علامه طباطبایی الگویی ایده آل برای روحانیون شیعه است


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرآنلاین، مرتضی نجفی قدسی مدیر سابق دارالقرآن علامه طباطبایی و از خادمان قرآنی کشور در چهل و دومین سالگرد درگذشت علامه طباطبایی به تبیین شخصیت جاودانه ایشان پرداخت. در یادداشتی از صاحب تفسیر المیزان که به شرح زیر است:

نام خدای مهربان

«علمای زمین مانند ستارگان آسمانند»

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: مَثَل علما در زمین مانند ستارگان آسمان است.

بیست و چهارم آبان ماه سالروز وفات مرحوم علامه سید محمد حسین طباطبایی (ره) مبیّن بزرگ قرآن است و با توجه به ابعاد وجودی این شخصیت بزرگ، لازم است همواره نام و آداب و رسوم ایشان را به یاد داشته باشیم. ، و باورها

علامه طباطبایی را می‌توان الگوی کامل روحانیون شیعه دانست که در وسعت علم و عمل بی‌نظیر بودند و آثار علمی ارزنده‌ای از خود به جای گذاشتند و شاگردان ممتاز زیادی تربیت کردند. وی در فقه و عقاید به مدت ده سال مورد لطف بزرگانی چون شیخ محمد حسین نائینی، شیخ محمدحسین غروی اصفهانی (کامپانی) و سید ابوالحسن اصفهانی قرار گرفت.

وی در فلسفه و حکمت از بهترین شاگردان آیت الله سید حسین بادکوبایی در نجف اشرف بود و در اخلاق و عرفان از محضر عارف بزرگ مرحوم آیت الله میرزا علی آقا قاضی (قدس سره) بهره برد. به این ترتیب گفته شد: ما همه چیز از مرده داریم، قاضی داریم!

شیوه تفسیر قرآن علامه طباطبایی نیز متأثر از مرحوم میرزا علی آقا قاضی بوده است، چنان که می گوید: مرحوم قاضی در تفسیر قرآن کریم و معنای آن راه طولانی داشت و این سبک آیه را تدریس می کرد. تفسیر آیه ای قاضی بهشتی به ما یاد داد و قاضی بهشتی به ما آموخت که ما راه آنها را می‌رویم و به ائمه اطهار (علیهم السلام) تعلیم دادند و ما یاد گرفتیم که چگونه احادیث را بفهمیم که آنها به آن «فقه الحدیث» می‌گویند. .

علامه طباطبایی از جوانی به موازات آن به دنبال علم و تزکیه نفس بود و شب های زیادی را در مسجد کوفه، مسجد سهله یا حرم امیرالمومنین (ع) به عبادت و مراقبه و دعا می گذراند. در نجف تزکیه نفس. دستورات اخلاقی و عملی مرحوم قاضی را به شدت رعایت می کرد و قلب خود را برای پذیرش وحی و الهام الهی آماده می کرد.

* دعوت به آمریکا از علامه طباطبایی

او را در دانش و فلسفه پیشوای فلاسفه می‌دانستند، بنابراین هفتاد سال پیش آمریکایی‌ها به عظمت علمی او پی بردند و سعی کردند او را برای تدریس فلسفه به آمریکا ببرند و او موافقت نکرد، دولت آمریکا نیز به شاه متوسل شد. در عوض ایران باید به آمریکا برود و محمدرضا شاه درخواست آمریکا را به مرحوم آیت‌الله عظمی بروجردی، عالی‌ترین مرجع شیعه در قم ابلاغ کرد و آیت‌الله بروجردی هم پیام داد، اما علامه طباطبایی موافقت نکرد. سفر کنید و در آمریکا بمانید!

* عظمت تفسیر المیزان

تفسیر المیزان یکی از شاهکارهای علامه طباطبایی در ۲۰ جلد در بیست سال نوشته شده است. روش تفسیری علامه طباطبایی این است که آیات را بر اساس «القرآن بیان برخی از آنها» را با استفاده از آیات دیگر تبیین کرده است و البته جدای از آنها به طور جداگانه بحث های روایی، فلسفی، علمی، اجتماعی و تاریخی داشته است. .

