سایه واردات برنج خارجی در شالیزارها و سفره ها


خبرگزاری مهر؛ گروه استان ها – مریم ساحلی: ماجرای سفر برنج از آب یا آن سوی شالیزارها تا سفره مردم شمال ایران حکایتی پر فراز و نشیب است. این روزها حرف و حدیث های زیادی درباره رفع ممنوعیت فصلی واردات برنج توجه مردم را به خود جلب کرده است، اما این رویکرد در استان های برنج کاری متفاوت است.

واقعیت این است که در سال های اخیر برنج های خارجی به سفره مردم ایران معرفی شده است و این حضور در حال حاضر حتی در گیلان که کیفیت برنج آن کاملا شناخته شده است به وضوح قابل مشاهده است. و البته بر هیچکس پوشیده نیست که افزایش مصرف برنج خارجی در گیلان و سایر نقاط کشور، افزایش شدید قیمت این محصول استراتژیک و کاهش قدرت خرید را به دنبال داشته است. مردم، و این باعث شده بسیاری از مصرف کنندگان به واردات و نگاه به طرف مقابل بروند برنج کاران دشوار کوش گیلانی ها باید از واردات بی رویه برنج منصرف شوند.

همانطور که دیدیم در پی اعلام معاون گمرک ایران مبنی بر لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج در سال جاری؛ نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس بر لزوم رعایت قانون تاکید کرد و گفت: مصوبه ستاد تنظیم بازار و اعلامیه سازمان گمرک خلاف قانون فوق و رویه سال های گذشته است. ، باید به شدت رعایت شود.”

از سوی دیگر «محمدرضا احمدی» نماینده مردم ملت و هوم وی با بیان اینکه رفع ممنوعیت واردات برنج خارجی قطعا به کشاورزان آسیب می زند، با تاکید بر اینکه باید حقوق مصرف کننده رعایت شود و قدرت خرید مردم در نظر گرفته شود، گفت: نباید نسبت به تولیدکنندگان و تولیدکنندگان بی تفاوت باشیم. کشاورزان.

وی گفت: نمایندگان مجلس معترض هستند که چرا دولت جلوی واردات را نگرفته است.

اما واقعیت این است که موضوع واردات برنج و تنظیم بازار این محصول موضوعی گسترده است که ابعاد مختلف تولید و عرضه برنج را تحت تاثیر قرار می دهد. در این بین با پینه روی دستانتان نمی توانید خم شوید برنج کاران او ناتوانی اکثر مردم در خرید کورکورانه برنج را نادیده گرفت. و البته آنچه در این بخش کمتر به آن پرداخته می شود، ناتوانی مدیریت در کاهش هزینه های تولید، حمایت از تولیدکنندگان و کم شدن دست تجار و سودجویان از شالیزارها و بازارهای برنج است.

سایه واردات برنج خارجی در شالیزارها و سفره ها

وظایف دولت

عرضه مناسب محصولات استراتژیک یکی از وظایف دولت در قبال مردم است. «محمود ساکت» عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی گیلان در مصاحبه ای ادامه دادن وی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: برنج مهمترین جزء سبد مصرفی خانوارهای کشور است و بر این اساس دولت ها تمایل زیادی برای افزایش تولید و کیفیت این محصول استراتژیک برای خودکفایی دارند. عدم کفایت و اتکا به این محصول.

وی اولین موضوع را تامین نیاز کشور به برنج اعم از مصرفی و ذخیره سازی استراتژیک عنوان کرد و ادامه داد: به همین دلیل است که دولت همواره در قیمت واردات یا محصولات کشاورزی دخالت مستقیم می کند تا قیمت کالای اساسی پایین بماند. . اقداماتی را برای حمایت از مصرف کنندگان انجام داده است هستند. همچنین به دلیل اینکه مصرف برنج در کشور زیاد است و برای تامین مصرف داخلی باید وارد شود، در حال حاضر امکان صادرات برنج وجود ندارد.

