زنجیره تامین مالی هنوز در مراحل اولیه است


معاون فناوری های نوین بانک مرکزی:

مهران محرمیان معتقد است که صدور گواهینامه در ایران کامل نیست و زنجیره تامین مالی هنوز در ابتدای راه است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، مهران محرمیان، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی ضمن سخنرانی در پنل ویژه بررسی چالش ها و دغدغه های تجار و نهادهای نظارتی در حوزه BNPL، تایید شد. عدم استفاده موثر گفت: برخلاف دنیا که نرخ سود ایران منفی است، این تسهیلات نیازی به بازاریابی ندارد. تقاضای بالاتر از عرضه در ایران نکته مهمی است. امکانات فراهم شده اما معلوم نیست این تسهیلات چگونه خرج می شود.

به گفته محرمیان، احراز هویت در ایران کامل نیست و زنجیره تامین مالی هنوز در مراحل اولیه است. وی تصریح کرد: مبنای اصلی ارائه این تسهیلات احراز هویت است. نهاد نظارتی نگاه مثبتی به این موضوع دارد زیرا می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

وی با بیان اینکه معجزه اعتبارسنجی را دیده است، تاکید کرد: ارتباط خروجی پیش فرض BNPL با یک شرکت معتبر می تواند کمک زیادی کند و نیازی به دخالت نهاد نظارتی نیست. خدمات BNPL توانسته است از ورود وام به بازار سوداگرانه جلوگیری کند و در محل فروش وام ارائه دهد.

معاون فناوری بانک مرکزی گفت: با افزایش مقررات در دنیا، وام های خرد نیز افزایش یافته است. بهترین مدل نظارتی مدلی است که از خود بازار می آید. اما چالش اینجاست که مدلی که از سمت بازار می آید تنها می تواند نگرانی های بازار را برطرف کند و زمان تعدیل را طولانی تر می کند.

وی با اشاره به خط قرمز بانک مرکزی در حوزه BNPL تاکید کرد: خط قرمز ما میزان سود دریافتی از کاربران است. کاربران این خدمات جوان و مشتاق دریافت این اعتبارات هستند و مشتری نهایی ممکن است در زمان خرید بدون در نظر گرفتن عواقب آن، نرخ بهره بالایی را بپذیرد.

محرمیان گفت: خط قرمز ما این است که کارگران منطقه وام های کلان با سود عادی بگیرند و آن پول را با سود بالا به مردم بدهند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!