صندوق امانات بانکی بیمه شده است


در ایمن سازی صندوق های سپرده پس از سرقت موفق باشید

مسئولان بانک پیش از این به دلیل بی اطلاعی از محتویات صندوق امانات بانک از بیمه این صندوق خودداری کرده بودند، اما بر اساس گزارش های غیررسمی، در جلسه دبیر شورای امنیت با مقامات قضایی و مالی این تصمیم اتخاذ شد. بانک مرکزی و وزارت دارایی باید پیشنهاد دهند صندوق امانات بانک را ظرف یک سال بیمه کنند تا به گونه‌ای مورد توجه قرار گیرد که امنیت بانک را افزایش داده و اعتماد را بازگرداند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، علی نظافتیان، دبیر کمیسیون حقوقی بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی پیش از این در پی وقوع سرقت بی سابقه ۱۶۹ صندوق امانات در واحد دانشگاه تهران گفته بود: افراد نادان و مشتری اغلب به صندوق اجاره خود مراجعه می کنند. امکان بیمه محتویات صندوق وجود ندارد. به گفته وی، بانک فقط زمین را به مشتری اجاره می دهد و مفاد صندوق قرض الحسنه تلقی نمی شود و بانک تعهدی به رد وام ندارد. به گفته نجاتیان، بانک تنها محل امن برای نگهداری اسناد و اقلام گران قیمت است که مجهز به سیستم های آتش نشانی و ضد سرقت است که مشتریان می توانند برای نگهداری اشیاء قیمتی یا اوراق بهادار خود از آن استفاده کنند و بانک برای مدتی از این گاوصندوق ها استفاده خواهد کرد. از نظر قانونی در قبال مشتری و محتوای صندوق مسئولیتی ندارد.

تعهدات شرعی و قانونی بانکها

در حالی که برخی از مسئولان بانکی مسئولیت ضرر و زیان ناشی از سرقت صندوق امانات بانک از موسسه تحت نظارت خود را بر عهده می گیرند، یک وکیل باید خسارت و ضرر فرد و مشتریان بانک را به طور کامل جبران و جبران کند. قانون مربوطه و اصول کلی حقوقی و قضایی. به گفته رسول کوهپایه زاده، مسئولان این بانک به استناد ماده ۷ آیین نامه صندوق اجاره بانک ملی، اعلام کردند که بانک بدون توجه به ماهیت توافق بانک و بانک، مسئولیتی در قبال مفاد صندوق و زیان وارده ندارد. مشتری در رابطه با صندوق. امانت امری اجاره ای یا امانی است، ناقض اصل نیاز به جبران نیست.

به گفته این وکیل دادگستری، بر اساس ماده یک قانون مسئولیت مدنی، هر شخصی بدون مجوز قانونی، عالماً یا سهواً به جان یا سلامتی یا مال یا آزادی یا حیثیت یا حیثیت تجاری یا هر حقوق دیگری که قانون برای فرد ایجاد کرده است لطمه وارد کند. مسئول خسارت مادی یا معنوی، مسئول غرامت. کوهپایه زاده خاطرنشان کرد: بر اساس ماده ۱۱ قانون مسئولیت مدنی، کارکنان دولت یا دستگاه های ذیربط که در اثر صدمه عمدی یا سهل انگاری به اشخاص، مسئول خسارات وارده هستند اما خسارت وارده در کار آنان ثبت نمی شود و مربوط است. در صورت وجود نقص در تجهیزات اداره یا سازمان مذکور، مسئولیت جبران خسارت بر عهده اداره مربوط خواهد بود. به گفته وی، بر اساس اصول و مبانی فقهی، ضرر و زیان فرد باید بر اساس اصل لاضرر و لاحرج جبران شود.

آخرین اطلاعیه بانک ملی

غارت بی سابقه صندوق امانات بانک ملی در ۱۳ خرداد سال جاری موسوم به سرقت هالیوود سوالات و سردرگمی های زیادی را در افکار عمومی ایجاد کرد. اما خبر دستگیری سارق بلافاصله پس از سرقت باعث خوشحالی و تمجید پلیس شده است. این در حالی است که به گفته مسئولان بانک ملی، در نحوه بازگرداندن اموال مسروقه به مالک سردرگمی وجود دارد، زیرا به دلیل وجود وجوه زیاد و اقلام مختلف موجود در آن، اموال مسروقه قابل شناسایی نبود. فقط با ارائه مدارک ارائه می شود. خوداعلام شکست و پذیرش مراجع قضایی امکان پذیر خواهد بود. در پی اعلام دستگیری سارقان، بانک ملی با صدور اطلاعیه ای جدید شرایط بازگرداندن اموال مسروقه از صندوق امانات بانک را اعلام کرد. طبق این اعلامیه، صاحبان آن برای استرداد صحیح و سریع اموال نیازمند اقدامات زیر هستند.