علما و بزرگان در مدح تفسیر المیزان سخنان زیادی گفته اند، مرحوم شهید آیت الله مطهری می گوید: می توانم ادعا کنم که تفسیر المیزان بهترین تفسیری است که از آغاز اسلام تا امروز بین شیعه و سنی نوشته شده است. !

شهید مطهری در وصف علامه طباطبایی می افزاید: این مرد به راستی یکی از خیل عظیم خادمان بزرگوار اسلام است، به راستی بت پرهیزگاری و معنویت است و در نهایت به تجلیل بسیار بالایی دست یافت. مسئولین… او مردی است که صد سال نشست، افکارش را تحلیل کرد و قدرش را فهمید.

مرحوم شیخ جواد مغانیه از علما و نویسندگان بزرگ شیعه لبنان می‌گوید از زمانی که تفسیر المیزان به من رسید، کتابخانه‌ام عملا تعطیل شد، زیرا مطالعه‌ام در المیزان ادامه داشت.

تألیف کتاب های درسی «بدایه الحکمه» و «نهای الحکمه»، «اصول فلسفه و روش رئالیسم» با یادداشت های مرحوم شهید مطهری از آثار علمی ارزشمند علامه طباطبایی در این زمینه است. . دانش و فلسفه که برای دانشجویان و اساتید بسیار مفید است.

«رساله الولیح»، شیعه در اسلام، حکومت در اسلام، وحی یا شعور عرفانی، تألیف قرآن و سنن النبی (ص) در اسلام از دیگر آثار ارزشمند علامه طباطبایی است که خداوند را شکر می کند. به زبان های مختلف ترجمه شده است.

* پروفسور هانری کربن، فیلسوف فرانسوی مسلمان شد

یکی از تلاش‌های مهم و بین‌المللی علامه طباطبایی، سلسله مصاحبه‌هایی است که با پروفسور هانری کربن فیلسوف مشهور فرانسوی انجام داد و تمامی بیانات علامه طباطبایی در این جلسات در تهران ضبط و منتشر شد و هانری کربن نیز آنها را منتشر کرد. اروپا

هانری کربن معتقد بود که تنها مذهب زنده و اصیل جهان که تا به حال مرده است، تشیع است، زیرا معتقد به وجود امام زنده است و بر این اساس بر حضرت مهدی (عج) به عنوان مبنای اعتقاد خود تکیه می کند. دائماً زنده است.

مرحوم مهندس عبدالباقی فرزند علامه طباطبایی می گوید روزی بدون اینکه از پدرش بپرسد رو به ما کرد و با خوشحالی خاصی گفت: این استاد کربلا مسلمان شده است ولی جرأت ندارد. ایمانت را بگو! چند صباحی از سخنان پدرم گذشت و روزی استاد کربن در کنفرانسی در خارج از کشور سخنانی جنجالی ایراد کرد و سخنانی پرشور درباره امام زمان (عج) ایراد کرد و در همان حال گفت: من به بحث اسلام و رسیدن به این حقایق نزدیک شده ام. نزدیک بود پست تحقیقاتی ام را از دست بدهم، یعنی کلیسا باید من را از این پست حذف کند!» وقتی پدرم از این موضوع مطلع شد، بسیار خوشحال و هیجان زده شد و گفت: من نمی گویم این پروفسور کربن به اسلام اعتقاد دارد، اما نمی تواند آشکارا بپذیرد؟!

* از بین رفتن دروس اخلاق در رشته ها

همان طور که اشاره شد، دلیل اصلی موفقیت علامه طباطبایی، آشنایی ایشان با مرحوم آیت الله میرزا علی آقا قاضی در نجف بود.

تزکیه نفس قطعاً نیاز به معلم دارد زیرا باید بر اساس احکام شرعی باشد و با بهره گیری از قرآن و معارف اهل بیت علیهم السلام به عرفان واقعی مورد نظر اسلام دست یابند. مبلّغ اسلام باش، ممکن است کارهای غیراخلاقی او و حیثیت روحانیت هم آبروی روحانیت را ببرد!

باید به روزی برسیم که حتی یک مورد هم از روحانیت در دادگاه های ویژه روحانیت وجود نداشته باشد و مردم همیشه روحانیت را روشنفکر و صادق ببینند و پشت و پناه داشته باشند، همانطور که در گذشته چنین بوده است.

