علل سنکوپ – سنکوپ در نوجوانان


علل سنکوپ – سنکوپ در نوجوانان

سنکوپ می تواند در هر سنی و در هر جنسیتی رخ دهد ، بنابراین نمی توان ادعا کرد که این مشکل قدیمی تر است. اما اکثر افرادی که آن را پیدا می کنند یا در دیگران می بینند دلیل آن را نمی دانند.

شاید آنچه شما را به این مقاله می کشاند تمایل به اطلاع از علت درمان آن باشد. در این مقاله ، ما قصد داریم به این مشکل از دیدگاه پزشکی نگاه کرده و اطلاعات کاملی در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم.

سنکوپ چیست؟

سنکوپ یک از دست دادن هوشیاری موقتی است که معمولاً با جریان خون ناکافی در مغز همراه است که غش یا “از دست دادن” نیز نامیده می شود. این حالت اغلب زمانی رخ می دهد که فشار خون بسیار پایین باشد (افت فشار خون) و قلب اکسیژن کافی را به مغز ارائه ندهد. این فرایند می تواند جدی یا علامت بیماری زمینه ای باشد.

علل سنکوپ

چه چیزی باعث سنکوپ می شود؟

سنکوپ یک علامت است که می تواند به دلایل مختلف تهدید کننده زندگی باشد. بسیاری از مواد تهدید کننده زندگی مانند تب ، کم آبی بدن ، تعریق زیاد ، خستگی یا لخته شدن خون در پاها به دلیل تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن ، می توانند باعث سنکوپ شوند.

تعیین علت سنکوپ و هر بیماری زمینه ای نیز مهم است. با این حال ، چندین بیماری جدی قلبی عروقی ، مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انسداد جریان خون ، نیز می توانند باعث سنکوپ شوند.

سنکوپ انتقال دهنده عصبی چیست؟

واسطه سنکوپ (NMS) شایع ترین نوع غش و دلیل مکرر مراجعه به اورژانس است. همچنین به نام سنکوپ رفلکس ، عصبی قلبی ، وازوواگال (VVS) یا “وازودرسور” نامیده می شود ، بدخیم است و بندرت نیاز به درمان دارد.

NMS در کودکان و بزرگسالان بسیار شایع است ، اما می تواند در هر سنی رخ دهد. این مشکل زمانی رخ می دهد که بخشی از سیستم عصبی که فشار خون و ضربان قلب را کنترل می کند به رویدادی مانند عملکرد ذهنی یا استرس پاسخ می دهد.

NMS معمولاً در حالت ایستاده رخ می دهد و اغلب قبل از آن احساس گرما ، تهوع ، سرگیجه ، دید تونل یا “تاریکی” پیش از آن ایجاد می شود. خواباندن فرد جریان خون و تمرکز را برمی گرداند و شوک را از بین می برد.

سنکوپ بیماری ، که نوعی NMS است ، با برخی از عملکردهای بدن مانند سرفه شدید (به ویژه در مردان) ، خنده یا بلع همراه است. برخی از عوارض می توانند باعث سنکوپ شوند ، که می تواند از عوارض جانبی سایر داروها باشد.

برخی از انواع سنکوپ نشان دهنده یک مشکل جدی است:

کسانی که تجربه تمرین را کسب می کنند.

کسانی که با حمله قلبی یا نقایص قلبی دچار می شوند.

کسانی که سابقه خانوادگی سنکوپ مکرر یا مرگ ناگهانی دارند.

    سنکوپ قلب

سنکوپ قلب چیست؟

سنکوپ قلبی عروقی در اثر انواع بیماری های قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انواع خاصی از فشار خون ایجاد می شود. این می تواند خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به سنکوپ قلب هستند اما دارای بیماری جدی نیستند می توانند در بیماران سرپایی درمان شوند ، اما در صورت وجود بیماری جدی پزشکی ، ارزیابی بیشتر بیماران بستری در بیمارستان ضروری است. شرایطی که می تواند ارزیابی و درمان بیمارستان را تضمین کند شامل طیف وسیعی از موارد بیماری قلبی ، ایسکمی ، تنگی شدید آئورت و آمبولی ریه است.

اگر ارزیابی نارسایی قلبی را نشان دهد ، ممکن است معاینه قلبی خارجی یا خارجی بیماران مورد نیاز باشد. نارسایی قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماریهای جدی قلبی می تواند سنکوپ را در افراد مسن افزایش داده و پس از 70 سال به طرز چشمگیری افزایش یابد.

