صنعت عطرسازی ایران قدمتی طولانی دارد


صنعت عطرسازی بسیار قدیمی است. عطرهای ایرانی همیشه با اصول خاصی تولید می شوند و بهترین عطرهای دنیا محسوب می شوند.

باید بگوییم ۴۰ هزار سال پیش که تمام کشورهای جهان صنعت عطرسازی را به دست آوردند و شروع به گسترش این صنعت مهم و پولساز کردند، در ایران نیز اتفاقات قابل توجهی رخ داد. در آن زمان صنعت عطرسازی در فارس، ایران از شهرت خاصی در جهان برخوردار بود و به کشورهای مهمی از جمله اروپا و آفریقا صادر می شد. البته بعدها در زمان حمله مغول، عطر در ایران به اوج خود رسید.

کلمه عطر و ادکلن و صنعت عطرسازی جهان یادآور کشورهایی مانند فرانسه، ایتالیا و ایالات متحده است که دارای برخی از بزرگترین شرکت های جهان و برندهای معروف عطر هستند. اما در اینجا با یک سوال بزرگ روبرو هستیم که پتانسیل ایران در این بازار کجاست؟ یک پزشک ایرانی به نام ابن سینا ابتدا گل رز را که موضوع تحقیقات زیادی بود استخراج کرد و سپس آن را با گل ها و روغن های مختلف مخلوط کرد و عطرهای عالی و خوشبو به دست آورد. به این ترتیب در ۴۰۰۰۰ سال پیش که تمامی کشورهای جهان به عطر دست یافتند و شروع به گسترش صنعت عطرسازی کردند، ایران نیز در کنار سایر کشورها در این زمینه پیشرفت چشمگیری داشت.

اما اینکه چرا ایران تا به امروز جایگاهی در صنعت عطر پیدا نکرده است یک سوال بزرگ است. در ایران این صنعت به نماد فرصت های بیهوده تبدیل شده است و حتی در ایران; یکی از ده تولیدکننده بزرگ گل و گیاه در جهان محسوب می شود، اما هیچ گاه در مقادیر زیاد برای ما سودآور نبوده است. رزماری در ایران به اشکال مختلف مانند گلبرگ های خشک، جوانه های خشک، گلاب و اسانس ها به مقدار محدود فرآوری و به فروش می رسد. آمارهای اخیر منطقه حاکی از آن است که تولید گلاب ایران حدود ۱۰ میلیون تن و تولید اسانس تنها چهار تن بوده است که تغییر بزرگی از نظر قیمت فروش آن در مبادلات اقتصادی است. قیمت اسانس کجا و قیمت گلاب کجا؟!!! قیمت جهانی یک لیتر جوهر گل رز بسته به کیفیت آن از چهار تا ده هزار دلار متغیر است و یک لیتر گلاب تنها دو تا دو و نیم دلار قیمت دارد. اسانس گل رز تولید شده ماده اولیه و اساسی صنعت عطرسازی جهان است و بدون اسانس گل رز هیچ عطری تولید نمی شود به همین دلیل در دنیا به طلای معطر معروف است.

صنعت اسانس
صنعت اسانس

با مروری بر فرآورده های گل رز می توان پذیرفت که پرداختن به صنعت اسانس سود بسیار بیشتری نسبت به صادرات گل خشک یا گلاب به ایران دارد. مشکل خام فروشی که مشابه بسیاری از صنایع دیگر است، ضرر صنایع ایران است. متأسفانه گل رز که درآمدهای هنگفتی را برای کشورهای میزبان خود ایجاد کرده است به صنعت قدیمی و منسوخ گل رز سنتی در کشور ما تقلیل یافته است. به دلیل بی توجهی ایرانیان به راه اندازی صنایع تبدیلی کارخانه و استخراج اسانس از آنها، سالانه هزاران میلیارد تومان درآمد ارزی از دست داده ایم.

گلاب گیری و گلاب گیری یکی از محصولات سنتی و صنعتی ایران است، اما از آنجا اسانس استخراج نمی شود و به دلیل ضعف صنعت اسانس گیری، ارزش بالای این محصول به خارجی ها داده می شود. . ما همیشه به دنبال اشتغال زایی و کسب درآمد از صنایع مختلف هستیم و واقعیت این است که بسیاری از صنایعی که در دسترس ما هستند قدمت هزاران ساله دارند و ما از آن بی خبر هستیم.

رضازاده – کارشناس اقتصادی