روند آموزش در سراسر جهان تغییر کرده است


رویکرد آموزش در سراسر جهان تغییر کرده است. چرا که سیستم آموزشی دنیا و کشورهای پیشرفته به این نتیجه رسیده است که یک سری دروس را به کودکانی بیاموزد که فقط برای حل مسائل ریاضی و علوم خلاق هستند اما به ابزارهایی مانند خلاقیت و حل مسئله مجهز نیستند. مشکلات آن ما در مهر ماه هستیم و بچه های ما الان در مدرسه درس می خوانند و علم می گیرند. مدارسی که ثبت نام و ثبت نام در آن ها نتیجه سوالات و جست و جوهای فراوان والدین است که از هر نظر اول هستند. از میزان قبولی مدارس سمپد در مقاطع پایین تا قبولی در کنکور سراسری، همه در تصمیم ما برای ثبت نام فرزندانمان تاثیر داشته اند. مدارسی با گزینه هایی مانند دوزبانه بودن، داشتن کلاس هوش و خلاقیت، کلاس های ورزشی و ده ها مورد دیگر باعث شد فرزندانمان را در آن ثبت نام کنیم. اما در دنیای تکنولوژی امروز معلوم نیست که بیش از آن که در امتحانات به یک کلاس اول نیاز داشته باشد، به یک کارآفرین خلاق نیاز دارد. افرادی مانند استیو جابز و زاکربرگ هرگز در هیچ آزمونی رتبه اول را کسب نکرده اند. در عوض، آنها همیشه یاد گرفته اند که بر انگیزه ها و تلاش های خود تمرکز کنند و ایده های خود را جدی بگیرند.

آمار مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و پزشکان بیکارمان نیز حکایت از این واقعیت تلخ دارد، ما هنوز کارآفرینی و فعالیت های کارآفرینانه را به عنوان راه حل اساسی برای عبور از وضعیت اقتصادی و اجتماعی فعلی قبول نداریم. اساس تمامی شرایط ذکر شده، آموزش کارآفرینی و فعالیت در کسب و کارهای جدید است و احتمال کارآفرین شدن در آینده برای افرادی که از کودکی با کارآفرینی و فنون آن آشنا بوده اند، پنج برابر بیشتر از افراد بی سواد است. باید مدارسی را بیابیم که بدون در نظر گرفتن نیازهای جامعه از کودکان مستعد و خلاق عبور کنند و به دلیل فرآیندهای ناقص و ناکارآمد آموزشی و بدون فراگیری مهارت های لازم و کاربردی، از تعداد کسانی که وارد دانشگاه می شوند بکاهیم. آنها تعداد فارغ التحصیلان بیکار را در کشور افزایش می دهند.

آموزش در مدارس
آموزش در مدارس

تا این حد، مدارس هدف اصلی آموزش را کاهش می دهند تا به دانش آموزان کمک کند تا زندگی بهتری داشته باشند، نه فقط با یادگیری برخی فرمول ها و رقابت برای کسب نمرات خوب. کودکی که از سنین پایین یاد می گیرد که چگونه کارآفرین باشد و ویژگی هایی مانند آینده نگری، ریسک پذیری، خلاقیت، تولید ثروت و غیره را تقویت می کند. فرزندان ما باید از سنین پایین بیاموزند که اگر راه حلی وجود ندارد باید خلاق باشند و راه جدیدی برای رسیدن به اهداف خود ایجاد کنند. هرگز تسلیم نشوید و هر شکست را فرصتی جدید برای موفقیت ببینید. زیرا فراز و نشیب های زیادی در دنیای تجارت وجود دارد و باید به افراد آموزش داد که چگونه آنها را آسان کنند و مهمتر از همه، دانش آموزان باید بیاموزند که نگرش آنها تعیین کننده موفقیت و شکست آنهاست.

خلاقیت مخرب اولین و مهم ترین عاملی است که باید به کودکان آموزش داده شود و به این ترتیب توانایی کودکان در تغییر دیدگاهشان نسبت به دنیای اطراف افزایش می یابد. با ثبت نام فرزندانمان در مدرسه با ذهنیت کارآفرینی، ایده های جامعه را به اقتصادهای جدید، مدل های جدید و نوآوری های جهانی می آوریم. دانش آموزانی که کسب و کار را از سنین پایین یاد می گیرند مطمئناً در آینده کارآفرینان موفقی خواهند شد. از این رو در همه جای دنیا رویکرد آموزشی تغییر اساسی دارد و اگر بخواهیم جلوتر از این موج توسعه بمانیم، بهتر است مدارس و سیستم آموزشی این کشور را در این زمینه به روز کنیم.