در روزهای سیاه تئاتر، «تحقیر مخاطب»/ چرا همیشه رنج می بریم؟


کارگردان برنامه شروت شرم که این روزها در مرکز تئاتر مولوی روی صحنه می رود، می گوید اجرای این نمایش در شرایط فعلی قابل پیش بینی نیست.

نادر خوشبخت کارگردان نمایش «آهنت به تماشا» که در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی روی صحنه می رود، درباره نمایش «آهنت به تماشا» اثر پیتر هاندکه به تئاتر آنلاین گفت: اجرای آن را آغاز کرده ایم. ۲۸ آبان و هر شب ساعت ۱۹:۳۰ در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی روی صحنه خواهیم بود.

وی درباره موضوع نمایش «تحقیر مخاطب» توضیح داد: من به عنوان کارگردان به نمایش بسیار وفادار بودم. پیتر دست او در این اثر همراه با تماشاگران حاضر در سالن به بررسی ماهیت تئاتر روی صحنه می پردازد.

خسخت درباره روند تولید این نمایش یادآور شد: ۸ ماه برای تمرین و ساخت نمایش «آهنت بهاغر» وقت صرف شد. روند تولید یک اثر در تئاتر با هنرهای دیگر بسیار متفاوت است زیرا تولید تئاتر نیاز به زمان بندی دقیق و صرف زمان و انرژی زیادی دارد.

کارگردان نمایش «توهین به مخاطب» درباره اجرای کارش در شرایط کنونی جامعه تاکید کرد: در شرایط کنونی تبلیغاتی وجود ندارد و یاور نه از تئاتر می آید و نه معرفی درستی برای آثار تئاتر.

وی ادامه داد: از ابتدای عصر اپیدمی تولید و اجرای تئاتر برای مدت طولانی به حالت تعلیق درآمده بود که سالن‌ها قبل از شروع مجدد فعالیت‌های تئاتری توسط کرونا تعطیل شدند. بعد از این وقفه تمرینات و تولید نمایش آغاز شد اما به عنوان یک هنرمند صحنه نمی توانستم پیش بینی کنم که اجرای نمایش چگونه خواهد بود.

خوسخت در آخرین بخش سخنان خود گفت: شرایط به گونه ای است که باید با شرایط روبرو شویم تا بسنجیم که کجا هستیم. اینکه چرا تئاتر در هر شرایطی باید آسیب ببیند، باید بررسی شود. باید ببینیم تئاتر مورد نظر است یا نه، زیرا وقتی گروه ها برای اجراها و اجراها وقت و هزینه می کنند اما رنج می برند، انگیزه ساختن تئاتر را از دست می دهند.