شکست در امتحان امروز، کارآفرین موفق و مرد ثروتمند فردا


بسیاری از امتحانات مردود امروز ممکن است به کارآفرینان و ثروتمندان موفق فردا تبدیل شوند. کلمه کنکور برگرفته از زبان سوئدی است و سال هاست که بی وقفه زندگی فرزندان ما را تحت فشار قرار داده و آنها را به این باور می رساند که راه موفقیت از طریق کنکور می گذرد. البته بالا بودن میزان قبولی و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه های کشور مانند دانشگاه آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی تا حدودی از این استرس کاسته است، اما نکته مهم این است که هنوز هم اکثر اولیا و دانشجویان این تصور را دارند، می دانند که اگر در کنکور قبول نشوند آینده موفقی نخواهند داشت.

داوطلبان کنکور و بسیاری از خانواده ها همچنان منتظرند تا فرزندان و سایر عزیزان خود از این آزمون سخت و سرنوشت ساز عبور کنند تا به اصطلاح موفقیت آینده خود را تضمین کنند. اینکه راه موفقیت از کنکور و تحصیلات دانشگاهی نمیگذره معلوم نیست. این را می توان به وضوح در اهمیت سطح تحصیلات کارآفرینان موفق و افراد ثروتمند در ایجاد بزرگترین کسب و کارها مشاهده کرد.

به جوانان امروز و کسانی که در کنکور مردود شده اند باید یادآوری کرد که به گفته روانشناسان و صاحب نظران این حوزه همه چیز و هر مسیری در این دنیا فقط برای موفقیت نیست. والدین باید بدانند که هر فردی باید راه دیگری برای موفقیت پیدا کند و این راه متفاوت فقط قبولی در کنکور نیست. موفقیت همیشه با تلاش و پشتکار به دست می آید و هیچ دلیلی وجود ندارد که مانع از موفقیت کسانی شود که تحصیلات عالی ندارند. بسیاری از مدیران ارشد، دانشمندان و کارآفرینان را می توان نام برد که تحصیلات دانشگاهی ندارند، اما سرنوشت هزاران نفر در دنیای تجارت را رقم می زنند.

از گذشته های دور تا به امروز، یکی از مشهورترین دانشمندانی که به سختی او را می شناسد، توماس ادیسون است که با وجود نداشتن تحصیلات عالی، بیش از هزار اختراع مهم در کار خود انجام داد که از جمله آنها لامپ رشته ای بود. خیلی مشهور. شاید برایتان جالب باشد که او هرگز وارد دانشگاه نشد و موفقیت خود را مدیون مادر دانا و پیگیرش می داند. آلبرت انیشتین، برنده جایزه نوبل و صاحب نظریه نسبیت، در ۱۵ سالگی مدرسه را ترک کرد. اگر فرزند دلبندتان در امتحان قبول نشد، هرگز او را احمق تصور نکنید. او می تواند در سایر زمینه های مورد علاقه خود بدرخشد و به یکی از افراد موفق و تاثیرگذار اطراف خود تبدیل شود به شرطی که از حمایت بی دریغ شما در این زمینه برخوردار باشد. «بیل گیتس و استیو جابز» را می توان تاثیرگذارترین افراد در عرصه فناوری دانست. هیچکدام نتوانستند دانشگاه را بگذرانند. بیل گیتس این مسیر را برای نرم افزار برنامه نویسی در سال های اولیه تحصیل خود در دانشگاه هاروارد ترک کرد و مایکروسافت را تأسیس کرد. استیو جابز نیز پس از یک ترم از کالج رید در پورتلند، اورگان، ایالات متحده استعفا داد.

آزمون ورودی و شکست
آزمون ورودی و شکست

ما می توانیم ده ها و صدها مثال برای شما بیاوریم تا بدانید که موفق ترین افراد جهان نیازی به دانشگاه رفتن ندارند. آنها متوجه می شوند که باید با تلاش و پشتکار به دنبال علایق خود بروند و در نتیجه مهارت کسب کنند.

دکتر. حوریه یحیایی