دکتر انوشه متخصص تغذیه چرا چاق می شویم؟


بسیاری از افراد برای اطلاع از علل چاقی به متخصص تغذیه مراجعه می کنند. افراد چاق اصلاً یکسان نیستند ، زیرا از نظر روانی ، روانی و جسمی ، تفاوت های زیادی بین دو فرد چاق حتی در یک خانواده وجود دارد.

علل چاقی:

ساده ترین دلایل چاقی وراثت ، پرخوری و کم تحرکی است. اما دلایل بسیار دیگری نیز وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می کنم.

سطح متابولیسم سلولی

به گفته یک متخصص تغذیه ، میزان متابولیسم در افراد چاق کمتر از افراد چاق است. برخی از افراد چاق بسیار کم غذا می خورند و حتی ورزش می کنند ، اما همچنان چاق هستند و موفقیت کمی در کاهش وزن دارند. آنها معمولاً نقصی در نظم متابولیک خود دارند که ممکن است به دلیل تغذیه نامناسب ، عدم تعادل غده ای یا هورمونی باشد.

یکی از عوامل تیروئید که در میزان متابولیسم سلولی نقش دارد نحوه عملکرد غده تیروئید است. کم کاری تیروئید باعث چاقی و پرکاری تیروئید منجر به کاهش وزن می شود. بنابراین ، عملکرد این تیروئید باید با آزمایشات لازم کنترل شود و در صورت لزوم از داروهای مناسب استفاده شود.

عملکرد طبیعی هورمون های زنانه بر افزایش وزن زنان تأثیر مستقیم دارد. برای زنانی که به دلیل اختلالات هورمونی (سندرم تخمدان پلی کیستیک) تعداد زیادی کیست تخمدان دارند ، نوعی مقاومت به انسولین وجود دارد که باعث چاقی در این افراد می شود.

عدم تعدیل تغذیه

رژیم گرفتن ، حذف برخی وعده های غذایی ، نخوردن یک وعده تأثیر مستقیم بر کنترل متابولیسم دارد. یکی از دلایل این امر ، اثر حرارتی مواد غذایی است. برای هر غذایی که می خوریم ، بدن از کالری زیادی برای هضم ، جذب و سوزاندن استفاده می کند. اگر مقدار غذا را افزایش دهیم (به شرطی که میزان مصرف روزانه افزایش نیابد) ، بدن می تواند کالری بیشتری از آنچه در یک یا دو وعده غذایی مصرف می شود ، بسوزاند. گرسنگی متابولیسم بدن را برای مدت طولانی کند می کند ، زیرا بدن برای حفظ انرژی دریافتی ، سرعت سوخت و ساز بدن را کاهش می دهد. بنابراین ، کسانی که یک وعده غذا می خورند و معمولاً بیشتر در یک وعده غذا می خورند ، بیشتر در معرض اضافه وزن هستند. با کاهش کالری بدن ، بدن کالری دریافتی را به چربی تبدیل می کند تا در روز مصرف نشود.

عادات بد غذایی و سبک زندگی ناسالم

عدم برنامه غذایی ، رفتار دلپذیر گلابی حتی زمانی که گرسنه نیستیم ، سریع غذا می خوریم ، کالری روزانه را در عصر و شب دریافت می کنیم ، ساعات خواب منظم ، عدم خوردن به موقع و به موقع ، عدم ورزش و ورزش ، پرخوری در حالت های احساسی مانند افسردگی ، غم ، شادی و … می تواند منجر به چاقی شود.

برخی از داروها مانند قرص های ضد بارداری ، داروهای ضدالتهاب ، داروهای هورمونی و سایر داروهای تجویز شده برای درمان افسردگی و زوال عقل می توانند باعث چاقی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید