سندرم خستگی مفرط در نتیجه استرس مزمن کاری


سندرم خستگی مفرط نتیجه استرس مزمن شغلی است که بیش از شش ماه ادامه دارد و می تواند منجر به فرسودگی شغلی شود.

حفظ تعادل در تمام جنبه های زندگی می تواند به ما در رسیدن به اهدافمان کمک کند. تعادل در کار، تعادل در استراحت و… این موضوع باید دغدغه همه اقشار جامعه به ویژه کارآفرینان جوانی باشد که به تازگی وارد عرصه کارآفرینی شده اند. سندرم خستگی یکی از شایع ترین خطراتی است که می تواند شما را تهدید کند.

همیشه کار هست یک ضرب المثل قدیمی در مورد حفظ تعادل بین زندگی و کار. کسب و کارهای امروزی از استرس و اضطراب جدا نیستند. صاحبان مشاغل، کارآفرینان جوان و حتی یک کارگر معمولی با سندرم خستگی روبرو هستند. خستگی یک احساس کلی خستگی یا کمبود انرژی است که با حالت های خستگی معمولی مانند احساس خواب آلودگی یا بی حالی متفاوت است. خستگی که حتی با استراحت و فعالیت بدنی و ذهنی از بین نمی رود و به مرور زمان بر کل بدن شما اثر می گذارد و عملکرد کاری شما را تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع این اختلال نوعی بیماری جسمی است که نیاز به تشخیص و درمان به موقع دارد.

کارشناسان تنبلی، بی حوصلگی، بی انگیزگی، بی انگیزگی و عدم علاقه به کار طولانی مدت را از علائم سندرم خستگی می دانند. چنین شرایطی که یک فرد تجربه می کند قبلاً فرسودگی شغلی نامیده می شد. همانطور که گفته شد، به گفته متخصصان، این اختلال می تواند بازتابی از استرس مزمن طولانی مدت باشد که بدون بهبودی کافی حدود شش ماه طول می کشد.

باید بدانیم که این نوع خستگی مانند خستگی روزانه نیست که با کمی استراحت و فعالیت بدنی یا ذهنی قابل درمان باشد، بلکه این اختلال باعث می شود که فرد تحرک کمتری داشته باشد، به عملکرد روزانه وی آسیب وارد کرده و او را در معرض خطر قرار می دهد. از دیدگاه ذهنی.

اما سندرم خستگی مفرط تحت تأثیر چه عواملی ظاهر می شود؟ البته سبک زندگی، وضعیت جسمانی و سلامت روان شما همگی عواملی هستند که می توانند این بیماری از جمله سندرم خستگی را تشدید کنند. کمبود خواب، استرس مزمن شغلی، کم تحرکی و ده ها مورد دیگر می تواند این وضعیت را در شما تقویت کند. وضعیت جسمانی شما و بیماری هایی مانند دیابت، کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید، کم خونی و افسردگی نیز می توانند شما را از سندرم خستگی شدید رنج ببرند.

اگر شما نیز علائم خستگی مفرط را احساس می کنید، باید برای رفع آن تلاش کنید. زیرا سندرم خستگی شدید می تواند به طور جدی بر قدرت تصمیم گیری و توانایی برنامه ریزی شما تأثیر بگذارد. مهارت های ارتباطی و عملکرد و بهره وری شما از جمله عواملی در کار هستند که می توانند به شدت تحت تاثیر سندرم خستگی قرار گیرند. دقت و هوشیاری شما کم است و به تدریج انگیزه کاری شما کاهش می یابد و حافظه و توانایی شما در به خاطر سپردن جزئیات نیز ممکن است به مرور زمان کاهش یابد. این علائم به ویژه در افرادی که مشاغل یکنواخت و کسل کننده انجام می دهند، شدیدتر است. با دانستن علائم سندرم خستگی مفرط می توانید علائم آن را خودتان بررسی کنید و برای درمان از متخصصان این حوزه کمک بگیرید و در جهت بهبود آن گام بردارید. زیرا روش درمان آن در افراد مختلف متفاوت است.

سندرم خستگی شدید را جدی بگیرید
سندرم خستگی شدید را جدی بگیرید

اگر به کار خود علاقه ای ندارید و هر روز مجبور به انجام کارهای بی هدف و تکراری هستید، از وضعیت کاری خود راضی نیستید و روز به روز بر این نارضایتی افزوده می شود، استرس کاری شما زیاد است و مدام در محل هستید. . نگران شغل خود باشید، شما در آستانه سندرم خستگی شدید قرار دارید. جالب است بدانید زنان چهار برابر مردان به سندرم خستگی مبتلا هستند و در حال حاضر آمارهای جهانی نشان می دهد که بیش از یک میلیون نفر در جهان به این عارضه مبتلا هستند. سندرم خستگی مختص گروه سنی خاصی نیست، اما شیوع آن در سنین سی تا پنجاه سال بیشتر است. البته باید بدانیم که این بیماری مسری است و هیچ مدرک یا گزارشی مبنی بر سرایت آن به دیگران وجود ندارد.

هیچ درمان مشخص و قطعی برای سندرم خستگی شدید وجود ندارد. اما مشاوره با پزشک متخصص و روانشناس می تواند به شما کمک کند. این به شما کمک می کند سبک زندگی خود را تغییر دهید، ساعات خواب خود را تنظیم کنید، ورزش های سبک و تکنیک های تمدد اعصاب و غیره را انجام دهید. توصیه می شود قبل از اینکه دچار این عارضه شوید، شرایط کاری و زندگی شما زنگ خطر را به صدا درآورد و مراقب خود باشید.

سیده مینا دیوبند – سردبیر مجله تووش