در سالن شیشه ای خوابیدم


رکود در بازار سهام در روزهای گذشته ادامه داشت. اگرچه شاخص کل بورس در این روز کاهشی نداشت، اما نماگر هموژن عملکرد بهتری داشت، اما ارزش معاملاتی اندک آن به حدی پایین ماند که به دومین ارزش معاملات خرد در سال مالی جاری تبدیل شد. . با ادامه استخراج پول واقعی از بورس در این روز، حدود ۱۸۰ میلیارد تومان از کل گردش مالی تمامی صنایع فعال در این بازار برداشت شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، بازار سهام در دومین روز هفته از آرامش نسبی برخوردار بوده است. در این روز افزایش قیمت برخی از سیگنال‌ها از جمله فارس، بافر و نوری روند نزولی شاخص کل در روز شنبه را تکرار نکرد و با افزایش ۱۳۰۰ واحدی مجدداً افزایش یافت. اگرچه فعالان بازار امیدوار بودند که ۱.۵ میلیون واحد تا حدودی بازیابی شود تا از ضرر کانال جلوگیری شود، اما نمی توان این بهبود نسبی را به افزایش قیمت در روزهای آینده نسبت داد. بررسی ها نشان داد که بورس توانسته است در کنار افزایش نسبی قیمت نمادهای پتروشیمی و پالایشی در روزهای اخیر، سطح فعلی شاخص را حفظ کند. هرچند این رقم به قدری ناچیز است که افزایش قیمت در نمادهای مذکور عموما کم بوده و به همین دلیل تقاضای آنها چندان قوی نیست. این امر میانگین موزون قیمت ها را بیش از ۰.۰۹ درصد افزایش داد. بر این اساس نماگر اصلی بورس در سطح یک میلیون و ۵۰۲ هزار لات متوقف شد و معاملات دیروز به پایان رسید.

اما با نگاهی دقیق تر به اعداد روز یکشنبه مشخص می شود که اوضاع به اندازه نمادهای سنگین در همه نمادهای بورس خنثی نبوده است. دیروز شاخص متوازن در شرایطی عملکرد روزانه خود را به ثبت رساند که اکثر نمادهای کوچکتر بازار در افزایش قیمت از شاخص سازان پیشی گرفتند و این از شاخص کل پیشی گرفت. محدوده ۰.۲۸٪. با آرام شدن فضای معاملات در بورس و افزایش نگرانی از کاهش ارزش دلار و نمادهای سنگین وزن، به نظر می رسد نمادهای کوچک و عموماً بومی در بازار در اقبال سرمایه گذاران قرار گرفته است. افزایش بیشتر شاخص همگن را می توان شاهدی بر این مدعا دانست.

بازنگری مضاعف توافقنامه

اما بدون احتساب تعداد و آمار شاخص‌ها، یکی از نکات قابل توجه در قیمت روز گذشته، تکرار برجام و غیر برجام بود. به نظر می رسد همگرایی ضعیف شاخص های هم وزن و کل در روز یکشنبه توسط نمادهای کوچک یا بزرگ تشدید شود که دلیل آن تداوم پیگیری اخبار، تاثیر آن بر بازار سهام و چشم انداز کلی است. در همه بازارها در این روز نیز مانند بسیاری از روزهای دیگر، نمادهای فعال در بورس و فرابورس تنها واکنشی به تاثیرات برجام بودند. روز یکشنبه نمادهای مرتبط با این مذاکرات از جمله شرکت های خودروسازی و بانکی با نارضایتی خود از وضعیت این مذاکرات با فروش سهام مذکور با نارضایتی های جدید از نتیجه ایران و سایر طرف های برجام ابراز نارضایتی کردند. در مذاکرات دوحه

بسیاری از فعالان بازار بر این باورند که بازار با هر خبر مثبت یا منفی، خرید و فروش سهام هر شرکتی را آغاز می کند مگر اینکه به نتیجه مذاکرات اعتقاد داشته باشند. با افزایش اخبار مثبت در سال های اخیر، با در نظر گرفتن نوسانات ارز واقعی در بازار، ناگهان صف خرید در مارک مربوطه ایجاد شده و مشخص شده است که به سرعت جای خود را به خط می دهد. وقتی خبر کم است بفروشید.

