دکتر تغذیه انوشه عوارض جانبی دارو


متخصصان تغذیه ، پزشکان و رسانه ها همواره هشدارهایی در مورد استفاده از داروهای کاهش وزن داده اند اما متأسفانه شاهد افزایش توزیع و جایگزینی این داروها با نام های مختلف و اثرات معجزه آسا هستیم. دلیل محبوبیت عمومی این داروها استفاده گسترده از آنها است. برخی از آنها به عنوان روغن های 100٪ گیاهی و طبیعی ارائه می شوند ، برخی دیگر می گویند با مصرف داروهای ارائه شده آنها نیازی به خوردن غذا و ورزش نیست ، برخی دیگر ادعا می کنند که داروهای آنها باعث نازک شدن برخی از قسمت های بدن می شود و برخی به عنوان چربی سوز فروخته می شوند. ؛ وقتی چربی تنها با افزایش فعالیت بدنی و ورزش سوزانده می شود.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت این داروها این است که بسیاری از افراد چاق به دنبال راه های کوتاه و سریع برای کاهش وزن هستند و نمی خواهند با تغذیه و ورزش خود را به زحمت بیندازند ، آنها به دنبال وقوع معجزه هستند ، انواع روش ها و وسایل. من انواع مختلفی را امتحان کرده ام ، از کمربند ، ژل و تغذیه و غیره. بدون انتخاب راه و اصل منطقی یکبار برای همیشه. اطلاعات کافی در مورد عوارض جانبی این داروها نیز می تواند یک عامل باشد.

در رابطه با استفاده از دارو ، باید توجه داشت که داروهای کاهش وزن هنگامی که با تغذیه و ورزش ترکیب شوند م effectiveثر هستند و باید تحت مدیریت تغذیه مصرف شوند. افرادی که از این داروها استفاده می کنند باید بدانند که نمی توان این داروها را برای مدت طولانی مصرف کرد. در بسیاری از موارد نشان داده شده است که فرد پس از ترک دارو به وزن قبلی خود بازگشته است. همچنین ، مصرف این داروها به این معنا نیست که فرد می تواند هر چیزی را که می خواهد بخورد. افرادی که از دوزهای کوچک استفاده می کنند ، اگر بیماری دیگری دارند و برای این بیماری دارو مصرف می کنند ، باید از تداخلات دارویی خود آگاه باشند.

انواع کاهش دهنده داروها

1داروهای بی اشتهاییاز جمله مشهورترین داروها می توان به سیبوتراسین اشاره کرد که با مارک های Redactyl و Meridia فروخته می شود و سایر کاتچین ها مانند دوپامین و فنفلوراسین که مانع بازیابی انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین و نورآدرنالین می شوند. افزایش سطح آنها باعث می شود فرد اشتها خود را از دست داده و احساس سیری کند. عوارض جانبی شامل سردرد ، خشکی دهان ، افسردگی ، فشار خون بالا و فلج ، بی خوابی ، اضطراب ، یبوست و نقص های قاعدگی است.

2داروهای جاذب روغن از جمله این داروها می توان به Zincal ، Orlistat و Venostat اشاره کرد. این داروها با مسدود کردن آنزیم لیپاز می توانند از جذب تا 30 درصد چربی های خوراکی جلوگیری کنند. باید گفت که این داروها فقط روی چربی ها تأثیر می گذارد و بر روی پوست پروتئین ها و کربوهیدرات ها خورده می شد. آنها عوارض جانبی ندارند و اگر فردی با مصرف این داروها کربوهیدرات و پروتئین بیش از حد مصرف کند ، مطمئناً چاق خواهد شد. بنابراین ، استفاده از این دارو باعث افزایش مصرف غذاهای شیرین و گوشت نمی شود. عوارض جانبی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل شدید ، مدفوع چرب و کمبود ویتامین های محلول (A ، E ، D ، K) است.

3داروهای ضد افسردگیداروهای ضد افسردگی دیگر ، مانند Six Lobram و Fluoxetine ، جذب سروتونین را مهار کرده و در نتیجه اشتها را کاهش می دهند. لازم به ذکر است که استفاده از این داروها که برای درمان افسردگی و اختلالات عصبی مورد استفاده قرار می گیرد و در افراد سالم عوارض جانبی خواهد داشت.

4از جذب کربوهیدرات ها جلوگیری می کنداز جمله آنها می توان به carboblocker و carbosilim اشاره کرد. این داروها با مهار آنزیم آلفا آمیلاز متابولیسم کربوهیدرات ها یا کربوهیدرات ها را مهار می کنند. عوارض جانبی این داروها شامل افزایش گاز روده ، اسهال و سوزش سر دل است.

5داروهای حجمی: اینها شامل آگار آگار ، الیاف ساده ، کوچک و سوخته هستند و معمولاً به صورت پودر یافت می شوند. این پودرها حاوی فیبر هستند و در معده با اسید معده و آب و فله ترکیب می شوند. به این ترتیب باعث پر شدن معده و احساس سیری می شود. عوارض جانبی احتمالی این داروها شامل اسهال ، سوزش سر دل و کاهش جذب مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، روی و آهن است.

بسیاری از داروهای کوچک دیگر که با نام های مختلف ارائه می شوند ، مانند Zenadrin ، Tanveit ، L-Carnitine ، Hydroxycat ، Zenitrex ، Reginon و غیره که همانطور که گفته شد همه عوارض جانبی دارند و در صورت مصرف آنها باید با آنها مشورت کنید. متخصص تغذیه مشورت کرد.

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. به گفته یک متخصص تغذیه ، کاهش وزن مناسب تنها با تنظیم رژیم غذایی با توجه به وزن ، قد ، سن و سایر خصوصیات شخصی ، با افزایش فعالیت بدنی و ورزش و تغییر شیوه زندگی و تغییر عادات غذایی امکان پذیر است. ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید