علائم و مشکلات هایپرلیپیدمی ، تاثیر چربی خون بر کیفیت قلب


علائم و شدت هایپرلیپیدمی ، افزایش چربی خون بر کیفیت عملکرد قلب

چربی خون بالا ؛ همانطور که بارها و بارها می خوانید ، بدن انسان برای متابولیسم به چربی نیاز دارد. اما مقدار خون در بدن باید دقیقاً یکسان باشد.

سطوح بالای کلسترول یا تری گلیسیرید در بدن باعث تجمع چربی در دیواره عروق می شود که منجر به چربی خون می شود. چیزی که باعث افزایش چربی خون می شود و باید از پرخوری اجتناب کنید ، غذاهای سریع ، غذاهای چرب و سرخ شده و ناسالم است.

اگر مبتلا به چربی خون هستید ، ممکن است در معرض بیماری های قلبی عروقی نیز باشید. در این مقاله ، ما می خواهیم در مورد علائم هایپرلیپیدمی ، میزان ناهنجاری های آن ، درمان هایپرلیپیدمی و هر آنچه باید در مورد این بیماری بدانید صحبت کنیم ، بنابراین این مقاله را به طور کامل دنبال کنید.

چربی خون بالا و نوعی چربی خون بالا

انواع اصلی چربی در خون

دو چربی اصلی در خون ما وجود دارد که عبارتند از:

  • کلسترول

  • تری گلیسیرید

تری گلیسیرید

سرگرمی او چربی خون بالا همیشه با تری گلیسیرید و کلسترول همراه بوده است. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که با خوردن غذاهای پرکالری و مضر وارد بدن شما می شوند. وقتی این غذاهای ناسالم وارد بدن می شوند ، بدن کالری زیادی را به گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

اما چی؟ آیا همه این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ در پاسخ باید بگویم نه. برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد سایر سلول ها ضروری هستند. اما پیکسل های ناسالم نیز در صورت زیاد بودن دارای پیکسل های ناسالم است.

علت ایجاد تری گلیسیرید در بدن چیست؟

چاقی و چاقی از جمله عواملی هستند که باعث افزایش تری گلیسیرید خون می شوند.

افرادی که کم تحرک یا کم تحرک هستند ممکن است تری گلیسیرید بالایی داشته باشند.

سیگار کشیدن و الکل این چربی ها را در بدن افزایش می دهد.

رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا باعث افزایش تری گلیسیرید می شود.

یکی دارای تری گلیسیرید بالا ، LDL بالا و HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در تمام سلول های بدن ما یافت می شود. کلسترول چربی است که در خون حل نمی شود بلکه توسط لیپوپروتئین ها به داخل و خارج سلول ها (لیپوپروتئین ها مخلوطی از پروتئین ها و چربی ها هستند که چربی ها را در خون حمل می کنند) است.

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

وزن کم لیپوپروتئین LDL

لیپوپروتئین HDL با وزن بالا

کلسترول به دو صورت در بدن تولید می شود:

کلسترول ، که توسط خود بدن تولید می شود. مقدار کلسترول بدن ما از کبد حدود 1000 میلی گرم در روز است.

کلسترول در اثر خوردن غذاها ایجاد می شود. خوردن غذاهایی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی باعث ورود کلسترول به بدن ما می شود. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که دارای بالاترین سطح کلسترول است.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا

اهمیت کلسترول در بدن

شاید فکر کنید وقتی در مورد چربی خون بالا صحبت می کنیم ، به کلسترول خون فکر می کنیم ، اما وجود کلسترول در بدن ما بسیار مهم است. زیرا کبد ، نخاع و مغز برای عملکرد طبیعی خود به کلسترول نیاز دارند.

کلسترول همچنین برای بدن برای ترمیم و نگهداری سلول های خاص و سایر هورمون ها و برای تولید ویتامین D و جذب ویتامین های محلول مورد نیاز است.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که توسط بدن نیز تولید می شود. بدن همچنین لیپوپروتئین ها را از طریق غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد با چربی ها و سایر مواد موجود در جریان خون ما مخلوط می شود و به دیواره رگ ها می چسبد ، که عروق را مسدود می کند.

کلسترول ضعیف جریان آن را به فرد کاهش می دهد و باعث بیماری قلبی می شود. در نتیجه ، بسیاری از مردم از سکته های قلبی و مغزی رنج می برند.

VLDL:

VLDL حاوی بالاترین سطح گلیسیرید در بدن است. این سلول ها سلول های کلسترول را بزرگتر می کنند ، بنابراین با بزرگ شدن ، سلول های کلسترول رگ های خونی را تنگ می کنند. اگر فردی با VLDL بالا هستید ، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و درمان را از همین حالا شروع کنید. از آنجا که VLDL حاوی تعداد زیادی تری گلیسیرید است ، برای شما بسیار خطرناک است.

HDL:

HDL که لیپوپروتئینی با چگالی بالا است ، به دلیل داشتن کلسترول خوب شناخته شده است ، اما باید بگویم که HDL کلسترول مضر را به کبد باز می گرداند. این کلسترول نوعی محافظ قلب ما است.

