شرایط کمیته بین المللی المپیک برای شرکت ورزشکاران روسیه


روسیه شرایط کمیته بین المللی المپیک را برای حضور ورزشکاران روس در این رقابت ها نپذیرفت.

به گزارش ایسنا و به نقل از سایت خبرآنلاین، توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک گفت: این کمیته در حال بررسی بازگشت ورزشکاران روسی است که از حمله به اوکراین حمایت نمی کنند.

کمیته بین المللی المپیک در ماه فوریه دستورالعملی صادر کرد که بر اساس آن ورزشکاران روسیه و بلاروس از شرکت در مسابقات ورزشی منع شدند.

باخ گفت: نیازی به بازگرداندن پرونده به روسیه نیست. مهم این است که ورزشکاران با پاسپورت روسی که از جنگ حمایت نمی کنند، بتوانند در مسابقات شرکت کنند. این جنگ توسط بازیکنان روسی آغاز نشد. ما باید شرایط را بررسی کنیم و نظارت کنیم که چگونه و چه زمانی می‌توانیم بازیکنان روسیه را به مسابقات برگردانیم.

این مقام آلمانی تاکید کرد که دستورالعمل های فعلی برای ورزشکاران روسیه همچنان پابرجاست، اما افزود که IOC باید به آینده نیز فکر کند. باخ افزود: در حال حاضر تغییری در این محدودیت وجود ندارد. ما از فدراسیون های بین المللی که دستورالعمل هایی را که ما در مورد محرومیت بازیکنان روسیه صادر کردیم را رعایت کردند بسیار سپاسگزاریم. جنبش المپیک یک هدف دارد و آن کمک به صلح در بالای آن هدف است، بنابراین باید ببینیم چگونه می توانیم به صلح جهانی کمک کنیم. من فکر می کنم سهم عمده ما ترویج المپیک و ورزش به عنوان چیزی است که هنوز مردم و بشریت را متحد می کند.

در همین رابطه، دیمیتری پسکوف، سخنگوی مطبوعاتی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که توماس باخ بار دیگر ورزش را با سیاست آمیخته است.

باخ اعلام کرد که ورزشکاران روسی که از مقامات فاصله گرفته اند باید بتوانند تحت یک پرچم بی طرف رقابت کنند.

پسکوف در پاسخ به این سوال که آیا روسیه با این شرط موافق است؟ فرمود: جواب مطلقاً منفی است; چون ورزش دوباره با سیاست آمیخته شده است.