زلزله و نیاز به مقاوم سازی ساختمان ها امری مهم و بدیهی است


زلزله و لزوم مقاوم سازی ساختمان ها واضح و آشکار است. از نظر همه مردم حکم درمان قبل از حادثه بسیار خوشایند و قابل قبول است. با توجه به روش‌های مختلف و فناوری‌های جدید ایجاد شده برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها، می‌تواند نقش مهمی در جلوگیری از آسیب یا حداقل کاهش خسارت و تلفات انسانی داشته باشد.

این یکی از ویژگی های منحصر به فرد ماست که تا زمانی که فاجعه ای رخ ندهد به راه حلی فکر نمی کنیم. یکی از آن حوادث تلخ زلزله است که پیشگیری از آن و در گام بعدی با توجه به جایگاه کشورمان در بین ۱۰ کشور زلزله خیز جهان، لازم است در گام بعدی توجه هر چه بیشتر مسئولان و آحاد جامعه صورت گیرد. . آمادگی لازم در برابر تهدیدات احتمالی و شرایط بحرانی. چشمانمان را ببندیم و برای لحظه ای تهران را با جمعیتش، خیابان های قدیمی، برج های بلند، بافت های قدیمی و فرسوده بیرونی اش، یک روز پس از زلزله تصور کنیم. آن وقت متوجه می شویم که پرجمعیت ترین شهر ایران قادر به کنترل و مدیریت بلایای طبیعی مانند زلزله نیست.

اگرچه تاکنون تلاش هایی در کشور برای مقابله با این بلای طبیعی صورت گرفته است، اما هیچ گاه کافی نبوده و نتوانسته کشور را از بیماری ها مصون نگه دارد و از خسارات ناشی از زلزله بکاهد. زلزله رویدادی است که می تواند در عرض چند ثانیه اثرات مخرب و جبران ناپذیری بر سازه ها و سازه های حیاتی و شریان های حیاتی یک کشور داشته باشد.

بررسی زمین لرزه های شدیدی که در سال های گذشته در ایران رخ داده است مانند زلزله های رودبار و منجیل در سال ۱۳۶۹ و فاجعه ویرانگر بوم در سال ۱۳۸۲ و سایر زلزله های غم انگیز غرب کشور می تواند فرصت های یادگیری و ارزشمندی را در اختیار کارشناسان قرار دهد. تجربیات. در این مورد، تحقیق و پژوهش در کشورهای زلزله‌زده مانند مکزیک، ژاپن، چین و آمریکا و اقداماتی برای تقویت ساختمان‌ها و زیرساخت‌های شهری برای کاهش خسارت و تلفات ضروری به نظر می‌رسد. حفاظت از اسکلت سازه با سیستم های هشدار دهنده با تکنولوژی جدید بلبرینگ و مدل سازی کامپیوتری عملکرد سازه در زمان وقوع زلزله تنها بخشی از پروژه مطالعاتی در این زلزله ویرانگر است.

سازه زلزله و رانش زمین
سازه زلزله و رانش زمین

از آنجایی که آسیب به ساختار شهرهای مختلف عامل اصلی تلفات انسانی و افزایش آسیب های اقتصادی و اجتماعی است، راه حل آن تقویت ساختار شهری است. برای تحقق بخشیدن به کاهش آسیب های سازه، پرداختن به چندین موضوع بسیار مهم است. نظارت کافی مهندسان ناظر در حین ساخت برای اطمینان از استفاده از نورپردازی و سازه های مهندسی و رعایت اصول، قوانین و مقررات به این امر کمک می کند. یک مثال کوچک در طول فرآیند ساخت، پی ساختمان است که یکی از مهم ترین مراحل ساخت و ساز است. آیا پایش دقیق و علمی نسبت آب و سیمان توسط کارگران ساختمانی غیر ماهر و آموزش ندیده وجود دارد؟ سایر موارد مهم مانند اصول کیفی سازه های بتنی و مکان یابی و تجمع سازه ها در مکان های غیراستاندارد، رعایت نکردن استانداردهای لازم در مصالح مصرفی در این حوزه پوشش داده نمی شود. همچنین علاوه بر ایمنی سازه، ایمنی دکوراسیون بیرونی ساختمان را نیز نباید فراموش کرد.

کشورهای پیشرفته با بهینه سازی ساختمان ها و رعایت نکات ایمنی در ساخت سازه ها و بکارگیری کارشناسان ایمنی سازه و به حداقل رساندن تلفات آنها به این مهم دست یافته اند. لزوم افزایش آگاهی عمومی در سطح ارتقای دانش فنی و علمی مردم، تقاضای دولت و دست اندرکاران این امر و حق دولت برای در نظر گرفتن امکاناتی مانند خصوصی سازی و ایجاد سازه های مقاومتی را افزایش داده است. . کسر مالیات اعتباری و شهرداری نقش مهمی در تشویق و ایجاد انگیزه عمومی دارد.

خودل – کارشناس اجتماعی