شرایط اخذ بورسیه ترکیه چیست؟


بورسیه دولتی ترکیه یکی از برنامه های آموزش عالی است که توسط ترکیه برای دانشجویان بین المللی هدف گذاری شده است. بورسی ترکیه یکی از محبوب ترین برنامه های آموزش عالی است که بسیاری از دانشجویان بین المللی در آن ثبت نام کرده اند. در ادامه به معرفی بورس ترکیه و شرایط دریافت آن می پردازیم.

بورسی ترکیه چیست؟

بورسیه ترکیه در سال ۲۰۱۲ تاسیس شد و در اولین سال تاسیس خود نزدیک به ۴۰۰۰۰ درخواست دریافت کرد. با گذشت زمان، تعداد دانشجویان متقاضی و ثبت نام برای این بورسیه افزایش می یابد. در سال ۲۰۱۹، حدود ۱۵۰۰۰۰ درخواست توسط دانشجویان بین المللی صادر شد. بورسیه ترکیه برنامه ای است که به دانشجویان بورسیه می دهد و همچنین جایگاه آنها را در دانشگاه های ترکیه تضمین می کند. این ویژگی بورسیه ترکیه را از بورسیه سایر کشورها متمایز می کند. امروزه بورسیه ترکیه به یک بورسیه تحصیلی محبوب در بین دانشجویان تبدیل شده است.

شرایط دریافت بورسیه ترکیه چیست؟

برای اینکه داوطلبان بتوانند برای بورسیه تحصیلی در ترکیه ثبت نام کنند، باید شرایط خاصی را داشته باشند. از جمله شرایط دریافت بورسیه ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن سن زیر ۲۱ سال برای مدرک لیسانس
 • داشتن سن زیر ۳۰ سال برای مقطع کارشناسی ارشد
 • داشتن سن زیر ۳۵ سال برای Ph.D
 • دست آورد حداقل ۷۰ درصد برای مدرک لیسانس که معادل معدل حداقل ۱۴ و حداقل معدل ۱۶ برای رشته های مهندسی و هنر است.
 • کسب حداقل ۷۵ درصد برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا که معادل معدل حداقل ۱۵ است.
 • کسب حداقل ۹۰ درصد برای رشته پزشکی که معادل میانگین حداقل ۱۸ است.

چه کسانی واجد شرایط دریافت بورسیه ترکیه هستند؟

شهروندان تمام کشورهایی که امسال فارغ التحصیل می شوند و فارغ التحصیلان و داوطلبان می توانند برای بورسیه ترکیه اقدام کنند. همچنین تمامی محققان و دانشگاهیان واجد شرایط دریافت این بورسیه می باشند. کسانی که تابعیت ترکیه دارند یا از تابعیت ترکیه محروم شده اند، از دریافت این بورسیه منع شده اند. همچنین دانشجویانی که قبلا در یکی از دانشگاه های ترکیه ثبت نام کرده اند و برای همان دوره درخواست بورسیه داده اند، نمی توانند برای بورسیه ترکیه اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در بورسیه ترکیه

تمامی داوطلبان موظفند مدارک خود را برای ثبت نام اولیه از طریق اپلیکیشن آنلاین در سایت بورسیه ترکیه آپلود کنند. این اسناد به شرح زیر است:

 • شناسنامه و پاسپورت معتبر
 • عکس تازه و قابل تشخیص از داوطلب
 • اصل مدرک دیپلم یا گواهی فارغ التحصیلی موقت
 • نمره آزمون ملی ترکیه
 • ارائه ریز نمرات و مدارک تحصیلی
 • نمرات آزمون های بین المللی YÖS، DELF، YDS
 • ارائه GRE و GMAT برای کارشناسی ارشد و دکتری
 • اعطای مدرک DUS و TUS برای دوره های پزشکی در مقطع کارشناسی
 • ارائه مدرک زبان مناسب برای دانشگاه مورد نظر
 • نمونه پروپوزال یا تحقیق فقط برای داوطلبان دکتری

مصاحبه بورسی ترکیه

داوطلبانی که بتوانند مدارک مورد نیاز را به طور کامل ارسال کنند و مدارک را به درستی ثبت کنند، شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه دارند. پس از تهیه مدارک باید آنها را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید. سپس مشخصات مدارک در دو مرحله بررسی می شود. در مرحله اول بررسی می کنند که آیا مدارک شما به طور کامل ارسال شده است یا خیر. در صورت ارسال صحیح مدارک به دانشگاه مورد نظر، مصاحبه بورسیه ترکیه در مرحله دوم انجام می شود. مصاحبه ها معمولا به دو صورت انجام می شود:

در حالت اول دانشجو برای مصاحبه به دانشگاه مورد نظر دعوت می شود. در این صورت دانشجو باید در دانشگاه حضور داشته باشد. در مصاحبه سوالاتی در مورد اینکه چرا فرد برای بورسیه و تحصیل در ترکیه اقدام کرده است پرسیده می شود.

در حالت دوم مصاحبه به صورت آنلاین یا با حضور در سفارت ترکیه انجام می شود. در مصاحبه اینترنتی معمولاً سؤالات به صورت چهار گزینه ای مطرح می شود و نسبتاً دشوارتر از مصاحبه حضوری است.

مزایای بورس ترکیه

افرادی که توسط بورسیه تحصیلی دولت ترکیه پذیرفته شده اند به طور کلی از پرداخت شهریه دانشگاه معاف هستند. همچنین مبلغی به صورت حقوق ماهیانه به دانشجویان پرداخت می شود. این حقوق برای سطوح مختلف متفاوت است. دولت ترکیه علاوه بر ارائه حقوق ماهانه، مزایای دیگری نیز برای پذیرفته شدگان در نظر می گیرد که شامل موارد زیر می شود:

خوابگاه

افرادی که می توانند بورسیه تحصیلی ترکیه را دریافت کنند از مزایای اقامت رایگان در خوابگاه های دانشگاه بهره مند خواهند شد. البته اگر فردی بخواهد می تواند در جایی غیر از خوابگاه زندگی کند که باید شخصاً هزینه آن را پرداخت کند.

هزینه های دانشگاه

متقاضیانی که موفق به دریافت بورسیه ترکیه می شوند هیچ هزینه ای برای هزینه های تحصیل و دانشگاه پرداخت نمی کنند.

هزینه ها و هزینه های ماهانه

طبق شرایط بورسیه، دولت ترکیه مبالغ مشخصی را به دانشجویان مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می کند. این کمک هزینه برای دانشجویان پزشکی و افرادی که فعالیت های تحقیقاتی انجام می دهند، نسبتاً بالاتر است.

بیمه

طبق قوانین ترکیه، دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دریافت می کنند، بیمه درمانی رایگان خواهند داشت. این بیمه تمام هزینه های درمانی آنها را پوشش می دهد.

آخرین کلمه

دانشجویانی که مایل به استفاده از بورس تحصیلی ترکیه هستند باید معدل و ریز نمرات عالی داشته باشند. همچنین رزومه تحصیلی آنها پربار باشد و انگیزه نامه قوی برای تحصیل ارائه کنند. اگر این افراد در آزمون هایی مانند DELF و GRE نمره قبولی کسب کرده باشند با ارائه مدارک این آزمون ها شانس خود را برای گرفتن بورسیه تحصیلی در ترکیه افزایش می دهند. اگر دانشجو واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه باشد، باید مدارک خود را به موقع ارسال کند. در غیر این صورت ترکیه به او بورس تحصیلی نمی دهد. بنابراین باید مراقب محدودیت زمانی برای ارسال مدارک باشید. دانشجویان می توانند بدون دغدغه مالی از طریق بورس ترکیه به فعالیت های علمی خود در بهترین دانشگاه های ترکیه ادامه دهند.

محبوب ترین دانشگاه های ترکیه:

دانشگاه آنکارا

دانشگاه استانبول