سیستم سازی رشد کسب و کار شما را افزایش می دهد


سیستم سازی یکی از مهم ترین نکاتی است که بسیاری از کسب و کارها باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند. سیستم سازی در فعالیت های کارآفرینانه مستقل از تاریخچه یا اندازه کسب و کار است و می تواند برای هر کسب و کاری با هر درس و فعالیتی اعمال شود. در واقع اگر شما به عنوان یک کارآفرین صاحب یک کسب و کار جدید هستید که تمام اصول مدیریت را می دانید و البته خرد لازم را برای جذب نیروی کار خود به خرج داده اید و بهترین ها را جمع آوری کرده اید. اما مشکل از زمانی شروع می شود که شما حضور دارید، همه چیز درست و طبق روال است. حالا اگر حضور ندارید روال همچنان ادامه دارد؟ تو فکر میکنی چه خبر است؟ آیا بهره وری کارکنان شما کاهش یافته است؟ آیا فروش شما کاهش می یابد؟ آیا تراز مالی شما تغییر می کند؟

سیستم‌سازی در کسب‌وکار به مردم اجازه می‌دهد تا دقیقاً وظایف خود را در هر زمان مشخص کنند. بنابراین، کارآفرینان جوان باید بدانند که سیستم سازی می تواند به موفقیت آنها کمک زیادی کند. در واقع سیستم سازی به شما کمک می کند حتی بدون حضور شما به عنوان یک مدیر کارآمد همه چیز به خوبی پیش برود و علاوه بر آن نقش اساسی در افزایش موفقیت سازمان شما خواهد داشت. در واقع، سیستم سازی با ایجاد یک مدل خودکار، دخالت انسان در فرآیند تصمیم گیری روزانه را کاهش می دهد و اشتباهات ناشی از خطاهای انسانی را به حداقل می رساند. کارشناسان این حوزه پس از همکاری با هزاران کسب و کار مختلف کوچک و بزرگ بر این عقیده اند که چاره ای جز ایجاد سیستمی برای رشد مستمر و بی وقفه کسب و کار وجود ندارد. یکی از دلایل اصلی شکست کسب و کارها یا عدم رشد آنها نیز به نبود سیستم در مجموعه کاری آنها مربوط می شود. به جرات می توان گفت که اکثر کسب و کارها از کمبود سیستم های کارآمد و موثر رنج می برند.

در گام اول باید بدانیم چرا در کسب و کارها به سیستم سازی نیاز داریم. اولین و مهمترین آنها را می توان ایجاد درک بیشتر از فرآیندهای تجاری دانست. زیرا در غیاب شما تمامی نیروهای شما درک روشنی از وظایف محوله ندارند و سیستم سازی به آنها کمک می کند تا وظایف خود را بهتر درک کنند و از کارهای غیر ضروری و تکراری پرهیز کنند. البته به دنبال سیستم سازی کسب و کار، مسئولیت های کارکنان شما نیز بسیار افزایش می یابد.

چرا سیستم سازی مهم است؟
چرا سیستم سازی مهم است؟

به دنبال تغییرات و تغییرات ایجاد شده، مسلماً فراتر از بهبود ارتباطات بین بخش های کاری، ارائه خدمات به مشتریان نیز افزایش یافته و به مرور زمان این امر کیفیت محصولات و خدمات شما را به میزان قابل توجهی ارتقا خواهد داد. سیستم سازی به شما امکان می دهد وظایف محول شده به یک واحد سازمانی را در مقیاس کوچکتر مانند یک واحد بزرگ با استانداردهای جهانی مدیریت کنید و کسب و کار خود را توسعه دهید. شما باید فرآیندهای سیستم سازی گام به گام را در کسب و کار خود بیاموزید و پیاده سازی کنید تا از یک کارآفرین حرفه ای به یک کارآفرین سیستم سازی تبدیل شوید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از مزایای عمده سیستم سازی این است که به شما به عنوان یک مدیر کارآفرین اجازه می دهد کمتر کار کنید و وقت آزاد بیشتری داشته باشید و درآمد خود را افزایش دهید.

زیرا اگر به درستی کسب و کار خود را نظام مند کنید، به عنوان یک مدیر موفق، دیگر نیازی به دخالت در جزئیات و تصمیمات کوچک ندارید و می توانید از این انرژی و قدرت برای ارتقای شغلی خود در سایر زمینه ها استفاده کنید. برخی از کارآفرینان جوان در مشاغل خود باید بر جزیی ترین وظایف کارمندان خود از نظافت گرفته تا حسابداری نظارت کنند. این خلأ بزرگی از سیستم سازی در تجارت است. کارآفرینان به عنوان یک مدیر مجموعه باید مسائل کلیدی مانند: جذب نیرو، ایجاد انگیزه در کارکنان، هدف گذاری و طراحی استراتژی کسب و کار خود را مدیریت کنند و البته بدون داشتن یک سیستم مناسب، این وظایف مهم هرگز به نحو مطلوب محقق نخواهد شد.

دکتر. حوریه یحیایی