مقادیر طبیعی چربی خون

برای بسیاری از مردم ، س basicال اساسی این است که سطح طبیعی و سالم چربی خون در بدن چگونه باید باشد؟ مقدار مطلوب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

همچنین سطح کلسترول خوب باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد تا چربی خون طبیعی داشته باشد ، از طرف دیگر ، اگر کم یا بسیار زیاد باشد ، باید با یک متخصص مشورت کنید.

آزمایش خون و چربی خون بالا

علائم چربی خون در پاسخ به آزمایش هایی که انجام می دهید

با یک آزمایش خون ساده ، می توانید سطح چربی خون در بدن خود را که در شمال کلسترول و تری گلیسیرید واقع شده اند اندازه گیری کنید. لازم به ذکر است که قبل از این آزمایش ، 12 ساعت قبل از آزمایش خون ، نباید چیزی جز نوشیدن آب بنوشید.

چربی خون در واحدهایی به نام میلی مول در لیتر خون بیان می شود:

• سطح کلسترول تام زیر 5mmol / L.

• سطح LDL زیر 3mol / L.

سطح HDL بالاتر از 1mmol / L

• سطح تری گلیسیرید زیر 2 میلی مول / لیتر.

افرادی که دچار حمله قلبی شده اند باید هر سال آزمایش چربی خون خود را انجام دهند. این یک نیاز مهم برای این افراد است.

اگر آزمایش شما نشان داد که کلسترول شما بالاتر از L.5 / mmol است و سابقه آنژین یا حمله قلبی دارید ، حتماً برای کاهش کلسترول خود از بت هایی مانند سیمواستاتین و آتوواستاتین استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که اگر آزمایش خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر نشان دهد ، شما یک فرد چاق هستید. بنابراین باید سعی کنید سطح قند خون خود را به حالت عادی بازگردانید. زیرا در غیر این صورت ممکن است از بیماری های قلبی عروقی و حتی حمله قلبی و سکته رنج ببرید.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

افراد دارای چربی خون بالا علائم زیر را دارند:

افرادی که چربی خون بالایی دارند احساس اضافه وزن ، خستگی یا سوزش می کنند.

• اگر چربی خون شما بالا باشد ، ممکن است مدام احساس خواب آلودگی کنید.

• این افراد احساس سوزش و گرما در کف پا می کنند.

آنها در ناحیه ساق پا و کف پا احساس درد می کنند.

• این افراد دچار سردرد و سنگینی می شوند.

• لب های آنها خشک و تلخ است.

• افراد دارای وجود فشار خون بالا سرگیجه و وزوز گوش دارند.

افراد مبتلا به فشار خون بالا سرگیجه ، سنگینی و خواب آلودگی را تجربه می کنند. این افراد پس از خوردن غذاهای چرب دچار حمله قلبی می شوند. اگر این علائم را دارید ، با خوردن آب میوه ، آب لیمو یا سرکه به خودتان کمک کنید.

• این افراد زیاد عرق می کنند.

تورم و التهاب صورت


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه که باید درباره کبد چرب بدانید

چربی خون بالا و ارتباط با بیماریها

با افزایش چربی خون ، از بیماری قلبی رنج خواهید برد زیرا با افزایش کلسترول خون ، چربی در سطح رگ ها تجمع می یابد ، که باعث کوچک شدن و تنگ شدن عروق می شود و در نتیجه خون رسانی کمتری به بدن و در نتیجه توانایی قلب برای دریافت آن غنی از اکسیژن است.

به همین دلیل است که فرد از بیماری های قلبی عروقی رنج می برد و در موارد شدید باعث حمله قلبی می شود.

همچنین ، هنگامی که خون رسانی به اندام های شما ، به ویژه مغز کاهش می یابد ، ممکن است اندام ها و مغز شما به طور عادی عمل نکند ، که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

چربی خون همچنین باعث بیماریهای زیر می شود:

کم کاری تیروئید
• بیماریهای کبد و کلیه
• دیابت
• نارسایی مزمن کلیه
• چاقی
• سایر عفونت ها
• اعتیاد به الکل
• ایدز

رژیم غذایی مناسب برای افرادی که چربی خون بالایی دارند

جی! افراد دارای چربی خون بالا باید از چه تغذیه ای پیروی کنند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید از غذاهای آب پز ، آب پز و سرخ شده به جای غذاهای سرخ شده برای کاهش آن استفاده کنند. این افراد باید از آب ، جگر ، زرده تخم مرغ ، چیپس ، تنفس ، چربی جامد ، بستنی و شیرینی و غذاهای شیرین خودداری کنند ، یا هنگام مصرف زیاد غذا بخورند. از مواد کم چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر و ماست کم چرب استفاده کنید.

این افراد باید گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود کاهش دهند و در عوض از گوشت سفید مانند بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

به افراد دارای چربی خون بالا توصیه می شود از سیر ، سبزیجات و میوه های خام مانند گلابی ، پرتقال ، انگور و سیب استفاده کنند. همچنین پروتئین مانند حبوبات و غلات مصرف کنید.

افراد مبتلا به چربی خون باید از گیاهانی مانند سیاه دانه ، آویشن ، سویا ، گشنیز ، سبزیجاتی مانند شوید ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این نرخ کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید