زندان های نیویورک ممنوعیت مطالعه درباره شورش آتیکا را لغو کردندبه گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا). به گزارش یو اس ای تودی، علیرغم این تصمیم، مقامات ایالتی گفتند که به دلایل امنیتی به سانسور بخش های کوچکی از کتاب برنده جایزه پولیتزر ادامه خواهند داد. بر این اساس، نقشه دو صفحه ای آتیکا از نسخه های ارسالی به زندان حذف می شود.

هدر آن تامپسون، نویسنده، مورخ و استاد دانشگاه میشیگان در ماه مارس از زندان‌های ایالتی به دلیل ممنوعیت کتابش با عنوان «خون در آب: شورش‌های ۱۹۷۱ آتیکا» شکایت کرد.

این کتاب که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، یکی از جامع‌ترین گزارش‌های مربوط به شورش‌های آتیکا است که در آن بیش از ۱۳۰۰ زندانی در اعتراض به سال‌ها آزار و اذیت به زندانی در شمال نیویورک یورش بردند. سربازان و نگهبانان صدها گلوله گاز اشک آور به داخل محوطه زندان شلیک کردند و سپس به داخل محوطه پر از دود شلیک کردند و به شورش پایان دادند.

در مجموع ۳۲ زندانی و ۱۱ کارمند در این حادثه کشته شدند و هیچ یک از افسران حاضر در صحنه به اتهام دست داشتن در قتل عام متهم نشدند. تامپسون در بیانیه ای که در این دادخواست ارائه شده است، گفت: «مردم حق خواندن و خواندن تاریخ را دارند. نویسندگان نیز حق دارند که کتاب هایشان خوانده شود. مایه شرمساری است که در کشوری زندگی می کنیم که در آن افراد و ایده ها را سانسور می کنیم.

او دادخواست هایی را به کلینیک حقوق مدنی دانشکده حقوق بنجامین انکاردوزو و اتحادیه آزادی های مدنی نیویورک ارسال کرد. دفتر دادستان کل ایالت هفته گذشته اعلام کرد که این ممنوعیت لغو خواهد شد، اما فقط روی نسخه های کاغذی نقشه.

بر این اساس، اگر کانون اصلاح و تربیت درخواست این کتاب را رد کند، مسئولان زندان از نظر قانونی موظفند اخطار تامپسون را به آنها اطلاع دهند.