صنف و نقش مهم آنها در تمام جامعه


اصناف نقش مهمی در توسعه اقتصادی دولت ها در همه جوامع دارند. شاید به همین دلیل در برخی کشورها به دلیل اهمیت موضوع از آنها حمایت ویژه می شود.

اصناف به عنوان شعارهای اقتصاد مقاومتی، رونق تولیدات بومی و هم اکنون ارتقای کارآفرینی و فعالیت های دانش بنیان در رأس نظام و اهداف کشور نقش اساسی در تقویت این عناصر دارند. از آنجایی که بنگاه‌های کوچک و متوسط ​​بزرگ‌ترین بخش نظام اقتصادی کشور محسوب می‌شوند، سیستم‌های تولید، توزیع و خدمات با توجه به ظرفیت و توان خود زیر گروه‌هایی هستند.

یکم تیرماه هر سال به نام روز اصناف و تنها چند روز پس از آغاز به کار این تقویم تلاش کرده ایم تا میزان تاثیرگذاری این عنصر مهم و تاثیرگذار در اقتصاد کشور را محک بزنیم. اصناف یکی از قوی‌ترین و تأثیرگذارترین بخش‌های اقتصادی کشور است و به‌عنوان بزرگ‌ترین ساختار غیردولتی اقتصاد، اهرمی مهم در ابداع و جریان‌سازی ایده‌های ناب اقتصادی است. تشکل های مردمی صنف به عنوان بزرگ ترین بخش اقتصادی تمام اعصار، نقش مؤثر و تأثیرگذاری در توسعه کشور ایفا خواهند کرد و بی شک به اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی دست خواهند یافت.

در حال حاضر بیش از ۵ میلیون واحد صنفی اعم از سایر واحدهای خدماتی، تولیدی و توزیعی زیر نظر صنف ایرانیان فعالیت می کنند که با حمایت از دولت و حمایت از بنگاه های کوچک به اقتصاد کشور کمک می کند. سازمان های مردم نهاد نقش مهمی ایفا می کنند. در ثبات اقتصادی جایگاه صنف به عنوان حافظ بازار در نظام اقتصادی کشور اعم از تشکل های صنفی و صنفی از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که در اشتغال زایی و ایجاد واحدهای اشتغال زا بسیار موثر بوده و تجربیات صنعتی و خدماتی معمولا از واحدهای تجاری نشات می گیرد. و توانست شالوده آن را مستحکم کند و نسل به نسل منتقل کند. اشتغالی که به ویژه زمانی که کشور دارای تعداد قابل توجهی جویای کار باشد، پایدار شده است. در واقع، اصناف با بیش از یک چهارم تولید ناخالص داخلی و تقریبا نیمی از اشتغال کشور، دومین اقتصاد بزرگ کشور را پس از نفت تشکیل می دهند.

شعار خصوصی سازی از هر وزارتخانه و مسئولی شنیده می شود. اگر برای ادامه خصوصی سازی به صورت جدی و اجرای اصولی تلاش شود، از طریق این گونه فدراسیون ها و نهادهای مردمی قابل تحقق است. اتحادیه های صنفی تشکل هایی هستند که ارتباط تنگاتنگی با مردم دارند و می توانند با افزایش کیفیت و بهره وری خود تأثیر بسزایی در ارتقای سطح زندگی و سطح زندگی شهروندان داشته باشند. بیش از پنج میلیون واحد صنفی دارای مجوز در حوزه های مختلف تولیدی، توزیعی، خدماتی و فنی در فعالیت های مختلف در زنجیره تامین محصولات حضور دارند که بدون آنها چرخه اقتصادی کشور نمی تواند حرکت کند و باید نگرش خوبی برای پرداخت وجود داشته باشد. به فعالیت های آنها توجه کنید.

تقویت اصناف سیستم های توزیع و برنامه های تنظیم بازار را بهبود می بخشد. این یکی از مشکلات بسیاری است که امروزه از طریق کارگزاران با آن دست و پنجه نرم می کنیم. دلالی و دلالی; ثمره ای جز از بین بردن تورم و از بین بردن تولید نیست. تاکنون تصمیمات وزارتخانه های ذیربط در زمینه تنظیم بازار در همکاری با فدراسیون موفقیت آمیز بوده است. البته توانمندسازی هر چه بیشتر اصناف کشور و ایجاد اعتماد عمومی نه تنها تولید داخلی، بلکه بنگاه های کوچک و سریع الرشد را نیز احیا می کند.

کارگاه‌های کوچک‌تری که کارگران بیشتری را استخدام می‌کنند و با تطبیق محصولات اتحادیه‌های کوچکتر با پارامترهای مورد نیاز، پتانسیل ورود به عرصه تولید بزرگ‌تری را دارند. اصناف به عنوان واسطه بین تولید، توزیع و مصرف را می توان در حفظ ثبات تجارت در بازار و تسهیل ورود نیروی کار جوان و ماهر به بازار کار موثر دانست.

صنف و رشد اقتصادی
صنف و رشد اقتصادی

بر اساس آمار منتشر شده از سوی اتاق اصناف ایران، میانگین نیروی کار در هر واحد صنفی با احتساب واحدهای صنفی غیرمجاز بین ۷ تا ۷.۵ میلیون نفر و بر اساس آمار رسمی ۲.۵ میلیون نفر برآورد شده است. می توان گفت تشکل های صنفی تشکیل شده حدود ۲۵ میلیون نفر جمعیت کشور را با احتساب خانواده ها دارند که اتحادیه های کارگری در دوره های مختلف همواره نقش مهمی در توسعه اقتصادی جامعه داشته اند. اگر شرایط لازم فراهم شود در همه زمینه ها تاثیر بسزایی خواهد داشت و اعتماد و وحدت اجتماعی را تقویت می کند.

نقش برگشت ناپذیر جامعه در کاهش معضل جابجایی از طریق زیرساخت ها نیز حائز اهمیت است که باید هر چه سریعتر پذیرفته شوند تا از ظرفیت های برگشت ناپذیر نظام اقتصادی کشور بیشتر استفاده شود.

سید مینا دیوبند – سردبیر روزنامه تفاهم