۱- صرف نظر از مسائل حقوقی، در زمانی که احتمال دستگیری سارقان و وقوع اموال مسروقه کمتر است، پرداخت ۵۰ درصد مبلغ خوداظهاری برای حفظ اعتماد مشتری بوده است، بنابراین در مواقعی که اموال مسروقه . مشخص شده است که بانک و قوه قضائیه سعی در ترمیم و تحویل همان اموال به صاحبان آن دارند.

۲- اکنون با تحصیل اموال مسروقه لازم است قبل از هر اقدامی اموال کشف شده با لیست خوداظهاری صاحبان اموال تفکیک و تطبیق شود و همکاری با مرجع قضایی و بانک موظف به طی مراحل منطقی می باشد. . بدون هرگونه ادعای مناقشه آمیز، هر ملکی باید با شناسایی یکی از ذینفعان شناخته شده شناسایی و به مالک آن منتقل شود.

۳- شناسایی دقیق مالک، ارائه مدارک و اثبات مالکیت از قبیل فاکتور خرید یا اعلام آدرس معین از نظر کمی و کیفی و سایر مدارک و مدارک مؤثر، به تأمین هزینه های اساسی کمک می کند. دارایی به صاحبان واقعی آن.

۴. این امکان وجود دارد که در فرآیند ارزیابی مقدار مشخصی از دارایی ها شناسایی شود و مطالبات باقی مانده نیاز به بررسی دقیق تری داشته باشد. از ذینفعان انتظار می رود به حقوق همه قربانیان غارت احترام بگذارند و منتظر باشند تا اموال آنها در اسرع وقت بازسازی شود.

۵. در تشخیص قطعی مالکیت هر دارایی با توجه به احتمال کشف مال مسروقه و دخالت در دارایی، مرجع قضایی حرف آخر را می زند و تشخیص ضرر نیز به عهده همان مرجع است، اما بانک ملی ایران مسئولانه اقدام کرده است. دارایی را تا زمانی که پرونده حل و فصل شود، برگردانید.

۶- به منظور تسریع در رسیدگی در روند تطبیق و شناسایی دارایی با رعایت خوداظهاری ذینفعان در فضای متشنج ناشی از سرقت اموال، در صورت فاش شدن، کلیه مالکان جزئیات را اعلام خواهند کرد. ملک ۳۴ تهران نیز در شعبه دوم دادسرای ناحیه اقدام کند.

۷. بانک ملی ایران موظف است با تشخیص و نظر مقام قضایی نسبت به جبران خسارت احتمالی اموال اقدام نماید.

۸. با توجه به ظهور مال در اسرع وقت با دستگیری سارق در فاصله کوتاهی از زمان سرقت، از صاحب ملک انتظار می رود با آرامش و آرامش در اختیار دستگاه قضایی کارشناس و محترم جهت تعدیل و تشخیص قرار دهد. از اقتدار و انباشتگی و استرس دوری کنید. سریع به ملک خود برسید.

سرقت را از زاویه ای دیگر ایمن کنید

در روزهای اخیر گزارش هایی مبنی بر سرقت از صندوق امانات بانک ملت از زوایای مختلف منتشر شده است که از مهمترین آنها می توان به نحوه تامین پول و ضعف در حفاظت از دارایی های مشتریان این بانک اشاره کرد. اما عبدالناصر همتی، رئیس کل سابق بانک مرکزی که سال ها مدیرعاملی بانک ملی را نیز برعهده داشت، نظر دیگری دارد. وی با انتشار عکسی از اموال مسروقه که بسته های طلا و ارز را نشان می دهد، نوشت: این اموال تنها بخشی از صندوق امانات شعبه بانک است که عمدتاً دلار، یورو و سکه است. چنین میلیاردها دلار دارایی ثابت می تواند وارد چرخه اقتصادی شود. وی گفت: اگر بخواهیم تاثیر تحریم ها را کاهش دهیم. علاوه بر تلاش برای رفع تحریم ها، صاحبان پس انداز باید علاقه مند به سرمایه گذاری در کشور باشند که برای ثبات و پیش بینی اقتصاد کشور ضروری است.