رونمایی از کتاب‌ها در رویداد «یاد و نعم».گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) اکبر رستمی مدیر گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به اهمیت تشریح ماهیت نظامی جنگ و تحلیل اقدامات انجام شده در دفاع مقدس برای تقویت و تداوم هویت ملی گفت: جامعه پذیری نیروهای مسلح گفت: مهم ترین و بهترین راه برای رفع چنین نیازی، جمع آوری کتب در حوزه نظامی و جنگی است و تالیف می تواند به اشکال مختلف باشد و به کتاب ها و خروجی های متفاوتی منجر شود.

رونمایی از ۱۵ عنوان و ۱۷ اثر پژوهشی در حوزه رزم نظامی

وی با اشاره به آثار جدید مرتبط با این حوزه که در چهارمین همایش خاطره و نام (یکشنبه ۱۹ مهرماه) رونمایی می شود، گفت: امسال ۱۵ عنوان و ۱۷ اثر پژوهشی رونمایی می شود. منطقه دفاع مقدس. در این چهار سال پس از اتمام برنامه بزرگداشت و نامگذاری، ۵ عنوان در سال های ۲۰۷۲، ۲۰۶۳، ۱۳۹۹، ۱۰ عنوان، ۱۴۰۰، ۱۲ عنوان و امسال نیز ۱۵ اثر پژوهشی جدید در زمینه جغرافیای مطالعاتی و نظامی منتشر و ارائه کرده ایم. . ما به این حوزه علاقه مند خواهیم شد.

رونمایی از سه اثر در حوزه جنگ

وی گفت: در مراسم امسال شاهد رونمایی از کتاب «نبرد میمک» علی اکبر دبیری بودیم که در آن به شرح عملیات عاشورا می پردازد و دومین کتابی که شاهد رونمایی در این حوزه از کتاب های جنگ بودیم. امسال کتاب «نبرد حاج عمران» نوشته محمدرضا میرزایی است. که در آن به شرح عملیات کربلای ۲ پرداخته خواهد شد. سومین کتاب در حوزه کتب جنگ «سرزمین مسلح» اثر سردار گل علی بابایی است که روایتی از نبردهای لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) در عملیات والفجار و والفجار ۱ اولیه است.

راه اندازی پنج کتاب در زمینه مطالعات شغلی

وی افزود: در مراسم امسال شاهد رونمایی از پنج عنوان کتاب در حوزه مطالعات شغلی بودیم. مجموعه ۲ جلدی «خکریزهی خط مقدم» نوشته نصرت الله محمودزاده، بررسی عملکرد نیروان جهاد در دوران دفاع مقدس، کتاب «مبار وصل» بررسی عملکرد یگان ناوشکن لشکر ۱۹ فجر. در دوران دفاع مقدس، کتاب «لباس خونین» نوشته سیدحمید رهنمون، عملکرد پزشکی نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عملیات کربلای ۵، کتاب «پرواز ساعت ۴ صبح» نوشته جواد ستاکی. عملکرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان اصفهان در مبارزه با ضدانقلاب کردستان و کتاب پایانی مجموعه ۲ جلدی «مسائل اساسی جنگ در آثار منتشر شده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» نوشته محمد درودیان روز یکشنبه ۱۹ مهرماه رونمایی می شود.

مدیر گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس درباره کارهای اخیر در خصوص شناسنامه ها گفت: شناسنامه ها به بررسی نقش و عملکرد کلی یگان های سپاه اعم از پیاده و ویژه در هر دو دوره می پردازند. دفاع مقدس تمرکز این کتاب ها بر عملیات آفندی و ماموریت های پدافندی یگان های مربوطه است که در آن سعی شده تصویری جامع و مستند از این یگان در دوران دفاع مقدس ارائه شود و در عین حال ضمن آمار و ارقام و تست ها مروری کوتاه بر نقش یگان ها و گردان ها در اطلاعات، عملیات.

چهار ارتش که شناسنامه دفاع مقدس آنها رونمایی می شود

وی ادامه داد: امسال شاهد رونمایی از چهار عنوان کتاب «شناسه لشکر ۵ نصر» اثر سیدحسام موسوی، «شناسه لشکر ۱۹ فجر» اثر سردار رفاه، «علی بن ابیطلب شناسنامه هفدهم» اثر مجتبی درودیان و یحیی نیازی و . «ID توپخانه تیپ ۴۰ رسالت» نوشته مصطفی عابدی در دوران دفاع مقدس در چهارمین همایش خاطرات و نام ها خواهیم بود.

رستمی بیان کرد: کتاب های اطلس در اصل مجموعه ای از نقشه های متن دار است که در آن پدیده های جغرافیایی با استفاده از نقشه ها، نمودارها، جداول و تصاویر با حداقل نوشتار، موضوعات متنوع و در چارچوب علمی تفسیری تبیین شده است. در مراسم امسال در این بخش، کتاب های «اطلس دفاع مقدس در دوران یگان زرهی سپاه پاسداران» اثر حسین سرخیلی، «اطلس یگان مخابرات سپاه پاسداران» اثر علیرضا حسین زاده و اطلس ۱۴ ارتش امام حسین (ع) در دوران دفاع مقدس» در چهارمین مراسم از یادها و نام های احمدرضا عاشوریان رونمایی می شود.

۲۳۴ اثر از منظر بیان فعالیت های عملیاتی دفاع مقدس منتشر می شود

وی در خصوص برنامه های آتی معاونت مطالعات نظامی و جغرافیای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: بر اساس آخرین بازنگری، ۵۲۸ اثر و کتاب پژوهشی در سند چشم انداز گروه ما دیده شده است. ۱۳۴ عنوان از ماهیت گروه مطالعات نظامی تاکنون منتشر شده است و ۱۶۰ عنوان پروژه فعال و جاری داریم که تکمیل و در مرحله نهایی است. از این سند چشم انداز گروه مطالعات و جغرافیای نظامی ۲۳۴ عنوان باقی مانده است که انشالله یکی از فعالیت های آتی گروه نظامی خواهد بود.