ستاره خراسان; مخالفت با فلسفه در عین انقلابی بودنبر اساس گزارش ها خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)کتاب «فرزانه فروزنده جانای یا دلها» زندگینامه آیت الله شیخ مجتبی قزوینی نوشته غلامرجا گلی جواره توسط انتشارات بین الملل منتشر شد.

آشنایی با شخصیت هایی که درجات علمی و عملی، اخلاقی و فضیلتی را گذرانده اند و صفات تحسین برانگیز و صفات پسندیده آنان، مشتاقان دانش و فضیلت انسانی را به سوی رشد معنوی سوق می دهد، از جنبه تربیتی آموزنده و پرورش دهنده است.

آیت الله شیخ مجتبی قزوینی خراسانی رحمت الله (۱۲۷۹-۱۳۴۶) یکی از این قلل مرتفع است که نهرهای شاداب و نشاط آور بر دشت های تشنه جامعه بشری جاری است. این عالم هدایت شده از صداقت و تقوا و پرهیزگاری و همت، نمونه ناب دفاع از ارزش های الهی به شمار می رود و از رسالت بزرگی که بر دوش داشت لحظه ای درنگ نکرد.

همان گونه که خرافات، شرک، الحاد، نفاق و انحراف، نابرابری اجتماعی، ظلم، ظلم و ستم و جوانه فساد و تباهی را برنمی‌داشت، میکروب سردی، تندخویی، خرافات، خرافات و فساد را نیز تحمل نکرد. فرهنگ توهم قابل تحمل نیست شیعیان را از این گونه بلاها اکیدا برحذر دارید. او عمری را صرف کنکاش و ارزیابی مسائل عقلی و حرکتی و ارزیابی مسائل کلامی و کلامی و نقلی کرد و سعی کرد از آمیختن معارف اسلام ناب محمدی و نخبه گرایی با اکتشافات بشری در حوزه فلسفه و عرفان پرهیز کند. اما این تندیس حقیقت و صفا در فکری، تربیتی و تبلیغی هرگز از اخلاق علمی، روحیه پژوهشی، مناظره خوب و گفتمان خوب فراتر نرفت.

غلامرجا گلی جوره نویسنده چندین کتاب در زمینه تاریخ و جغرافیای جهان اسلام و جهان تشیع به ارائه الگوهای شایسته و مسائل فرهنگی و اجتماعی می پردازد. تحقیق کن کتاب حاضر در هشت بخش تنظیم شده است:

بخش اول به دوران کودکی شیخ مجتبی قزوینی، معلمان، اساتید و تحصیلات وی در قزوین، نجف، کربلا، کوم، مشهد و بروجرد می پردازد.

تدریس، تعلیم شاگردان شایسته، ترویج معارف توحیدی، آموزش معارف و حکمت قرآنی و روایی و معارف نیک و بیدار در قسمت دوم کتاب بررسی شده است.

تالیف تفسیر پنج جلدی با اهتمام به تحقیق و نگارش رفتار – اخلاق همچنین رساله ای در معرفت نفس و نقد علمی و فلسفی نظریات یازده گانه ملاصدرا، نظریات علم حصول، تحقیق در علوم غریبه و نیز تالیف جنبه هایی از ذوق و ادب و نبوغ این جهان در شعر. بخش سوم یکی از موضوعات مورد بحث است.

تلاش های سیاسی و اجتماعی، فعالیت های مبارزاتی، حضور مؤثر در نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) به ویژه در خطه خراسان، افشای کارنامه فساد، تباهی و فساد رژیم طاغوتی پهلوی و دفاع از مقام ولی فقیه. انقلاب در مبارزه با حکومت دیکتاتوری، موضوع نفی انحراف فکری و از دیدگاه خواننده در بخش چهارم مطرح می شود.

در قسمت پنجم کتاب، این مجتهد خودساخته دارای رفتار اخلاقی، معنوی و عرفانی و دارای صفاتی چون تواضع، همدلی با مردم، سادگی، قناعت، عظمت نفس، عزت نفس، همت بالا، درستکاری است. جاش پایبندی به موازین دینی که در شخصیت او متبلور است با ذکر مثال های مستند توضیح داده می شود.

در این مکتب معلم و معلم مهربان، ده ها شخصیتی که بعداً به مقام رهبری و افسر رسیدند، در عرصه های آموزشی، علمی و ارتقای کارنامه های درخشان و پرباری از خود به جای گذاشته اند. در بخش ششم، آیات اسلام و حاج خامنه ای، سیستانی، محمود مجتهدی سیستانی، محمدرضا حکیمی، شهید سید محمدرضا سعیدی، شهید حسنی زاد، محمد وای زاده خراسانی، ابوالقاسم خزعلی، سید عبد زاید، سید قوم عبداسه که شاگرد یک نفر هستند معرفی می شوند.

شیخ مجتبی قزوینی به منظور پاسداری از ارزش های الهی، مبارزه با فساد و ظلم و نیز افشای انحرافات جمعی، موافقت، حمایت و مشورت کاروانی از علما و طلاب را در جلد هفتم کتاب به خوانندگان معرفی کرد. .

اشعار خانواده و فرزند و رثای مرحوم فقیه از موضوعاتی است که در بخش آخر به آن پرداخته شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای در تاریخ ۱۸/۲/۱۳۹۲ به یاد خدا در مورد این عالم بزرگوار فرمودند: «مرحوم حاج شیخ مجتبی قزوینی (رحمت الله علیه) از آخوندهای برجسته مشهد در مقابل فلسفه و عرفان بود، تقدیم می کنم. من از خدمتگزاران بودم و هستم؛ آن مرد واقعاً بزرگ بود، اما ذوق علمی داشت: ضد فلسفه و عرفان ستیزی هم تدریس می کرد که کتاب درباره آن نوشته شده بود؛ از برجسته ترین ها بود. شاگردان مرحوم امیرجه مهدی اصفهانی؛ و مغزهای عرفان، لب های فلسفه و عرفان بودند؛ خوب، خیلی دورند، یعنی در دو قطب طیف هستند، با همه این تفاوت ها آقای حاج شیخ مجتبی قزوینی از مشهد برخاست و جمعی را با خود برد. زنده ماند – در سال ۱۳۴۶ فوت کرد – پای انقلاب بود، یعنی در واقع انتظار داشتیم طلاب مبارز آن روز در مشهد برای مرحوم حاج شیخ مجتبی علیرغم اختلاف سلیقه ایشان. امام هم همین را داشتند. آ

روح و دل فرزانه فروزنده; سیره تربیتی و تربیتی و اخلاقی آیت‌الله شیخ مجتبی قزوینی با مقدمه‌ای بر شاگردان و یاران ایشان.