دولت نباید مانع رسیدن قطار به آخرین ایستگاه برای افزایش سایر سطوح مستمری تامین اجتماعی شود


دولت نباید مانع رسیدن قطار به آخرین ایستگاه برای افزایش سایر سطوح مستمری تامین اجتماعی شود

حسن صادقی (رئیس کانون پیشکسوتان جامعه کارگری) در یادداشتی نوشت: قطار افزایش سایر سطوح حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به ایستگاه آخر نزدیک می شود و امیدواریم دولت مصوبه هیات مدیره را تایید کند. مدیران سازمان های تامین اجتماعی یعنی ۳۸ درصد افزایش حقوق پایه و مبلغ ثابت ۵. ۱۵۱۶۶۰ ریال حقوق سایر مقاطع مستمری بگیران مشابه پیشنهاد شورای عالی کار این قطار را متوقف نکنید. از رسیدن به ایستگاه آخر

با گذشت ۴ ماه از سال ۱۴۰۱، قطار افزایش سایر سطوح مستمری تامین اجتماعی با همه اتفاقات تلخ و شیرین به ایستگاه آخر رسیده است. شاید یکی از تاسف بارترین و ناراحت کننده ترین یادآوری های این روزها وضعیت نامناسب معیشتی و مالی جامعه کارگری بازنشسته باشد. شاخص ها، اعداد و نمودارها نشان داده است که وضعیت اقتصادی کشور در این مدت کوتاه بد است. برخی از اقتصاددانان تنها دلیل وضعیت بد اقتصادی کشور را استفاده دولت آمریکا از تحریم های غیراخلاقی می دانند.

در این مدت با فراموشی بازنشستگان غیرحداقلی، شرایط نابسامان معیشتی و مالی آنها روز به روز سخت تر می شود و فشار مالی را بیش از سایر اقشار احساس می کنند. این امر به آستانه تحمل این قشر از جامعه که رهبران انقلاب اسلامی هستند تا مرز هشدار رسید و دلایل مخالفت آنها را در قالب اجتماعات و تجمعات خودجوش فراهم کرد. این عادلانه نبود که بازنشستگانی که زندگی نیمه آبرومند خود را بدون هیچ چشم داشتی در راه تولید و خدمت به کشور می گذرانند، حقوق طبیعی خود را در کف خیابان جستجو کنند.

برگزاری چنین جلسات صنفی توسط بازنشستگان که به صورت منزوی و بر خلاف میل باطنی آنها برگزار می شد، حاصل مذاکره و چانه زنی نمایندگان بازنشستگان بود. این تجمعات صنفی دستاورد مهمی را به همراه داشت، یعنی افزایش ده درصدی حقوق سایر مستمری بگیران تامین اجتماعی و رد پیشنهاد دولت در مورد حق مسکن کارگران و همچنین جلوگیری از کودتا توسط دولت ها. تغییر قوانین و تصمیمات هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی و شورای عالی کار.

دستاوردهای به دست آمده به دلیل حضور بازنشستگان در میادین برای حفظ حقوق خود. در این میان برخی سودجویان با همکاری شبکه های ضد انقلاب سعی کردند بر موج احساسات جامعه کارگری کشور سوار شوند تا فضای کشور را در شبکه های اجتماعی خود به آتش بکشند. بله، این خوراک تبلیغاتی بود که دشمنان انقلاب همیشه به آن امید داشتند. اما قصد بازنشستگان این بود که با برگزاری جلسات خودجوش و صنفی به دنبال حقوق ضعیف خود باشند.

در تحلیل اولین دستاورد یعنی لغو پیشنهاد دولت برای افزایش ۱۰ درصدی حقوق سایر کارکنان بازنشسته تامین اجتماعی، لازم به توضیح است که دولت در چنین شرایطی تنها یک راه پیش رو دارد. قبل از آن و تصویب پیشنهاد هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی که به پیشنهاد شورای عالی می باشد. به عبارت دیگر دولت موظف است پیشنهاد هیأت مدیره مؤسسه یعنی افزایش ۳۸ درصدی حقوق پایه و مبلغ ثابت ۵ میلیون و ۱۵۱ هزار و ۶۶۰ ریال برای حقوق سایر سطوح مستمری بگیران را بپذیرد، عدم پذیرش آن است. نافرمانی در مورد قانون که برای یک حکومت انقلابی غیرممکن به نظر می رسد و مردم اجرای قانون را رد می کنند. البته طبق قانون چنانچه دولت در موعد قانونی یعنی ظرف ده روز ابلاغیه رئیس شورای اسلامی را اجرا نکند، رئیس مجلس می‌تواند مستقیماً پیشنهاد کمیته مدیریت اجتماعی را ارجاع دهد. لازم است نهاد امنیتی مصوبه را توسط دستگاه اجرایی ذی ربط و دستگاه ذیربط اجرا کند. با توجه به نرخ بالای تورم، این افزایش فاصله سبد معیشت و دستمزد را کاهش نخواهد داد و طبیعتاً بازنشستگان غیرحداقل دستمزد متضرر می شوند. زیرا با حقوق فروردین و تورم این ماه افزایش را در مرداد دریافت خواهند کرد و عملا شاهد افزایش حقوق اسمی و عدم بهبود معیشت خواهیم بود. چون افزایش معوقه بازنشستگان وابسته به دولت است و بازنشستگان از جیب خودشان ضربه می خورند.

دستاورد دوم این است که حق مسکن کارگران لغو شده و اصلاحیه آن بر حقوق حداقل دستمزد کارگران بازنشسته و سایر اقشار نیز تاثیر می گذارد.

دستاورد سوم که مهم ترین دستاورد نیز هست، پرهیز از ایجاد شورش در دولت ها برای تغییر مصوبه هیات مدیره و شورای عالی کار نهاد تامین اجتماعی به عنوان یک نهاد قانونی است. یعنی دولت نمی تواند به جای سازمان تامین اجتماعی و شورای عالی کار برای حقوق کارگران تصمیم بگیرد. زیرا این کار مهم و ضروری ابتدا به عنوان یک نهاد قانونی و سپس به عنوان نهاد تامین اجتماعی بر عهده شورای عالی کار است. دولت محترم می داند که اصلاح قانون مصوب به نفع جامعه کارگری نتایج بسیار ناگوار و جبران ناپذیری خواهد داشت.

مطالبات دیگری از جامعه کارگری محروم از جمله اجرای ۲۵ درصد معوقات متناسب در سال ۱۴۰۰، صدور احکام جدید، پرداخت حقوق معوقه سایر رده های مستمری بگیران و اجرای اصلاحیه حق مسکن وجود دارد که سازمان تامین اجتماعی مصوبه ای دارد. نقش مهمی برای ایفا کردن مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی دکتر تجربه موسوی و همچنین بحث روابط سه جانبه و استفاده از نظرات شرکای اجتماعی سازمان می تواند با افتخار از این بررسی خارج شود.

بله قطار افزایش حقوق سایر رده های بازنشستگان تامین اجتماعی به مرحله نهایی رسیده است و امیدواریم دولت با پیشنهاد هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی یعنی افزایش ۳۸ درصدی پایه پایه موافقت کند. حقوق. همچنین مبلغ ثابت ۵.۱۵۱.۶۶۰ ریال برای سایر سطوح حقوق بازنشستگان. این توصیه خوبی است، این قطار را از رسیدن به ایستگاه آخرش باز ندارید.

خدایا

انتهای پیام/