راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری


انتخاب رشته این یکی از مهمترین تصمیماتی است که یک فرد باید بعد از اعلام نتایج کنکور بگیرد. امروزه نرم افزارهای مختلفی برای رشته های دیگر مانند انتخاب رشته و رتبه بندی کنکور منتشر می شود. اما جدای از انتشار چنین نرم افزارهایی، فرد برای انتخاب رشته خود باید اصول مهم زیادی را در نظر بگیرد. در این مقاله به بررسی اصول مهم انتخاب رشته کنکور برای شما می پردازیم. اگر شما هم نیاز به راهنمایی از عزیزان دارید انتخاب منطقه آزمون ورودی آیا در مورد نحوه انتخاب رشته سوال دارید تا پشیمان نشوید؟ ما را تا پایان این مقاله دنبال کنید.
اصول مهم انتخاب سرفصل کنکور
شاید بعد از شرکت در آزمون سراسری بعد از محاسبه درصد به سراغ نرم افزار تخمین رتبه بروید. پس از استفاده از چنین نرم افزارهایی از خدمات مجازی نیز برای تعیین منطقه بر اساس رتبه کنکور استفاده خواهید کرد. اما در انتخاب کنکور اصولی وجود دارد که در این مقاله به آن می پردازیم.
اولین قدم این است که یک منطقه را انتخاب کنید – تمرکز بر علایق
شاید برایتان جالب باشد که بدانید فرآیند انتخاب رشته کنکور قبل از شرکت در کنکور شروع شده است. زیرا در طول سالیان عمرتان با تحقیق در زمینه ها و مشاغل مختلف و همچنین صحبت های اطرافیانتان علایق خود را مشخص کرده اید. شاید این گفتگوی ما بیش از حد کلیشه ای و معمولی به نظر برسد. اما مهم ترین نکته در روند انتخاب کنکور تمرکز بر علایق است. البته این نکته مهم است که بدانید رشته ای که می خواهید بخوانید باید مورد علاقه شما باشد نه بزرگترها. متوجه می شوید که ما چه می گوییم!

مرحله دوم در انتخاب منطقه – تعیین شهر و دانشگاه
دومین اصل مهم در انتخاب رشته کنکور، تعیین شهر و دانشگاه است. دوستان عزیز پس از اینکه علایق خود را به طور واضح مشخص کردید باید به فکر تعیین شهر محل تحصیل باشید. برای این کار باید موارد زیر را در نظر بگیرید:
• اجازه تحصیل در شهر دیگر توسط خانواده
• تحصیل در شهر دیگر برای شما سخت نیست
• و…
این موارد را در نظر داشته باشید و اگر به فکر حضور در آزمون سال آینده هستید به یک نکته توجه ویژه داشته باشید. در صورت گذراندن دوره های روزانه و عدم ثبت نام در دانشگاه مذکور از شرکت در کنکور سال آینده محروم می شوید. به خصوص دانش آموزان دختر باید به این نکته توجه داشته باشند زیرا به کنکور اهمیت ویژه ای می دهند.
مرحله سوم انتخاب رشته – تعیین نوع دانشگاه
با توجه به شرایط مالی خود باید نوع دانشگاه را مشخص کنید. باید بدانید که در حال حاضر دانشگاه های زیر متقاضی پذیرش هستند:
• دانشگاه های دولتی (دوره های روزانه)
دانشگاه های پیام نور
• دانشگاه های باز
• دانشگاه های پردیس خودگردان
• دانشگاه های غیر انتفاعی
• و….
وضعیت مالی نامزد ممکن است خوب نباشد. در این صورت بهتر است سعی کنید هر روز آن را بپذیرید. حتی اگر قرار است در شهر دیگری تحصیل کند، بهتر است دانشگاه روزانه را برای تحصیل انتخاب کند. زیرا در غیر این صورت به غیر از هزینه زندگی در شهر دیگر، هزینه تحصیل را نیز متحمل خواهد شد. سایر داوطلبانی که از نظر مالی با چنین مشکلاتی مواجه نیستند، بهتر است به فکر شهرت و استانداردهای علمی دانشگاه باشند.
اولویت درست علاقه از نان شب اجباری تر است!
یکی دیگر از رازهای انتخاب رشته کنکور را می توان اولویت درست یا چینش صحیح دروس نامید. شما اکنون علایق خود را مشخص کرده اید و در مورد دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید تصمیم گرفته اید. حال باید تمامی رشته ها و دانشگاه های مربوطه و البته شهر محل تحصیل را به صورت لیست در اولویت قرار دهید. بهترین کاری که می توانید در این زمینه انجام دهید این است که لیستی از رشته ها و دانشگاه های مورد علاقه خود را تهیه کنید و در نظر داشته باشید که احتمال پذیرش شما چقدر است.
خوب است کمی در مورد نحوه بررسی سوابق توسط آژانس رتبه بندی مطالعه کنید. همچنین می توانید برای انتخاب دقیق تر سوابق نامزد سال گذشته را بررسی کنید. در این زمینه توجه داشته باشید که هر داوطلب با سمت خود در کدام منطقه، دانشگاه و شهر پذیرفته شده است.

آیا می توانید در روند انتخاب به ما کمک کنید؟
چرا که نه؟ شما عزیزان می توانید برای دریافت هرگونه مشاوره در زمینه انتخاب رشته کنکور و بررسی شانس قبولی در یک رشته خاص هم اکنون با ما تماس بگیرید. همکاران ما با سالها تجربه در زمینه انتخاب رشته کنکور شما را در انتخاب رشته موفق یاری می کنند. نمی خواهیم تلاش طولانی مدت شما برای انتخاب رشته کنکور با دست نزدن به یک رشته موفق دامن بزند.
خیلی ها بودند که در رشته پرطرفدار قبولی کردند اما به دلیل انتخاب رشته خودشان و غیر اختصاصی، رفتن به دانشگاه را یک سال به تعویق انداختند. پس اگر گذراندن دوره به معنای تعیین تکلیف شغلی آینده شماست، حتما به این اصل مهم توجه کنید.
آخرین کلمه
در مورد انتخاب رشته کنکور نکات مهم زیادی را برای شما توضیح داده ایم. تا بدانید انتخاب رشته کنکور می تواند مسیر زندگی شما را مشخص کند. در مورد نکاتی که در انتخاب رشته باید در نظر بگیرید توضیحات کاملی داده ایم. امروزه بسیاری از خانواده ها برای انتخاب رشته تحصیلی و برخی مسابقات ننگین دیگر علایق فرزندان خود را رها می کنند. در عین حال باید به آزادی علاقه و تصمیم گیری و آینده رشته مورد علاقه فرزندتان توجه ویژه ای داشته باشید. ما بیشتر از هر نرم افزار تخمینی ارزش گذاری هستیم نرم افزار انتخاب منطقه ما رشته شما را انتخاب می کنیم.