دیگر نفخ نکنید – شکم چاق تا شکم صاف، سریع، آسان و بدون درد

نفخ چیست و چرا شکم من چاق به نظر می رسد؟

به طور کلی، نفخ آن احساس ناراحتی بیش از حد است که اکثر ما در یک زمان آن را تجربه کرده ایم. معمولاً پس از افراط در سر میز شام یا شاید پس از یک دوره نوشیدن بیش از حد. با این حال، برای برخی از افراد نفخ یک اتفاق روزمره است که می تواند زمان صرف غذا را به یک مبارزه دائمی تبدیل کند.

چه چیزی باعث نفخ می شود؟

عوامل متعددی در ایجاد نفخ معده نقش دارند و بیشتر آنها مربوط به غذا یا نوشیدنی است. اگر شما مبتلا هستید، باید بدانید که “محرک نفخ” شما چیست تا به شما در مقابله با مشکل و درمان صحیح آن کمک کند. چهار عامل رایج عبارتند از:

  • احتباس مایعات/احتباس آب
  • سندرم روده تحریکپذیر
  • فشار
  • عدم تحمل غذایی

احتباس مایعات/احتباس آب

برای بسیاری از زنان، نفخ ممکن است مربوط به هورمون و نتیجه تجمع مایعات به خصوص در هفته قبل از قاعدگی باشد. هنگامی که یک عدم تعادل در بدن رخ می دهد، مایع اضافی می تواند در فضاهای بین سلول ها جمع شود. اغلب اوقات نفخ شکم ممکن است با چشم های پف کرده و قوزک پاهای متورم همراه باشد.

نحوه تست احتباس آب

یک راه سریع برای آزمایش خودتان اگر مشکوک هستید که ممکن است از احتباس مایع/آب رنج ببرید این است که انگشت شست خود را برای چند ثانیه روی ساق پا فشار دهید. هنگامی که فشار را رها می کنید به آرامی احساس کنید که آیا پوست به عقب باز شده است یا اینکه دچار فرورفتگی شده اید. اگر می توانید فرورفتگی را احساس کنید، ممکن است نشانه احتباس مایعات باشد.

اگر مشکوک به احتباس مایعات هستید، باید با پزشک خود مشورت کنید.

سندرم روده تحریکپذیر

این یک علت شایع نفخ شکم است. درمان IBS و مشکلات گوارشی می تواند دشوار باشد و درمان باید با پزشک عمومی خود در میان گذاشته شود. با این حال بسیاری از درمان های خانگی و درمان های بدون نسخه در دسترس هستند و ارزش امتحان کردن را دارند.

اگر از IBS رنج می برید، به احتمال زیاد علائم دیگری مانند:

  • یبوست
  • نفخ شکم
  • اسهال

برخی از داروهای رایج‌تری که ممکن است برای شما تجویز شود شامل قرص‌های ضد اسپاسم است. همانطور که از عنوان نشان می دهد، این کارها با اثر مستقیم روی ماهیچه صاف روده، باعث شل شدن آن می شود. این اسپاسم عضلانی دردناک روده را تسکین می دهد، بدون اینکه بر حرکت طبیعی آن تأثیر بگذارد.

داروهای بدون نسخه مانند کپسول روغن نعناع و چای نعناع نیز برای تسکین علائم مفید هستند. محصولات زغالی که در اکثر فروشگاه‌های مواد غذایی سالم موجود است، انتخابی محبوب برای نفخ و باد زیاد در ناحیه پایین شکم هستند. سایر محصولات پرطرفدار حاوی سایمتیکون می توانند در پخش گاز اضافی بسیار مفید باشند و به اشکال مختلف از جمله نوارها، ژل های نرم و قرص های جویدنی موجود هستند.

نوشیدنی ها و ماست های پروبیوتیک نیز ممکن است با تشویق باکتری های خوب و کمک به حفظ سلامت روده مفید باشند. ارزش دارد که اینها را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید تا به هضم غذا کمک کند و «همه چیز در حرکت باشد». توصیه این است که یک یا دو قابلمه در روز حداقل به مدت یک دو هفته مصرف شود. پس از این مدت، سازندگان مطمئن هستند که با کاهش قابل توجه نفخ، احساس بهتری خواهید داشت.

