ریزش ساختمان و آبشار; این بار تهدیدی برای مسجد وکیل شیراز است


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مسجد وکیل شیراز همچنان در حال تهیه خبر است. ماجرای جدید این بنای تاریخی پس از انتشار اطلاعیه جالبی در شبکه های اجتماعی مبنی بر بی حجابی و عکاسی نکردن در صحن معروف و رنگارنگ مسجد وکیل شیراز، بار دیگر خبرساز شد.

آن طور که شواهد نشان می دهد در این هفته بخش هایی از مسجد وکیل شیراز تخریب شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری خبرآنلاین، از ورود مردم و بازدیدکنندگان به راهروی شرقی این ساختمان که بین ناف شرقی و جاده منتهی به بازار وکیل جنوبی قرار دارد، ممانعت به عمل آمده است. به آن قسمت بروید و از توالت پشت مسجد استفاده کنید.

در ورودی مسجد وکیل و جنب باجه بلیط، اطلاعیه ای از سوی هیئت امنای مسجد وکیل شیراز نصب شده بود که به بازدیدکنندگان اعلام می کرد امکان استفاده از سرویس بهداشتی و تعقیب شبستان وجود ندارد. چون قسمتی از زمین ویران شد.

ریزش ساختمان؛  این بار تهدیدی برای مسجد وکیل شیراز است

به همین ترتیب، کارگران شامگاه سه‌شنبه در حال حفاری نخاله‌های ساختمانی از قسمت شرقی مسجد بودند در حالی که کامیون‌هایی که آجرهای قدیمی و خاک مرطوب را حمل می‌کردند، مقابل در ورودی اصلی مسجد پارک شده بودند.

مسجد وکیل یا مسجد سلطانی مسجدی بسیار زیبا و تاریخی است که به دستور کریم خان جند در مرکز تجاری و مذهبی شیراز که در آن زمان پایتخت ایران بود ساخته شد. این مسجد در ضلع غربی بازار وکیل و در سمت راسته شمشیرزن قرار دارد.

اخیراً اعلامیه ای در ورودی مسجد نصب شده است که در آن آمده است: مردم با پوشیدن انواع لباس های تنگ و تنگ وارد مسجد شوند، به فعالیت های نمایشی بپردازند، سیگار بکشند، موسیقی پخش کنند و از هر گونه دوربین و دوربین فیلمبرداری، سه پایه و عکاسی حرفه ای استفاده کنند. و کلیپ در مسجد دستگاه ها در زیبایی شیراز ممنوع شد.

ریزش ساختمان؛  این بار تهدیدی برای مسجد وکیل شیراز است

شکم دیوار شرقی مسجد سلطانی

دیوار بلندی که راه بین مسجد و بازار دکشین وکیل را مسدود کرده است، به خوبی نشان می‌دهد که به دلیل رطوبت، رنگ آن تغییر کرده و در برخی قسمت‌ها معده به بیرون نشت کرده است.

همچنین درزهای آجری رایج این دیوار در قسمت هایی شکسته شده و وضعیت بهتری نسبت به گذشته ندارند. در ابتدای این بخش، اعلامیه دیگری به امضای هیئت امنای مسجد وکیل شیراز رسید و دسترسی مردم در قسمت شرقی توسط بازار وکیل محدود شد.

ریزش ساختمان؛  این بار تهدیدی برای مسجد وکیل شیراز است

در این بیانیه آمده است: به گفته کارشناسان اداره میراث فرهنگی این امکان وجود ندارد زیرا در صورت ریزش طبقه همکف مسجد خطر تلفات جانی جدی وجود دارد. ارائه هرگونه خدمات از این تاریخ تا اطلاع ثانوی «هیئت امنای مسجد وکیل.

مشاهدات میدانی نشان می دهد که سوراخ بزرگی در پشت دیوار مسجد ایجاد شده است و به نظر می رسد سازه ناپایداری قابل توجهی را تجربه کرده است. برخی از فعالان میراث فرهنگی با وجود اینکه اداره اوقاف و امور خیریه شیراز به عنوان خادم مسجد وکیل نتوانسته این بنای تاریخی و زیبا را حفظ کند، معتقدند سقف این قسمت از مسجد با چترهای رنگارنگ پوشیده شده است. و میراث و مقام دینی آنها پس ربطی به آن ندارد.

ریزش ساختمان؛  این بار تهدیدی برای مسجد وکیل شیراز است

بیشتر بخوانید:

بازدید ۲۴ ساعته از ارگ بم لیسانس نیست

جستجوی شواهدی از ۶۰۰۰ سال حسابداری در خراسان جنوبی / عکس

۲۳۳۲۳۱