ساکت وی خاطرنشان کرد: اگرچه در چند سال گذشته برنج مرغوب به برخی از کشورهای حاشیه دریای خزر صادر می شود، اما از نظر تجارت جهانی اهمیت چندانی ندارد. واردات برنج توسط بخش خصوصی یا دولتی (شرکت بازرگانی دولتی ایران) از کشورهای هند، پاکستان، تایلند، اروگوئه و … انجام می شود. البته ناگفته نماند که راندمان تولید برنج در کشور ما بیشتر از پاکستان و تایلند است، اما این دو کشور به دلیل سهم عظیمی که در بخش کشاورزی دارند به یک نیروی عمده صادراتی تبدیل شده اند. هستند.

تاثیر محدودیت های واردات

این محقق در خصوص تاثیر ممنوعیت بر واردات فصلی گفت: اگرچه تاکنون گفته شده که ممنوعیت فصلی چهار ماهه (از اول مرداد تا پایان آبان) باعث افزایش قیمت برنج داخلی می شود، اما باید این را به خاطر داشت. حداکثر ۲۰ درصد کشاورزان از این افزایش بهره مند می شوند و مابقی کشاورزان خود را به واسطه ها و تاجران داخلی فروخته اند. هستند.

وی ادامه داد: همچنین از آنجایی که حدود ۷۰ درصد سفارشات تامین کسری برنج از طریق واردات مربوط به ابتدای آذرماه است، معمولا در این زمان قیمت خرید بالاتر بوده و این امر منجر به افزایش قیمت برنج می شود. بنابراین اصلاح و تغییر برای اتخاذ این تصمیم ضروری است زیرا برنج خارجی به دست مصرف کنندگان می رسد.

این محقق در ادامه یادآور شد: بر اساس آمار گمرک، حجم واردات برنج از ابتدای سال تا دهه اول خردادماه ۲۷۰ هزار تن بوده است، در حالی که تاکنون چهار میلیون تن ثبت شده است و باید قبل از آغاز چهار ماهه سفارش داده شود. سال ها. ماه دوره ممنوعیت بقیه وارداتی بود. زیرا برای تامین کسری برنج کشور باید سالانه یک میلیون تن برنج وارد شود.

یعنی یک دوره چهار ماهه باشد نه ممنوعیت واردات. التهاب همچنین قیمت را به گونه ای تنظیم کنید که برنج بر حسب نیاز به بازار عرضه شود و غذا و توان مردم را به استخاره و دیگر مردم نسپارید. البته این به معنای نابودی زحمات کشاورز نیست چرا که کشاورز ماه ها پیش محصول خود را فروخته و دست خالی مانده است.

سایه واردات برنج خارجی در شالیزارها و سفره ها

قیمت برنج

ساکت وی قیمت برنج مصرفی را دومین موضوع مهم در حوزه تولید استراتژیک برنج دانست و گفت: در خصوص قیمت برنج نیز بررسی ها نشان داده است که قیمت برنج بومی برای کشاورزان طی سال های گذشته نوسانات زیادی داشته است. اگرچه قیمت برنج وارداتی در سال های گذشته دارای نوسان بوده است، اما نسبت به برنج داخلی کاهش بیشتری داشته و به طور کلی کمتر از قیمت برنج داخلی است.

وی با اشاره به اینکه واردات برنج وارداتی به کشور از مبادی قانونی مشمول حقوق گمرکی و سود بازرگانی است، گفت: این عوارض در تعیین مالیات واردکنندگان برنج موثر است. حقوق گمرکی معادل ۴ درصد ارزش واردات است که در گذشته بر اساس ارز ترجیحی محاسبه می شد و اکنون به صورت نیمه ارزی است. ما معتقدیم این تصمیم یکی از عوامل افزایش قیمت برنج وارداتی است. اما سود بازرگانی که نوعی مالیات غیرمستقیم است را هیات وزیران تعیین می کند در اینجا انتظار می رود دولت برای تعدیل قیمت برنج وارداتی و قیمت نهایی مصرف کننده سود بازرگانی را افزایش ندهد. زیرا قیمت برنج وارداتی و برنج داخلی باید متفاوت باشد وگرنه ۴ تا ۵ هزار تومان تفاوت ندارد.