فشار

این نیز می تواند عاملی برای نفخ شکم باشد. ارتباط بین سیستم گوارش و احساسات به خوبی مستند شده است. بسیاری از مردم از «شکم عصبی» رنج می‌برند و بیشتر ما با آن احساس غلت زدن شکم یا نیاز فوری به رفتن به توالت زمانی که مضطرب یا تحت فشار هستیم آشنا هستیم.

بلعیدن خیلی سریع غذا نیز می تواند با اجازه دادن به هوای بیش از حد بلع، نفخ ایجاد کند. به یاد داشته باشید که چگونه باید وقتی کودک محتویات شیشه اش را آب می خورد، آروغ بزنید؟

جویدن آدامس و نوشیدن نوشابه های گازدار همگی می توانند همین مشکل را ایجاد کنند. وقت گذاشتن برای آهسته غذا خوردن و جویدن صحیح غذا می تواند مفید باشد. سعی کنید وعده های کوچکتر بخورید و چنگال را بین لقمه ها قرار دهید. همچنین باید از نوشیدن از طریق نی خودداری کنید.

تکنیک‌های آرام‌سازی یا هیپونوز ممکن است بهترین راه‌حل‌های بلند مدت برای کمک به مقابله با نفخ ناشی از استرس باشد. هنگامی که ما تحت استرس شدید هستیم، مغز هورمون هایی ترشح می کند که بار زیادی بر سیستم گوارش ما وارد می کند. اما افراد مختلف ممکن است به روش‌های کاملاً متفاوتی واکنش نشان دهند و در حالی که برخی ممکن است نتوانند حتی یک لقمه بخورند، دیگران نمی‌توانند جلوی حمله به یخچال و خوردن غذاهای راحت را بگیرند. جای تعجب نیست که استرس در اختلالات گوارشی از جمله گرفتگی عضلات، اسهال، سوزش سر دل و نفخ دخیل است.

احتمالاً شایع ترین علت نفخ معده عدم تحمل غذایی است.

نباید با آلرژی غذایی اشتباه گرفت، که وضعیتی جدی‌تر است که در آن سیستم ایمنی به طور نامتناسبی به یک غذای معمولی بی‌ضرر پاسخ می‌دهد و در برخی موارد، واکنش‌های شدید و گاهی تهدیدکننده زندگی را برانگیخت. از سوی دیگر عدم تحمل غذایی عبارت است از ناتوانی بدن در تجزیه و هضم صحیح برخی غذاها و مواد تشکیل دهنده.

یکی از علل شایع عدم تحمل غذایی لاکتوز موجود در شیر گاو است. این در برخی از افرادی که کمبود آنزیم لاکتاز دارند رخ می دهد. لاکتاز برای تجزیه قند شیر و جذب آن در جریان خون مورد نیاز است. علائم عدم تحمل لاکتوز می تواند خفیف یا شدید باشد و شامل حالت تهوع، گرفتگی عضلات، اسهال و نفخ باشد. طیف وسیعی از آزمایش ها از طریق پزشک شما برای تشخیص عدم تحمل لاکتوز در دسترس است. هر فردی که نسبت به لاکتوز عدم تحمل دارد باید رژیم غذایی خود را اصلاح کند و مصرف شیر و سایر محصولات لبنی خود را کاهش دهد.

امروزه شیر کاهش یافته لاکتوز و سایر محصولات در اکثر سوپرمارکت ها موجود است. برای کسانی که علائم آنها شدیدتر است، آنزیم لاکتاز ممکن است به شکل مایع یا قرص برای کمک به هضم تجویز شود.

برخی دیگر از انواع مواد غذایی به خوبی شناخته شده اند که باعث ایجاد گاز اضافی می شوند، به عنوان مثال: پیاز. کلم بروکلی؛ کلم و لوبیا و غیره

همچنین تعدادی غذای «پنهان» و افزودنی‌های غذایی نیز وجود دارد که می‌تواند به نفخ کمک کند و بهترین راه برای جدا کردن افراد مسئول، پیروی از یک رژیم غذایی حذف دقیق به مدت ۳ تا ۷ روز است. رژیم غذایی با شکم تخت منبع اطلاعاتی توصیه شده است. این برنامه غذایی به شما کمک می کند تا به سرعت، به آسانی و به طور دائم شکمی صاف داشته باشید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر