طوفان خورشیدی “دره آتش” باعث دو روز گرمای جهانی شد


طبق گزارش SpaceWeather.com، ناظران خورشیدی برای اولین بار در ۱۲ ژوئیه متوجه رگه های تاریک و نخ مانند روی پس زمینه روشن خورشید شدند (در برگه جدید باز می شود). سپس، در ۱۵ جولای، ستونی که نیمکره شمالی ستاره ما را طی کرد منفجر شد (در یک برگه جدید باز می شود) و دره ای از آتش به طول حدود ۲۳۸۸۸۰ مایل (۳۸۴۴۰۰ کیلومتر) و ۱۲۴۰۰ مایل (۲۰۰۰۰ کیلومتر) عمق ایجاد کرد. آنها ما را درست روی سطح خورشید و مواد خورشیدی پرتاب می کنند.

رشته‌های خورشیدی کمان‌های غول‌پیکری از گاز برق‌دار (یا پلاسما) هستند که در اتمسفر خورشید به‌وسیله‌ی میدان مغناطیسی قدرتمند ستاره حرکت می‌کنند. این لوله‌های مغناطیسی غول‌پیکر می‌توانند حفره‌های غول‌پیکر پلاسما را در بالای سطح خورشید نگه دارند، اما به شدت ناپایدار هستند و هنگامی که فرو می‌ریزند، می‌توانند فواره‌های انفجاری باد خورشیدی به نام پرتاب‌های جرمی تاجی (CME) را به سمت زمین پرتاب کنند.

پس از فوران، تامیتا شوف، هواشناس فضایی در توییتی نوشت: «رشته مارپیچ مانند یک گاری بلند روی بال‌های شگفت‌انگیز از خورشید دور شد. “پیش بینی جهت مغناطیسی این طوفان خورشیدی به سمت زمین دشوار خواهد بود. اگر میدان مغناطیسی طوفان به سمت جنوب باشد، شرایط سطحی G2 (احتمالاً G3) ممکن است رخ دهد.”

(طوفان های G2 و G3 به ترتیب متوسط ​​و قوی در نظر گرفته می شوند)

CME ناشی از فروپاشی رشته باید امروز یا فردا به زمین برخورد کند. در سیاراتی با میدان مغناطیسی قوی، مانند سیاره ما، میدان مغناطیسی ما رگبار زباله های خورشیدی را از CME جذب می کند و طوفان های ژئومغناطیسی قوی ایجاد می کند. در طی این طوفان‌ها، میدان مغناطیسی زمین توسط امواجی از ذرات بسیار پرانرژی فشرده می‌شود که از خطوط میدان مغناطیسی نزدیک قطب‌ها می‌افتند و مولکول‌های جو را مختل می‌کنند و انرژی را به شکل شفق‌های نورانی و رنگارنگ مشابه آنچه در شفق‌های قطبی مشاهده می‌شود، آزاد می‌کنند. Borealis. آنها پاسخ را تشکیل می دهند.

خوشبختانه طوفان هایی که از این منطقه می آیند طوفان های ضعیفی هستند. این طوفان که به عنوان طوفان خورشیدی G1 طبقه بندی می شود، احتمالاً شبکه های برق را مختل می کند و بر برخی عملیات ماهواره ای از جمله دستگاه های تلفن همراه و سیستم های GPS تأثیر می گذارد، اما نه به طور قابل توجهی. همچنین نورهای شمالی را به جنوب میشیگان و مین می آورد (در برگه جدید باز می شود).

Live Science قبلا گزارش داده بود که طوفان های ژئومغناطیسی شدیدتر می تواند میدان مغناطیسی سیاره ما را به اندازه کافی مختل کند تا ماهواره ها را به زمین سقوط کند و دانشمندان هشدار داده اند که طوفان های ژئومغناطیسی قدرتمند حتی می توانند اینترنت را فلج کنند. بر اساس مرکز پیش‌بینی هوای فضایی سازمان ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) (در یک برگه جدید باز می‌شود)، زباله‌های CME معمولاً بین ۱۵ تا ۱۸ ساعت طول می‌کشد تا به زمین برسند. رسیدن

تحقیقات جدید هشدار می‌دهد که یک آخرالزمان اینترنتی ممکن است با طوفان خورشیدی بعدی به زمین برسد.

  • طوفان های خورشیدی مخرب ممکن است شایع تر از آن چیزی باشند که ما فکر می کنیم
  • طوفان های خورشیدی می توانند نهنگ های خاکستری را بکشند
    طوفان ها زمانی رخ می دهند که خورشید به فعال ترین فاز چرخه تقریباً ۱۱ ساله خورشیدی خود می رسد. این دومین طوفان خورشیدی است که در ۲۴ ساعت گذشته به زمین برخورد می کند.

ستاره شناسان می دانند که فعالیت خورشیدی از سال ۱۷۷۵ به صورت چرخه ای بالا و پایین می رود، اما اخیراً خورشید بیش از حد انتظار فعال بوده است، با تقریباً دو برابر تعداد لکه های خورشیدی پیش بینی شده توسط NOAA (در برگه جدید باز می شود). پیش بینی می شود که فعالیت خورشیدی طی چند سال آینده به طور پیوسته افزایش یابد، در سال ۲۰۲۵ به اوج خود برسد و سپس دوباره کاهش یابد. پژوهشگران مقاله استدلال می‌کنند که مقاله‌ای که در ۲۰ ژوئیه در مجله Astronomy and Astrophysics منتشر شده است (در یک برگه جدید باز می‌شود) مدل جدیدی برای فعالیت خورشید با محاسبه لکه‌های خورشیدی به طور جداگانه در هر نیمکره پیشنهاد می‌کند – بینی‌های خورشیدی باید با دقت بیشتری استفاده شوند.

دانشمندان بر این باورند که بزرگترین طوفان خورشیدی در تاریخ مدرن، رویداد کارینگتون در سال ۱۸۵۹ بود که حدود ۱۰ میلیارد و یک مگاتن انرژی آزاد کرد. پس از برخورد با زمین، جریان قدرتمند ذرات خورشیدی سیستم‌های تلگراف را در سراسر جهان پرتاب کرد و باعث شد شفق‌های قطبی درخشان‌تر از ماه کامل تا جنوب دریای کارائیب ظاهر شوند. دانشمندان هشدار می‌دهند که اگر رویداد مشابهی امروز رخ دهد، تریلیون‌ها دلار خسارت وارد می‌کند و باعث خاموشی گسترده می‌شود، مشابه طوفان خورشیدی سال ۱۹۸۹ که یک میلیارد تن پلاسما را به بیرون پرتاب کرد و باعث خاموشی در سراسر یکی از استان‌های کانادا شد.