«دونده» پس از ۳۸ سال اکران می شود / اکران انحصاری در آمریکا – تئاتر آنلاین


سینماهای آمریکا شاهد اکران مجدد نسخه بازسازی شده فیلم «دونده» امیر نادری خواهند بود.

به نقل از یاهو نیوز، به گزارش تئاتر آنلاین، فیلم دونده به کارگردانی امیر نادری محصول سال ۱۳۶۳ که در آن از بازی مجید نیرومند به عنوان بهترین بازی کودک تاریخ سینما یاد شده است. .

نسخه بازسازی شده این فیلم قرار است در تاریخ ۲۸ اکتبر در انجمن فیلم آمریکا نمایش داده شود و تا ۱۰ نوامبر ادامه خواهد داشت. پرده امیر نادری و مجید نیرومند نیز در این اکران حضور خواهند داشت.

«دونده» داستان پسر بچه یتیم ۱۱ ساله ای با بازی مجید نیرومند است که به تنهایی در یک تانکر متروکه در شهر بندری آبادان زندگی می کند و با فروش آب، جلا دادن کفش های مردم و غواصی امرار معاش می کند. بطری ها او با تهدیدهای بزرگترها و سایر کودکان بزرگتر از خود مواجه می شود، اما آرامش را در دویدن مداوم و رویای کشتی های باری و هواپیماهای در حال پرواز می یابد.

این فیلم را می توان با فیلم هایی مانند «واکسی» و «بایکال چور» مقایسه کرد. ویتوریو دسیکا“مرد فراموش شده” نوشته لوئیس بونوئل و “۴۰۰ بازدید” فرانسوا تروفو دوران کودکی ماجراجویی با عناصر است نئورئالیست این فیلم را به تصویر می کشد که برای اولین بار در جشنواره های فیلم ونیز و لندن نمایش داده شد، اما تا سال ۱۹۹۱ در ایالات متحده اکران نشد.

نادری متولد آبادان، کار خود را با عکاسی سینمای ایران آغاز کرد و اولین فیلم بلند خود را در سال ۱۳۵۰ با نام «خداحافظ رفیق» ساخت. در سال ۱۹۷۴ “انتظار” و “آب، هوا، خاک” تولید شد ۱۹۸۹ فیلم های دیگر او به قبل از نقل مکان به نیویورک در دهه ۱۹۹۰ برمی گردد. “منهتن بر اساس اعداد” “A.B.T… منهتن، “ماراتن”، “دیوار صدا” و “وگاس: بر اساس یک داستان واقعی “و”زمان» دیگر فیلم های او هستند.