دولت چگونه مداخله می کند؟

ضایعات برنج به دلیل تاخیر دولت در اعلام سود گمرکی امسال و عدم تمایل بخش خصوصی به واردات به دلیل ریسک ایجاد شده برای واردکنندگان افزایش یافته است. هوشیار فرد درباره این موضوع خاطرنشان کرد: گاهی به دلیل دخالت دولت در تولید برنج، کشاورزان نسبت به تجارت آزاد باید متحمل زیان بیشتر یا کمتری شوند. هستند. به عبارت دیگر دخالت دولت در بازار برنج در برخی سال ها مضر است برنج کاران و قیمت های حمایتی برنج به جای اینکه به نفع کشاورزان باشد، به نفع واردات بوده و برنج داخلی را ارزان تر کرد.

وی گفت: اعتقاد بر این است که دولت نباید در تعیین (پذیرش) قیمت برنج خارجی وارداتی در بازار مصرف مداخله کند، اما منطقی‌تر است که قیمت را بر اساس رقابت بین تجار آزادسازی کند. البته بخش خصوصی (واردکننده)، نقش نظارتی باید دولت باشد

هوشیار فرد خاطرنشان کرد: مداخله در بازار برنج طی سالیان گذشته کشاورزان را به تولید بیشتر تشویق کرده و در نتیجه سرانه مصرف را کاهش داده و تولید برنج را با محدودیت مواجه کرده است. واردات برنج باعث کاهش واردات از بخش خصوصی شده است، وی افزود: از سوی دیگر، قیمت گذاری دولتی برنج داخلی عمدتا بر اساس هزینه های تولید است، در حالی که باید تغییراتی مانند قیمت جهانی برنج و تورم ایجاد شود. به قیمت گذاری توجه می شود.

وی افزود: بر این اساس می توان گفت سیاست قیمت تضمینی ارقام پرمحصول برنج تاثیری بر کشت و رشد تولید آنها نداشته است.

هوشیار فرد با بیان اینکه این واقعیت است که مصرف کنندگان به دنبال حداکثر کیفیت و تولیدکنندگان به دنبال حداکثر سود هستند، گفت: زمانی که کل خرید برنج داخلی و خارجی بیشتر یا بیشتر از مقدار مورد نیاز مصرف داخلی باشد. و یا اگر میزان واردات برنج از مقدار کسری تقاضای داخلی بیشتر باشد که هر دوی آنها به طور کلی حد محسوب می شوند.

سایه واردات برنج خارجی در شالیزارها و سفره ها

نوسانات قیمت برنج

این محقق با اشاره به اینکه قیمت برنج داخلی امسال نسبت به سال گذشته حدود ۱۳۰ درصد و برنج وارداتی ۳۵ درصد افزایش داشته است، گفت: این امر قابل قبول نیست زیرا تولیدکنندگان برنج را از کشاورزان خریداری می کنند. تجار یا دلالان بومی با برنج کیلویی ۱۸ هزار تومان شروع کردند و پس از پایان دوره خرید، بیش از ۹۵ درصد کشاورزان محصول خود را فروختند و به ۴۰ هزار تومان رسید.

وی با بیان اینکه خرید دولت از کشاورزان قابل توجه نیست، گفت: برنج در انبارهای تجار و دلالان نگهداری می شود و به تدریج وارد بازار می شود. بنابراین ما به تصمیمات و سیاست ها اعتقاد داریم دیدم این نباید جلوی بازار برنج داخلی را بگیرد، اما افزایش چند برابری قیمت نسبت به سال قبل نتوانسته سود و درآمد بیشتری نصیب کشاورزان کند.

