روش های کسب درآمد در صنعت ارزهای دیجیتال


امینی دیوی; کارشناس ارشد تبلیغات فینوپیا

تقریباً همه معامله‌گران با هدف کسب درآمد وارد صنعت ارزهای دیجیتال می‌شوند، اما همه آنها موفق نمی‌شوند. زمانی که روند بازار کاهش می یابد، بسیاری از مردم تسلیم می شوند و در دام کلاهبرداران زیادی می افتند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از فینوپیا، تنها راه کسب درآمد بسیاری از افراد در صنعت ارزهای دیجیتال، تجارت یا نگهداری ارزهای دیجیتال است. با این حال روش های زیادی در این زمینه وجود دارد که برای کاربران ایرانی چندان آشنا نیست.

می توان ادعا کرد که بهترین کار در زمستان ارز دیجیتال، یادگیری مهارت های لازم تحلیل تکنیکال و بنیادی است. کارگران این صنعت باید دانش خود را افزایش دهند و هر روز اطلاعات خود را به روز کنند.

این نیاز از چشم شرکت‌های بزرگ دور نمانده است و بسیاری از پلتفرم‌ها و شرکت‌های بزرگ خدماتی را ارائه می‌کنند که کاربران را به یادگیری و کسب درآمد در طول فرآیند یادگیری تشویق می‌کند.

به این ترتیب، معامله گران دیگر نیازی به سرمایه گذاری در یک ارز دیجیتال خاص و نگرانی در مورد کاهش ارزش آن ندارند. آنها باید در پلتفرم های موجود ثبت نام کنند و فیلم های آموزشی مربوطه را تماشا کنند.

سپس پس از یادگیری دروس مربوطه، در آزمون های مربوطه شرکت کرده و ارز دیجیتال مورد نظر را کسب می کنند. در این زمینه می توان به Coinbase، Binance و Coinmarketcap اشاره کرد.

البته راه های آسان تری برای کسب درآمد در صنعت ارزهای دیجیتال وجود دارد. از جمله روش های موجود می توان به بازی های آنلاین اشاره کرد. اختراع فناوری بلاک چین صنعت بازی های رایانه ای را تا حدودی مختل کرده و تعداد بازیکنان به شدت افزایش یافته است. در حال حاضر بیش از ۱ میلیارد نفر در جهان بازی آنلاین انجام می دهند و تا سال ۲۰۲۵ این تعداد به ۱.۳ میلیارد نفر خواهد رسید.

توسعه دهندگان بازی های بلاک چین پولی که به عنوان بازی های رمزنگاری نیز شناخته می شوند، می توانند از ارزهای دیجیتال از قبل موجود مانند بیت کوین و اتریوم برای توسعه بازی های خود استفاده کنند.

از طرف دیگر، آنها همچنین می توانند توکن های بازی خود را توسعه دهند. از جمله محبوب ترین بازی های عرضه شده به این روش می توان به بازی های Axie Infinity اشاره کرد که ارزش توکن آنها در حال حاضر بالاتر از ارزهای دیجیتال معروفی مانند Dogecoin است.

در برخی کشورها بازیکنان این نوع بازی ها از آن به عنوان وسیله ای برای امرار معاش استفاده می کنند. بهترین مثال در این زمینه ممکن است کشور فیلیپین باشد که نرخ بیکاری آن از زمان شیوع ویروس کرونا به ۴۰ درصد رسیده است.

به علاوه حداقل دستمزد در این کشور بسیار پایین است و حدود ۲۳۰ دلار در ماه است. در نتیجه این شرایط اقتصادی نامطلوب، بسیاری از مردم این کشور به بازی های مبتنی بر بلاک چین روی آورده اند. بر اساس گزارش های موجود، یک بازیکن فیلیپینی OxyInfinity توانسته است تا ۱۰۰۰ دلار در ماه درآمد کسب کند.

سرمایه گذاری روش نسبتاً تخصصی دیگری است که بازیکنان در صنعت ارزهای دیجیتال می توانند برای کسب درآمد از آن استفاده کنند. این روش مخصوصاً برای کسانی مناسب است که ارزهای دیجیتال خود را مانند پس انداز بانکی خود نگه می دارند و نمی خواهند آنها را معامله کنند.

Staking برای ایمن سازی بلاک چین های ساخته شده بر اساس اجماع اثبات سهام استفاده می شود. از معروف ترین ارزهای دیجیتالی که با این روش راه اندازی شده اند می توان به اتریوم و الگوراند اشاره کرد. صرافی ها و کیف پول های معروفی مانند بایننس و لجر نیز با ارائه پلتفرم های لازم سعی در تسهیل فرآیند سرمایه گذاری داشته اند.

علاوه بر بلاک چین، برخی از پروژه های فعال در حوزه مالی غیرمتمرکز نیز از استخراج نقدینگی و کشاورزی محصول استفاده می کنند که تا حدودی شبیه به سرمایه گذاری است.

بنابراین، برخی از معامله گران، ارزهای دیجیتال خود را در استخرهای نقدینگی جمع می کنند و نقدینگی لازم را از طریق پلتفرم های وام دهی یا صرافی های غیرمتمرکز تامین می کنند.

در ازای این کار، کارمزد معامله یا بخشی از سود وام دریافت می کنند. MKR، Yearn Finance و Pancake Swap معروف ترین پلتفرم هایی هستند که در این زمینه می توان به آنها اشاره کرد.

توجه به این نکته ضروری است که سرمایه گذاران باید قبل از انجام هر گونه سرمایه گذاری، پلتفرم ها و شرایط سرمایه گذاری خود را به طور کامل بررسی کنند.

در آخرین مورد می توان به AirDrop اشاره کرد. بسیاری از شرکت هایی که قصد فعالیت در صنعت بلاک چین را دارند، برخی از توکن های خود را به صورت رایگان به معامله گران ارائه می کنند تا پروژه خود را تبلیغ کنند.

اگرچه این روش خطرات خاص خود را دارد و بسیاری از ایردراپ ها با هدف کلاهبرداری انجام می شوند، اما از آنجایی که شرکت در ایردراپ هزینه ای ندارد، می تواند گزینه خوبی باشد.

فناوری‌های جدید، به‌ویژه وقتی صحبت از تأمین مالی و سرمایه‌گذاری شخصی می‌شود، می‌تواند سؤالات و بی‌اعتمادی زیادی را برای کاربران جدید ایجاد کند. تا چند سال گذشته، بسیاری از مردم بر این باور بودند که ارزهای دیجیتال در نهایت خواهند مرد. با این حال، در یک سال گذشته، صنعت سینما ثابت کرده است که تنها یک انصراف نیست، بلکه آرزوهای بزرگی در دل خود دارد.

داده‌های موجود نشان می‌دهد که نرخ پذیرش بیت‌کوین سریع‌تر از نرخ پذیرش فناوری‌هایی مانند خودروها و انرژی الکتریکی است. مانند خودروها و انرژی الکتریکی که بخشی از نیازهای انسان را تامین می کنند، ارزهای دیجیتال نیز مزایای مالی دارند.

تحلیلگران تخمین می زنند که بازار ارزهای دیجیتال تا سال ۲۰۳۰ به ۵ میلیارد دلار خواهد رسید. در نتیجه سرمایه‌گذاران و کسب‌وکارهای مختلف چه بخواهند وارد این صنعت شوند و چه نخواهند، نمی‌توانند موج فزاینده ارزهای دیجیتال را برای مدت طولانی نادیده بگیرند.