رسانه اینترنتی نیاوران دربار فنیلی


کاخ نیاوران یکی از سه مجموعه کاخ تاریخی معروف تهران است. بخش‌های مختلف کاخ نیاوران به موزه‌هایی پر از آثار تاریخی گرانبها تبدیل شده است. اگر علاقه مند به مطالعه تاریخ و فرهنگ معاصر ایران هستید، حتما از مجموعه تاریخی-فرهنگی نیوران و به خصوص کاخ ویژه نیوران دیدن کنید. در این مقاله کوتاه به معرفی کاخ نیاوران تهران می پردازیم و اطلاعات کاملی از قسمت های مختلف مجموعه نیاوران، زمان بازدید و دسترسی به این مجموعه در اختیار شما قرار می دهیم. به ما بپیوند.

معرفی کاخ نیاوران

کاخ نیاوران یکی از بناهای دیدنی باغ نیاوران در منطقه شمیرانات شهر تهران است. این کاخ در شمال شرقی باغ نیاوران قرار دارد و یکی از آخرین شاه نشین های ایران است. کاخ نیاوران یکی از سه مجموعه کاخ تاریخی تهران است و در محوطه ای خوش آب و هوا به وسعت حدود ۱۱ هکتار در مجاورت کوه البرز واقع شده است. کاخ نیاوران اقامتگاه تابستانی خانواده محمدرضا شاه پهلوی بود. پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷، کاربری کاخ نیاوران تغییر کرد و به موزه تاریخی تبدیل شد و بازدید از آن باز شد.

کاخ نیاوران در مجموعه تاریخی-فرهنگی نیاوران با نام قلعه ویژه نیاوران شناخته شده است و قسمت های مختلفی دارد. تا سال ۱۳۷۸ کاخ نیاوران به طور مشترک با کاخ سعد آباد اداره می شد. اما بعداً به یک مجموعه مستقل تبدیل شد. در این مجموعه اطلاعات تاریخی، دوره های تاریخی پهلوی و قاجاریه مستند شده است.

باغ های نیاوران اطراف کاخ ویژه نیاوران و دیگر کاخ ها و بناها طبیعت بسیار جذابی از این مجموعه دارند. درختان انبوه باغ نیاوران تا آسمان می رسد و هوای باغ را بسیار بهتر از آبادی های اطراف می کند.

کاخ نیاوران تهران در ۱۵ خرداد ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. در حال حاضر این مجموعه فرهنگی-تاریخی یکی از برجسته ترین بناهای شهر تهران محسوب می شود.

کاخ نیاوران دارای معماری ساده و در عین حال مدرن است. در این بنا گچ بری های زیبا، آینه کاری و کاشی کاری های نفیس به چشم می خورد. بهترین نقاشی‌های نقاشان معروف داخلی و خارجی در این کاخ نگهداری می‌شود. فرش های دستبافت با ارزش و وسایل تزئینی گران قیمت از دیگر مواردی است که در کاخ نیاوران باید دید.

نیاوران دربار کجاست؟

کاخ نیاوران در شمال شرقی باغ نیاوران و شمال شهر تهران قرار دارد. این کاخ در ضلع جنوبی جاده بهنار و دارآباد قرار دارد. دسترسی به این باغ از طریق خیابان بهنار (نیاوران) امکان پذیر است. میدان و پارک نیاوران نیز در قسمت جنوبی کاخ نیاوران قرار دارد.

برای رسیدن به مجتمع نیاوران باید از بزرگراه سادار و خروجی کامرانیا به سمت نیاوران حرکت کنید. با رسیدن به خیابان بهنار و ادامه مسیر به سمت شرق به میدان نیاورون خواهید رسید. کاخ نیاوران در شمال این میدان در مسیر خیابان بهنار قرار دارد. دسترسی دیگر به کاخ نیاوران از بزرگراه امام علی است. در این مسیر می توانید از جنوب بزرگراه امام علی (ع) به سمت شمال در خروجی بزرگراه آرتش (غرب)، سپس به خیابان محد دانش می رسید. سپس وارد خیابان پاسداران در انتهای خیابان محد دانش شوید و در جهت شمال خیابان را ادامه دهید تا به میدان نیاوران برسید.

اگر قصد دارید با وسایل نقلیه عمومی به کاخ نیارون بروید، می توانید با مترو یا اتوبوس نیز به کاخ نیارون بروید. برای سفر با مترو از خط یک تا آخرین ایستگاه که ایستگاه تجریش است ادامه دهید. ایستگاه تجریش در میدان قدس قرار دارد و در میدان قدس می توانید ابتدا با استفاده از تاکسی تجریش-دازاشیب یا تجریش-نیاوران وارد موزه نیاوران شوید. اتوبوس ها از نقاط مختلف تهران به سمت میدان تجریش می روند، اما بهترین راه، خط BART در راه آهن تجریش است. مسافت تجریش تا کاخ نیاوران را می توانید با اتوبوس طی کنید. کافی است از میدان رسلت با اتوبوس به ازگل یا دارآباد یا میدان تجریش بروید. همه این خطوط در مقابل اولین ورودی موزه نیاوران ایستگاه دارند.

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در تمامی روزهای هفته آماده پذیرایی از گردشگران می باشد. کافی شاپ کرجین در منطقه باغ نیاوران برای استراحت و خوردن و آشامیدن بسیار مناسب است و در این کافه صبحانه نیز سرو می شود. توجه داشته باشید مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در روزهای تعطیل رسمی به دلیل عزاداری تعطیل است.

  • نشانی: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران
  • تلفن: ۱۵-۲۲۲۸۲۰۱۲-۰۲۱
  • ساعات بازدید از مجموعه نیاوران: بهار و تابستان از ساعت ۹ تا ۱۹ و پاییز و زمستان از ساعت ۸ تا ۱۷
  • هزینه ورودی باغ: گردشگران داخلی ۵۰ هزار تومان، گردشگران خارجی ۵۰ هزار تومان
  • قیمت بلیط کاخ ویژه نیاوران: گردشگران داخلی ۵۰ هزار تومان، گردشگران خارجی ۵۰ هزار تومان
  • قیمت بلیط موزه جهان نما: گردشگران داخلی ۴۰۰۰ تومان، گردشگران خارجی ۳۰۰۰۰ تومان
  • قیمت بلیط کوشک احمد شاهی: گردشگران داخلی ۴۰۰۰ تومان، گردشگران خارجی ۳۰۰۰۰ تومان
  • هزینه بلیط کتابخانه خصوصی: گردشگران داخلی ۴۰۰۰ تومان، گردشگران خارجی ۳۰۰۰۰ تومان
  • کاخ صاحبکرانی و موزه هژخانه در حال حاضر تعطیل است و امکان بازدید از این بناها وجود ندارد.