«صاحبدلان» امید تئاتر در حوزه مسائل دینی و مذهبی – تئاتر آنلاین است


افتتاح دوازدهمین دوره سراسری و بین المللی تئاتر صاحبدلان با تاکید بر ارتقای جشنواره از یک برنامه به یک فرآیند هنری که به موضوعات مذهبی و مذهبی بپردازد.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل نمایشگاه های هنری، افتتاحیه دوازدهمین دوره سراسری و اولین دوره بین المللی تماشاخانه صاحب دالان ساعت ۲۱ روز سه شنبه ۳۰ تیرماه برگزار می شود. محمود سالاری، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی، محمود فرهنگ، دوازدهمین نشست سراسری و اولین نشست بین المللی تئاتر صاحبدلان و بسیاری از هنرمندان حضور داشتند. در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر.

کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی در افتتاحیه این مراسم گفت: امیدوارم در دوازدهمین دوره ملی و اولین دوره بین المللی تئاتر صاحبدلان شاهد اجراهای ارزشمند و مومنانه باشیم. نظر ما و همه هنرمندان این است که در این جشنواره اتفاقات خوبی در عرصه دین و ایمان بیفتد و با شکوه بیشتری نسبت به سال های گذشته جشن گرفته شود.

وی ادامه داد: به امید اینکه تحقیقات انجام شده توسط استاد احمد زولعی و همکارانشان در این برنامه مورد استفاده دانشجویان و سایر اهالی علم و دانش قرار گیرد و شاهد تولیدات علمی ارزشمند باشیم.

مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: با تلاش جناب آقای محمود فرهنگ در بخش نمایشنامه نویسی و بین الملل، انتظار حضور گروه های حسن نیت از کشورهای مختلف و تولید خوب را داریم. زیرا گروه های بین المللی فضا و سبک خاص خود را از نظر زیبایی شناسی، تکنولوژی و عملکرد دارند. حضور آنها باعث تبادل هنری و فرهنگی خواهد شد.

کاظم نظری در پایان سخنان خود گفت: از همه دست اندرکاران و فعالیت های نمایشی کشور به ویژه از محمود سالاری که همواره از این برنامه ارزشمند حمایت کرده است تشکر ویژه می کنم و امیدوارم این پروژه تاثیرگذار باشد. این دوره در سال آینده و دوره های بعدی مشهود خواهد بود.

پس از سخنرانی مدیرکل حوزه هنری و اجرای قطعه «علی خوانی» توسط مرشد ابوالفضل ورمزیار، محمود سالاری، دستیار امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایراد سخنرانی کوتاهی پرداخت.

محمود سالاری معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر صاحبدلان بتواند همه علاقمندان به هنر تئاتر را در جامعه به دست آورد، در مسیر خود موفق خواهد بود وگرنه صاحبدلان در یک طرف باقی خواهد ماند. جریان تئاتر از سوی دیگر.» همانطور که در روز رونمایی از پوستر گفتم، امیدوارم صاحبدلان از طریق نمایش به مراحل اجرا برسد.

وی افزود: وجه اشتراک این اتفاقات با تئاتر این است که تئاتر خلق دراماتیک نمایش و رویداد است. این خلق دراماتیک وقایع در «صاحبدلان» می تواند تأثیرگذار باشد و در بقیه جریان تئاتر نیز تأثیرگذار باشد. جشنواره نمایش کودک، جشنواره بین المللی فجرو، امیدوارم شاهد رواج و نفوذ «صاحبدلان» در آیین ها باشیم. و جشن های سنتی

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: جریان «صاحبدلان» باید منشأ جریان تئاتر در کشور شود چرا که دین معیار و معیار تشخیص خوب و بد است. «صاحبدلان» تئاتری مذهبی است که باید استانداردها را به نمایش بگذارد و اگر بتواند آن معیارها را با دقت بیشتری به مخاطب ارائه کند، موفق می شود.

در ادامه برنامه پس از بیانات محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرشد مهدی چایانی به ذکر سرود امیرالمومنین علی (ع) پرداخت.

پس از پایان برنامه، محمود فرهنگ، مدیر جشنواره درباره اولین دوره بین المللی «صاحبدلان» گفت: با ورود تئاتر صاحبدلان به دهه دوم خود، نیاز به ارتباط نمایشی با مسلمانان را احساس کردیم. از این رو مراحل ارتباط با سایر کشورها در سه قسمت انجام شد.

وی ادامه داد: اولین حوزه فعالیت دپارتمان بین الملل نمایشنامه نویسی است که تلاش می کنیم آثار نویسندگان بومی و خارجی ۲۵ کشور مسلمان را دریافت کنیم و برگزیدگان را در اسفندماه معرفی کنیم. دوم، نشست های پژوهشی و مسترکلاس هایی است که برای آن از ده محقق از کشورهای مسلمان دعوت کرده ایم تا چکیده مقالات خود را به دبیرخانه ارسال کنند. برخی از این پژوهشگران به مدت سه روز به سمیناری در تهران و سپس ده استان دیگر دعوت خواهند شد تا تحقیقات خود را در زمینه ادبیات نمایشی دینی ارائه دهند. لازم به ذکر است که با پنج تن از این محققین ارتباط مستقیم برقرار شده است.

فرهنگ گفت: در حوزه پژوهشی، در زمان برگزاری هر رویداد هنری، فراخوان و برنامه برنامه، به هر پژوهشگر داخلی فهرستی از موضوعات مرتبط با اهداف پژوهشی ارائه می شود تا بتوانند در مورد موضوع مورد علاقه خود تحقیق کنند. .

دبیر جشنواره «صاحبدلان» افزود: سومین حوزه از بخش بین‌المللی دعوت از گروه‌های نمایشی کشورهای مسلمان با هماهنگی سفارت‌خانه‌ها، رایزن‌های فرهنگی و سازمان‌های با تجربه در این زمینه است که احتمالاً به آن خواهیم پرداخت. میزبان. در ژانویه امسال.. ما ژانویه و بعد از آن را برای بخش بین‌المللی داریم. نمی‌توانیم مانند یک ماه پیش درباره آن با جزئیات صحبت کنیم و نتوانستیم به برنامه زمان‌بندی ارائه صحنه این بخش برسیم.

این هنرمند ادامه داد: برنامه «صاحبدلان» از تیرماه آغاز و تا آذرماه ادامه دارد. به همین دلیل ارائه و آمار مربوط به هر بخش باید نزدیک به زمان برگزاری آن باشد.

محمود فرهنگ در پایان گفت: برنامه های آیینی «صاحبدلان» در حال حاضر اجرا می شود و تعطیلات از کربان تا غدیر را سپری می کنیم، نمایش های خیابانی، میم و اکران خوانی روی صحنه خواهیم داشت. این رخداد.