دیروز در حالی که نماد «ملت وب» در بین نمادهای قرمز شاخص خودنمایی کرد، این روز سایر نمادهای گروه بانکی وضعیت خوبی نداشت، بنابراین به غیر از نماد معاملاتی بانک دی، سایر نمادها. نمادها چه در بورس و چه در بازار بورس در این روز منفی بودند. وضعیت خودروها نیز تا حدودی شبیه بانکی بود با این تفاوت که در این نمادها معاملات بعدی در محدوده مثبت شکل گرفت. این نمادها به استثنای برجام، با ابراز خوشحالی از خبر واگذاری سهم و شناسایی سود از این مسیر، در روزهای گذشته توانسته اند به جایگاه بهتری نسبت به سایر برجام دست یابند.

کاهش قیمت مس و افزایش سیمان

به جز گروه مذکور، قیمت کالاها به ویژه مس در بازار روز گذشته چندان مطلوب نبود. در این روز نماد معاملاتی شرکت ملی مس ایران (خانواده) در راس نمادهای تاثیرگذار بر شاخص قرار گرفت و قطعا در وضعیت منفی قرار داشت. به نظر می رسد کاهش شدید قیمت مس در آخر هفته سرمایه گذاران را به واکنش شدید نسبت به کاهش قیمت این نماد و نمادهای مشابه برانگیخته است. می توان گفت که وضعیت صنعت سیمان رو به بهبود است. شنیده ها حاکی از آن است که افزایش قیمت سیمان در معاملات بورس کالا زمینه افزایش سود در این نمادها را فراهم کرده و سیمان در بورس و تابلوهای فرابورسی عملکرد مثبتی داشته است. در حال حاضر می توان ارزیابی کرد که نمادهای فعال در این حوزه ممکن است با افزایش قیمت مواجه شوند. این نظر عموم مردم در روز گذشته بورس است. این توافق منجر به افزایش حداکثری ارزش بسیاری از این نمادها در معاملات روز یکشنبه شد. در این روز تقاضا برای اکثر نمادهای صنعت سیمان به حدی افزایش یافته است که همه این نمادها به جز چند نماد در آخرین دقیقه معاملات روز سبز شدند و قیمت ها بالا رفت.

تصاویر در آینه

نکته مهمی که در روز یکشنبه در بازار سهام وجود داشت، تداوم بی نظمی قیمت معاملات خرد در روزها و هفته های اخیر بود. در این روز ارزش معاملات خرد به ۲۰۹۷ میلیارد تومان رسید که به جز یک روز کمترین قیمت از ابتدای سال تاکنون بود. خاطرنشان شد: این روند که در گذشته از مدت ها قبل ادامه داشته است، با فریب بازار و کاهش تعداد فعالان بازار می تواند منجر به رکود جدی شود.

از مجموع ۳۳۳ نماد معاملاتی، قیمت پایانی ۱۵۳ سهم (۴۶ درصد) مثبت و ۱۵۹ سهم (۴۸ درصد) منفی بود. در این بازار ۲۵ نماد (۸ درصد) خط خرید ۶۱ میلیارد تومانی تشکیل داده اند، اما از سوی دیگر شاهد تشکیل خط فروش در ۲ نماد بورسی به ارزش کمتر از ۱۶ میلیارد تومان (کمتر از یک درصد) بوده ایم. خاطرنشان می شود خالص خرید حق در بازار مذکور در این روز به حدود ۱۸۰ میلیارد تومان رسیده که با وجود کاهش نسبت به روز گذشته در سطح بالایی قرار دارد.

منبع: دنیای اقتصاد

لینک کوتاهلینک کپی شد!