سقف ۶۰۰۰۰۰ تومان برای معاملات روزانه ریال دیجیتال


معاون نظام های پرداخت بانک مرکزی اعلام کرد؛

معاون نظام پرداخت بانک مرکزی گفت: سقف تراکنش های ریالی دیجیتال برای کاربران سطح یک ۶۰۰ هزار تومان و برای کاربران سطح دوم ۲ میلیون تومان خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، در روزهای ابتدایی آبان ماه پیش نویس سند در خصوص ریال دیجیتال تهیه و تدوین شده توسط بانک مرکزی منتشر شد که در آن معنا، هدف، ویژگی ها و کارکرد ریال دیجیتال تشریح و توضیح داده شده است. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هدف از تهیه و ایجاد ریال دیجیتال را «ساختن بستر توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور» اعلام کرده و در همین راستا این ابزار مالی جدید و فناورانه را توسعه داده است. . .

این وسیله پرداختی که از سوی بانک مرکزی به عنوان سومین پول کشور پس از اسکناس و مسکوک نامگذاری شده است، معادل اسکناس در نظر گرفته شده و کلیه مقررات موجود در خصوص اسکناس، برای ریال دیجیتال نیز قابل اجرا است. این شکل جدید ارز پس از عرضه در کیف پول ریالی دیجیتال بانک مرکزی نگهداری می شود و آماده توزیع بین بانک ها است و در توزیع نیز فرآیندی مشابه فرآیند توزیع اسکناس است.

ذخیره و معامله ریال دیجیتال

دارندگان ریال دیجیتال می‌توانند کلیدهای خصوصی خود را ذخیره کرده و از طریق نرم‌افزار تلفن همراه برای این نوع پول جدید، تراکنش‌های مالی انجام دهند. بر اساس متن پیش نویس سند ریالی دیجیتال، کاربران برای انجام تراکنش در نرم افزار باید کیف پول ریالی دیجیتال خود را احراز هویت و فعال کنند.

پس از این اقدامات، کاربران می توانند تراکنش های مبتنی بر ریال دیجیتال خود را در سه مرحله انجام دهند. در مرحله اول تراکنش ها توسط بانک های عامل تایید می شود، سپس تراکنش ها تعدیل می شود و در نهایت اعتبارسنجی مجدد انجام می شود و فرآیند تراکنش تکمیل می شود.

محمدرضا مانیکتا معاون نظام پرداخت بانک مرکزی در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری بانکداری الکترونیک در خصوص سقف تراکنش ریالی دیجیتال گفت: برای دوره آزمایشی ۲ سطح کیف پول کاربران عمومی را در نظر گرفته ایم که همان کیف پول عمومی است. کیف پول سطح ۱ با تایید روزانه ۶۰۰ تا هزار تومان قابل شارژ و تا ۶۰۰ هزار تومان تراکنش است که این مبلغ برای کیف پول کاربران سطح ۲ به ۲۰۰ هزار تومان می رسد. تمامی این مبالغ برای دوره آزمایشی در نظر گرفته شده است و در صورت پایان دوره آزمایشی، مبالغ مورد بررسی و تغییر قرار می گیرد.

وی گفت: اکنون ریال دیجیتال وضعیت خوبی دارد و بر اساس تعامل سازنده و مثبت پیش می رویم و استقبال بانک ها نیز بالاست. از نظر فنی ما از بانک ها عقب هستیم زیرا حجم درخواست های اتصال به زیرساخت و اجرای این موضوع از سمت شبکه بانکی فراتر از آن چیزی که برنامه ریزی کرده بودیم به ما منتقل شده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!