قبل از انقلاب تقریباً همه کسانی که وارد عرصه می شدند، در درجه اول به فکر انسان شدن و تهذیب نفس بودند و مرتباً برای طلب معنویت نزد بزرگانی چون علامه طباطبایی می رفتند.

یکی از سرداران حوزه به من گفت که در ابتدای تحصیل که تازه وارد حوزه شده بودم، یک روز به درب منزل علامه طباطبایی رفتم و گفتم آقا من تازه طلبه شدم. خواهش می کنم یک نصیحت به من بفرمایید که علامه طباطبایی در پاسخ به درخواست من فرمودند: ای یونسیه (اشاره به آیه شریفه لا اله الا تو سبحان و انت . از ستمکاران نبودند.»

آن طلبه گفت، دیدم این ذکر را می دانم، به علامه آقا گفتم! یک ذکر دیگر بگو، علامه طباطبایی در پاسخ فرمودند: ابتدا باید در این ذکر مداومت داشته باشید تا اثر آن ظاهر شود، و من ذکر دیگری بخوانم. می توانم بفهمم که اثر از ذکر یونسیه است. علامه به خیابان صفایه اشاره کرد و گفت: اثرش باید این باشد که وقتی از خیابان صفایه می گذری صدای تجلیل این درختان را می شنوی؟!

تجلیل از خود باید به گونه ای باشد که شما نیز مانند خود خداوند تسبیح مخلوقات را بشنوید، آنگاه خواهید دید که چگونه مردم به چنین رهبران روشن فکری احترام می گذارند و ارج می نهند، زیرا آنها باید کار «سیمهم فی وجوهم من السجود» داشته باشند. ” که نشانه معرفت و معنویت است. بله در چهره مؤمنان دیده می شود.

اوایل انقلاب یادم هست که در این مسجد جامع وقتی حضرت آیت الله مشکینی یا حضرت آیت الله مظاهری درس اخلاق می دادند، چقدر خالصانه هزاران نفر از علاقه مندان به اخلاق پای این درس ها نشستند!

در تهران مرحوم آیت الله میرزا عبدالکریم حکشناس هفته ای دو بار درس اخلاق می داد و صدها جوان شیفته اخلاق و عرفان گوش می دادند و اشک می ریختند!

خلاصه علم فقط بی فایده است، در مدرسه هم همینطور، تعلیم و تربیت باید با هم پیش برود، تعلیم و تربیت باید با هم پیش برود، متأسفانه سال هاست که تربیت و اخلاق مغفول مانده است!

* اصرار آیت الله سیستانی بر عدم فروش گیاه در مسجد!

کلام آخر یادآوری از مرجع عالیقدر حضرت آیت الله سیستانی است که سالها پیش در محضر آیات: مقدایی، استادی و رسولی محلاتی به معبد مشرف شدیم و در بیت حضرتعالی ملاقات کردیم. به آقایانی که در آن جلسه نشسته بودند چیزی گفتند در این زمینه گفتند چرا کاشت در مزرعه می فروشد چرا طلبه هایی را که در حوزه درس نخوانده اند را به نتیجه برسانند این کار برای آنها هم مضر است و هم بی تأثیر. مانند گیاه جدیدی است که باید سالها کار کند تا میوه بدهد.”

جالب اینجاست که آقایی در موضع شفاف سازی قرار گرفت و گفت برای هرکسی اینطور نیست و عده کمی می توانند بروند و تعیین تکلیف کنند که آیت الله سیستانی فوراً فرمودند: من حرفی نمی زنم این مطلب در مورد من است. بیانات حضرت آیت الله جوادی آملی، روی کار خود تمرکز کنید، بدهید!» اکنون نسلی از علمای دین در بسیاری از شهرها از دنیا رفته اند و در مورد زمانی که دین و ایمان مردم به حضور چنین پیشوایان معنوی در بستر مردم و کوچه و بازار وابسته است، گفتنی است. ، باید به ماموریت اصلی خود یعنی هدایت مردم و جامعه عمل کند، پرداخت بیشتر

«همانا کسانی که ایمان آورده و عمل صالح انجام داده اند، خدای مهربان به زودی محبت آنان را در دل مردم قرار می دهد». (سوره مریم آیه ۹۶)