ساکت وی در ادامه به موضوع اساسی دیگری اشاره می کند: نوسان قیمت ها ناشی از واردات برنج نشان دهنده ناکارآمدی سیاست واردات برنج دولت و شکست سیاست قیمت تضمینی برنج است.

وی با اشاره به عدم تطابق قیمت تضمینی با قیمت تمام شده تولید، نبود تسهیلات خرید و نگهداری برنج و زمان خرید از دلایل شکست سیستم قیمت تضمینی برنج است، گفت: عدم نیاز. زیرساخت ها منجر به سیاست های بسیاری مانند قیمت گذاری، تعرفه و غیرتعرفه، موانع ارزی و تجاری شده است که اثرات ضد فعال منفی دارد. برنج کاران و به عنوان نوعی مالیات پنهان در تولید این محصول محسوب می شود.

این محقق افزود: موضوع مهم دیگر این است که آیا افزایش قیمت جهانی برنج منجر به کاهش واردات برنج می شود؟ در نگاهی به گذشته متوجه می شویم که افزایش سالانه قیمت برنج داخلی منجر به افزایش مقدار برنج وارداتی در سال بعد می شود. همچنین افزایش مصرف سالانه برنج منجر به واردات بیشتر در سال بعد شد. البته کاهش تولید برنج کشور به دلیل مشکلات آبی و کاهش یا ممنوعیت کشت در استان های غیر شمالی نیز باعث افزایش واردات خواهد شد. لذا توصیه می شود کارایی تکنسین برنج کاران و شناسایی عوامل بازدارنده رشد تولید برنج در استان های گیلان و مازندران مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

و راه حل چیست؟

البته مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برنج خواستار تنظیم مناسب بازار این محصول استراتژیک هستند. هوشیار فرد با بیان اینکه مردم خواستار آرامش بازار برنج در کشور و جلوگیری از رشد بی رویه هستند، گفت: در کنار مشکل تامین و واردات برنج، مشکل توزیع مناسب آن نیز بیشتر است. کنترل محیط روانی بازار و قیمت مهم است.

وی با بیان اینکه با توجه به محدودیت آب و زمین های بسیار حساس، افزایش تولید برنج با گسترش سطح زیر کشت نمی تواند راه حل مطمئنی باشد، گفت: از سوی دیگر یکی از عوامل موثر بر مقدار برنج هزینه تولید برنج هزینه تولید شامل بذر، نهاده های شیمیایی، نیروی کار و برداشت است. امروزه برنج در مزارع بزرگ با استفاده از نیروی انسانی فراوان تولید می شود.

ساکت وی با اشاره به اینکه در گذشته یارانه های زیادی برای کودهای ویژه، علف کش ها، سموم و قارچ کش ها داده می شد، گفت: بنابراین یکی از راه های افزایش میزان تولید، کاهش قیمت تمام شده تولید است. ، بودن

وی در پایان تاکید کرد: آنچه ذکر شد بر اساس نتایج حاصله گرفتن در مجموع با کاهش هزینه کل برنج کشاورزان از طریق مکانیزاسیون و کاهش واسطه ها از طریق بازاریابی مناسب و همچنین کاهش ضایعات برنج از طریق نوسازی و بازسازی واحدها. کلم می توان هر ساله واردات این محصول را کاهش داد و در سال های آتی در تولید این محصول استراتژیک به خودکفایی نزدیک شد.

واردات برنج یکی از عوامل تاثیرگذار در تامین نیاز مصرف کنندگان این محصول استراتژیک است، اما چگونگی این واردات و تاثیر آن بر تنظیم بازار برنج در کنار سایر عوامل موثر بر تولید و عرضه مطرح است. برنج، باید مورد توجه افراد مسئول قرار گیرد.