سفته و صرافی های الکترونیکی عمق مبادله را افزایش می دهد


رئیس کمیسیون اقتصادی خانه معدن ایران گفت: عمق بورس و بورس کالای ایران کم است، اگر سفته و سفته الکترونیکی ترویج شود این بازار می تواند تعمیق پیدا کند.

به گزارش پایگاه خبری آنلاین؛ پمان مولوی، کارشناس اقتصادی درباره نقش سفته و برات الکترونیکی در رونق و توسعه بازار مالی بیان کرد: سفته و برات الکترونیکی می تواند جایگزین وجه نقد شود و ضمانت لازم برای بازپرداخت وجه قرض یا وام است. در بورس کالا کاربردهای زیادی خواهد داشت

وی افزود: بورس کالای ایران نقش مهمی در تامین کالاهای استراتژیک و کالاهای اساسی دارد و هر چه این بازار فعالتر باشد، قیمت گذاری کالاها به نفع تولید و مصرف کنندگان شفاف تر خواهد بود. باید در نظر داشت که در کشورهای توسعه یافته امتیازاتی را برای فعالان بازار سهام در نظر می گیرند تا از معاملات روان و شفاف در بازار سهام خود اطمینان حاصل کنند. متأسفانه در کشور ما عمق بازارهای مالی به ویژه بازارهای کالایی و بورسی آنقدر کم است که فعالان بازار ترجیح می دهند سرمایه خود را از این بازارها و به بازارهای دیگر منتقل کنند و این قطعاً به ضرر سهام کشور است. بازار و تولید.

دبیرکل سابق انجمن اقتصاددانان ایران گفت: سفته و برات الکترونیکی باعث کاهش هزینه های معاملاتی در بورس کالا می شود و از سوی دیگر انگیزه فعالیت فعالان بازار بیشتر می شود.

وی افزود: باید برات و سفته های الکترونیکی به عنوان ابزار مهم در نظر گرفته شود. از آنجایی که این سند الکترونیکی است، صدور آن بسیار کم هزینه و سهل الوصول بوده و بر حسب نیاز عمومی نیز صادر می شود، یعنی در صورت نیاز به سفته به بانک یا دکه روزنامه فروشی مراجعه می کند و مبلغ آن بیش از نیاز فرد بله، اما سفته و سفته الکترونیکی زمینه صدور را با توجه به نیاز مالی شخص و نه بیشتر از آن فراهم می کند.

وی گفت: امضای دیجیتالی باید همراه با قبوض و سفته الکترونیکی عادی شود تا اتفاقات خوبی در بورس کالا دیده شود اما به شرط فعال بودن همه بانک ها برای این امر.