شیخ شهاب برای معرفی مشاهیر جهان چراغ مدرسه اشراق را روشن کردگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست خبری شالوی دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و بلخاری مدیر کل بخش وزارتی، نجفقلی حبیبی رئیس انجمن آثار و اساتید فرهنگی به یاد حکیم بزرگ شیخ شهاب‌الدین سهروردی (شیخ اشراق) برگزار شد. عضو مؤسسه فرهنگی حکمت سهروردی و عمارله حسنی.

شلاوی در ابتدای این دیدار گفت: جای بسی تاسف است که شخصیت بزرگی چون شیخ اشراق هنوز در گوشه هایی از جامعه علمی بشری ناشناخته است و لازم است از تمام توان خود برای معرفی وی استفاده کنیم.


وی با اشاره به سخنان هانری کرمان فیلسوف، ایران شناس و اسلام شناس فرانسوی مبنی بر اینکه شیخ اشرک نزد غربی ها به اندازه ابن سینا شناخته شده نیست، ادامه داد: متاسفانه شیخ اشرک برای ما و شرقی ها چندان شناخته شده نیست.


شلاوی گفت: دولت مردمی در دوره جدید فعالیت خود برپایی تکریم و یاد بزرگان را در اولویت قرار داده است و سال گذشته با توجه به اینکه توانست این یادمان نظامی را به صورت گسترده در اقصی نقاط جهان معرفی کند، معرفی کرد. شیخ اشراق به جهانیان و برای معرفی سهروردی از آثار فرهنگی و کار انجمن مغرب زمین تمجید کرد.


وی افزود: در دولت جدید انجمن تکریم فرهنگی وارد فاز رو به رشدی شده است. اگرچه این انجمن در دوره گذشته کار معرفی سالمندان را انجام داده است، اما تلاش می کنیم در دوره جدید این معرفی را به سطح جهانی برسانیم و تاکنون به این جایگاه دست یافته ایم.

وی ادامه داد: در میان این شخصیت ها، سهروردی بزرگترین فیلسوفی است که نبوغ او ادامه دارد و در سال های آینده همه از لطف او بهره مند خواهند شد. او توانست مدرسه جدیدی را تأسیس کند که مشتاقان زیادی از جمله ملاصدرا را در حیطه فکری خود جای دهد و مکتب نور همان شعاع نوری است که شیخ شهاب تابش می کند.

دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: بنا داریم بنای یادبود سهروردی را در سهرورد بسازیم و بسیج مردمی برای برپایی این یادمان در سهرورد جانجان تشکیل شده است تا علاقه مندان بتوانند در آنجا فعالیت کنند. قطب فلسفی و فرهنگی کشور است

وی با بیان اینکه هدف دولت مردمی معرفی افراد ممتاز نه تنها به جامعه علمی و دانشگاهی بلکه به عموم مردم و مدارس است، گفت: امسال این دانشمند گرانقدر تا ۱۷ مرداد ماه تجلیل می شود. شهرهایی که میزبان آن خواهد بود تهران، زنجان، سهرورد و همچنین سوریه و هند است.

در ادامه این نشست حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به این ایراد پرداخت و گفت: در تاریخ تمدن، برخی از بزرگان نه تنها در علم، بلکه در تمدن نیز نقش داشته اند. و در عرصه فرهنگ سازی نیز نقش دارند که شیخ اشراق یکی از آنهاست».

وی افزود: در قرن ششم که یکی از مهم ترین قرن های تاریخ ماست و شعله عرفان با عقل گرایی در حال خاموش شدن بود، شیخ اشراق به تنهایی در مقابل این جریان ایستاد و فلسفه و حکمت را از آن هجمه های سنگین نجات داد.

بلخاری گفت: با توجه به احداث مسیر بین جانجان و همدان باید گفت که نه حکمت نورانی ما آنقدر مرموز است که از ابن سینا دور باشد و نه ابن سینا آنقدر عقلانی است. از خط عرفان و اشراقی دور است.

وی در پایان سخنان خود را با تشریح فعالیت های انجمن هنر و مفاخر اسلامی و سخنرانی ها و برنامه هایی که از هفته گذشته آغاز شده و تا ۱۷ مرداد سالروز سالگرد شیخ شهاب الدین سهروردی ادامه دارد، پایان داد.