روستا در زمان کتاب; ۱۰۹۵ روز از زندگی مروج کتاب را مرور کنیدشرمین نادری نویسنده، شاعر و تصویرگر در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)وی گفت: سه سال است که برای انجام مسئولیت اجتماعی خود برای کتابخانه های روستایی کتاب جمع آوری می کنم. پس از سفر به سیستان و بلوچستان برای تحقیق در مورد مستندهای کودک و نوجوان، با کتابخانه بهار آشنا شدم. بعد از آن دغدغه دریافت و ارسال کتاب به کتابخانه های روستایی را پیدا کردم.

وی افزود: قبل از آشنایی با کتابخانه روستایی بهار، برای کتابخانه های پراکنده روستایی کتاب جمع آوری می کردم، اما پس از آشنایی با کتابخانه عبدالحکیم بهار، این فعالیت را با قوت بیشتری انجام دادم.

نادری آشنایی خود با کتابخانه ‘بهار’ را آغازی برای همکاری با سایر کتابخانه های کشور دانست. اکنون بسیاری از کتابخانه های روستایی در صف دریافت و ارسال کتاب هستند.

این نویسنده در خصوص ارسال کتاب به کتابخانه های روستایی گفت: ۲۰ سال است که با کتابفروشی لارستان آشنا هستم. کتابفروشی سالانه حدود ۱۰۰۰ جلد کتاب به کتابخانه های روستایی می فرستد و در این سه سال کمک زیادی به من برای ارسال کتاب کردند. البته روستای او سال هاست که در کنار فعالیت هایش به من کمک می کند تا کتاب هم بفرستم.

نادری در خصوص ارسال کتاب های مناسب به کتابخانه های روستایی گفت: از مردم می خواهم تا حد امکان کتاب های مفید و سالم ارسال کنند. برای حفظ مخاطب روستایی و عدم ارسال کتاب و آموزش زبان و کنکور خاص. کتاب های مورد نیاز کتابخانه های روستایی اغلب شامل کتاب های شعر، داستان، علوم و معارف عمومی می باشد که برای افراد باسواد مفید است و در صورت درخواست روستاییان از کتاب های ویژه و آموزشی استفاده می شود.

در این سه سال کتابخانه ها به خوبی مجهز شدند
نادری درباره کتابخانه هایی که در این سه سال برای آنها کتاب ارسال یا ارسال شده است، گفت: کتابخانه های روستایی ذیصلاح کردستان، تربت هدریه، دئول، بهار، سیدبار، متسنگ، کچ، چاهان، تخت ملک، گرم بت، شهید، کاهانی کش. کاهانی بالا، مخت، آواتار، کتابخانه شرمین روستای کوچو، کتابخانه روستای بندپی بابل، کتابخانه جرآباد، کمپ های ترک اعتیاد همت آباد و بالیکا و کتابخانه مدرسه ای در ورمین، کتابخانه شهر کشم و همچنین تعدادی کتابخانه در شمال. روستاهای کشور مجهز به امور خیریه از طریق ارتباط؛ البته کتابخانه محمد میهن دوست ارسال کننده کتاب های درسی را نیز باید به این لیست اضافه کرد.


نادری گفت: هر ساله کتابخانه های روستایی در کشور راه اندازی می کنیم. به طور کلی و جزئی؛ در مدت ۴ تا ۵ سال کتابخانه های روستایی را به طور کامل تجهیز کرده ایم اما مشارکت کتابخانه های روستایی در زمینه ارسال و دریافت کتاب بیشتر است.

وی گفت: برای ساخت کتابخانه روستایی نیازی به عجله نیست. در آن زمان به فکر تأسیس کتابخانه ای با مشارکت بیشتر افتاد. به نظر من افرادی هستند که بیشتر از اینکه کتاب بفرستند به روستاها و کتابخانه بسازند در کتابخانه های روستایی کار می کنند. البته اگر کتابخانه ها و کتابخانه های روستایی ارتباط خوبی بین کودکان و نوجوانان برقرار نکنند و این تعامل برقرار نشود. کتابخانه و کتاب های موجود در آن هیچ ارزشی ندارند. در عوض این افراد با مطالعه کتاب کتابخانه را به محل فعالیت فرهنگی و اجتماعی تبدیل می کنند.

کتابخانه روستایی که کتابش را موریانه ها خوردند!
نادری گفت: بندر بریس یکی از شهرهای میانه سیستان و بلوچستان است. یادم هست در روستای برس نزدیک شهر چابهار کتابخانه ای ساخته شد و کتابی برایشان فرستادند. اما اهالی روستا آنقدر سراغ این کتابخانه و کتاب های آن نمی رفتند که موریانه ها کتاب ها را خوردند. خسارت این است که کتابخانه را ترک کرده و ساختمان های بیشتری در روستا بدون متولی بسازند.

وی افزود: اگر کار تسهیلگری در روستا به درستی انجام نشود هیچکس مسئولیت ترویج کتابخوانی مستمر را در آنجا بر عهده نمی گیرد و نمی توان از آن کتابخانه روستایی انتظار موفقیت داشت زیرا ارتباط با فرهنگیان مهمتر از ساختن ساختمان کتابخانه است. در روستا.” روستا آنها را تأسیس کرد، به ویژه کودکان و نوجوانانشان. البته روستاییان باید انگیزه و رغبت به کتابخوانی داشته باشند.

احداث کتابخانه در روستاهای اطراف شهرستان نیکشهر
نادری در خصوص احداث کتابخانه در استان سیستان و بلوچستان با کمک خیران گفت: تخت ملک نامزد تاسیس این کتابخانه شد.«دلیل آن پیشینه فرهنگی موجود برای احداث کتابخانه در این روستاها است.

وی درباره فعالیت های اخیر خود در سایت دیوار گفت: به زودی آگهی کتاب های کتابخانه های روستایی در سایت دیوار قرار می گیرد. البته این تبلیغ برای مدت طولانی بالا ماندن است و اولویت زیادی دارد. نیاز به زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دارد و سایت در حال حاضر در حال آماده‌سازی فنی است.

نادری گفت: اهدای کتاب، جمع آوری و تبلیغ باید در همه اپلیکیشن های پرمخاطب انجام شود. سایر اپلیکیشن های محبوب برای ایفای بهتر مسئولیت اجتماعی خود وارد این عرصه خواهند شد.