشجویان تئاتر باشد، جشنواره نمایش دانشگاهی را به یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین تئاترهای کشور تبدیل کرده و می کند. – پرتاب و ممانعت در این زمینه.

چنین شیوه کاری وزارت علوم باعث شده تا انتخاب دبیران جشنواره در یک دهه اخیر مدتی به تعویق بیفتد و ستاد برگزاری جشنواره را در زمان ها و شرایط مالی مطلوب برگزار کند.

شیوع دو ساله کرونا ذهن وزارت علوم را سبک کرد زیرا بهانه خوبی برای توجیه عدم توجه به تئاتر دانشگاهی و جشنواره تئاتر دانشگاهی در ایران شد.

با پایان یافتن شیوع ویروس کرونا و تغییر دولت، وضعیت سالن‌ها و جشنواره‌های دانشگاهی نه تنها مساعد، بلکه سخت‌تر از گذشته شده است.

روزهای پایانی دهه ۱۴۰۰ از سوی وزارت علوم در انتظار تصمیم نمایشنامه نویسان دانشگاهی مبنی بر تشکیل سازوکار درست و کارشناسی برای فعال سازی مرکز نمایش دانشگاه و انتخاب دبیر و نحوه برگزاری بیست و چهارمین جشنواره نمایش دانشگاهی تعیین شد. .

رحمت امینی، مدیر گروه هنرهای نمایشی دانشگاه هنرهای زیبای تهران به عنوان دبیر علمی جشنواره منصوب شد، اقدامی که با انتقاد دانشجویان و فعالان تئاتر دانشگاهی به دلیل در نظر گرفتن چنین انتصابات و رویه هایی مواجه شد. خارج از تشکیلات جشنواره تئاتر دانشگاهی باشید. انتخاب مدیری به عنوان دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران، تخلف از عملکرد عادی آن جشنواره بود. اتفاقی که در آن دبیر و همه دست اندرکاران باید از بدنه دانشجویی دانشگاه باشند نه از مدیریت دانشگاه.

موج مطالبات و انتقادات دانشجویان و فعالان دانشگاه تهران در هفته های اول سال ۱۴۰۱ ادامه یافت و وزارت علوم به این مطالبات پاسخ داد.

محمدعلی اسلامی، مدیرکل فرهنگی وزارت علوم در سخنانی که در فروردین ۱۴۰۱ در رسانه ها منعکس شد، گفت: این سیاست وزارت علوم است که استعدادهای هنری را در جشنواره تئاتر دانشگاهی به نمایش بگذارد. زیرا این جشنواره ویژه اساتید و دانشجویان است.

وی در ادامه سخنان خود اعلام کرد: علاقه مندان به جشنواره نمایش دانشگاهی می دانند که این جشنواره با شرایط ایده آل خود فاصله دارد و برای برگزاری مناسب آن باید در قوانین و مقررات جشنواره بازنگری شود و علاقمندان تاکید کردند. . همدردی با منطقه با توجه به اعلام و انتخاب دبیر علمی در پایان سال جاری، اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم باید عزم جدی برای برگزاری این جشنواره و همچنین رسیدگی به مطالبات از خود نشان می داد. دانش آموزان برای تعیین عملکرد جشن ۲۴.

اسلامی ادامه داد: با توجه به اینکه قوانین و مقررات مصوبی در این زمینه وجود ندارد، مقرر شد دو دبیر بر اساس برنامه ها و جشنواره های دانشگاه که دارای یک دبیر آموزش و یک دبیر اجرایی است برای جشنواره تعیین شود. برای انتخاب دبیر علمی، پس از نظرخواهی از فعالان این حوزه، رحمت امینی، مدیر گروه هنرهای نمایشی دانشگاه تهران، انتخاب شد تا با استفاده از تخصص خود به تدوین قوانین، تکمیل وظایف علمی بپردازد. روند و آسیب شناسی جشنواره با استفاده از نظرات کارشناسان و دانشجویان.

وی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته روندی در جریان بود که مدیران گروه‌های نمایشی و مدیران مراکز نمایشی دانشگاه تهران به‌عنوان استاد و نماینده دانشجویان و پس از رزومه و بررسی در کمیته انتخاب دبیر دانشجویی عضویت داشتند. کاندیداها برنامه ریزی می کنند، در نهایت یک نفر را به اداره کل منصوب کردند. برای این امر لازم است آیین نامه جشنواره با مشارکت مرکز تئاتر دانشگاه، دانشجویان و اساتید این حوزه تدوین شود.

به گفته مدیرکل فرهنگی وزارت علوم و مطالبات دانشجویان و نمایشنامه نویسان دانشگاهی، حتی پس از گذشت سه ماه جلسه رسیدگی برگزار نشده است. مشخص نیست تصمیم جدی اداره کل فرهنگ برای برگزاری جشنواره نمایش دانشگاهی مورد اشاره محمدعلی اسلامی چیست.

به هر حال روزها و هفته ها و ماه ها می گذرد و جشنواره تئاتر دانشگاهی به عنوان یک رویداد مهم در هاله ای از ابهام و رها شده است. نه خبری از مطالبه دانشجویی است، نه خبری از عزم جدی اداره کل فرهنگی وزارت علوم.

بیست و چهارمین جشنواره تئاتر دانشگاهی به حال خود رها شده و معلوم نیست نتیجه آن چه خواهد بود، اما نباید از این نکته غافل شد که تضعیف این برنامه نمایشی برای تئاتر ایران به ویژه تئاتر دانشگاهی اتفاق خوبی نخواهد بود.