علائم و علائم هشدار دهنده

مناطق سینود اغلب با علائم یا علائم هشداردهنده همراه است. که شامل موارد زیر است:

• حالت تهوع

• کراوات زبان

نبض های ضعیف

• تغییر در دمای بدن که باعث ناراحتی یا لرز ناگهانی می شود.

تعریق ناگهانی و ناخوشایند

پوست رنگی

اختلال بینایی ، مانند تاری دید ، دید تونلی ، تاری دید یا بزرگ شدن مردمک چشم

• احساس اینکه صداها خیلی دور هستند.

پایین سر ، بدن متزلزل یا احساس کنید که سر و بدن بی وزن هستند.

• بی حسی

• سرگیجه

• سرگیجه یا احساس حرکت در اتاق

• ضربان قلب سریع

• ضعف جسمانی

• زمین لرزه

• سردرد

    سنکوپ قلبی در نوجوانی

سنکوپ در نوجوانی و عوامل خطر

سنکوپ یک مشکل شایع است ، اما بزرگسالان بالای 80 سال بیشتر در معرض خطر بستری شدن و مرگ قرار دارند. جوانانی که بیماری قلبی ندارند ، اما در حالت ایستاده سنکوپ ایجاد کرده اند یا عوامل استرس زا یا محرک های خاصی دارند ، کمتر احتمال دارد سنکوپ قلبی بگیرند.

سنکوپ قلب مخصوصاً برای افراد زیر 60 سال خطرناک است. وجود بیماری قلبی شناخته شده ؛ ضربان قلب کوتاه یا از دست دادن ناگهانی هوشیاری ؛ خستگی هنگام کار ضعف هنگام خواب معاینه غیرمعمول قلب ؛ یا سابقه خانوادگی وضعیت موروثی.

    سنکوپ قلبی در نوجوانی

جی! آیا باید در حین سنکوپ به پزشک مراجعه کرد؟

افسردگی معمولاً شواهدی از یک بیماری جدی نیست ، اما در صورت عدم تشخیص بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد زیر حتماً به پزشک خود مراجعه کنید:

• بیش از یک بار بیهوش شده اید.
به هوش آمدن بیش از دو دقیقه طول کشید.
• شما شک دارید که باردار هستید.
• هنگام غش کردن ، کنترل مثانه یا روده خود را از دست می دهید.
• ضربان قلب شما کند یا غیر طبیعی است.
• درد قفسه سینه دارید.
شما سابقه بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا پایین یا دیابت دارید.

هنگام مراجعه به پزشک ، معاینه فیزیکی ممکن است علت سنکوپ را مشخص کند ، اما گاهی اوقات تشخیص نیاز به آرامش دارد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• آزمایش فشار خون
• تست بارداری ، در صورت امکان بارداری
• الکتروکاردیوگرام (EKG) ، برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب شما و نظارت بر ضربان غیر طبیعی قلب
• سعی کنید میز را اندازه گیری کنید تا نحوه واکنش متفاوت قلب و فشار خون به وضعیت بدن را تجزیه و تحلیل کنید
پزشک شما همچنین ممکن است در مورد سابقه پزشکی شما بپرسد ، که شامل موارد زیر است:
• تحقیقات جاری و گذشته
• گزارشی از آنچه در طول رویداد اتفاق افتاده است.
استفاده از دارو ، بدون نسخه و بدون نسخه

از شما خواسته می شود تا آنجا که ممکن است رویداد را با جزئیات به یاد بیاورید. این به پزشک کمک می کند محرک هایی مانند گرمای شدید یا استرس که ممکن است در آن دخیل باشد را شناسایی کند.

گزینه های درمانی سنکوپ

گزینه های مداوا چه هست؟

گزینه های درمانی بستگی به علت سنکوپ و نتایج ارزیابی و آزمایش دارد. هدف از درمان این است که از بروز قسمت های سنکوپ جلوگیری کنید.

گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:

• دارو مصرف کنید یا در داروهای قبلی تغییراتی ایجاد کنید.
• برای بهبود گردش خون از لباس های حمایتی یا جوراب های تنگ استفاده کنید.
تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید: ممکن است پزشک رژیم غذایی کوچک و منظم را توصیه کند. نمک (سدیم) بیشتری بخورید ، آب بیشتری بنوشید ، سطح پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و از کافئین و الکل اجتناب کنید.
• هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
• هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید. می توانید این کار را با استفاده از بالش های اضافی یا قرار دادن بلند کننده ها در زیر پای تخت انجام دهید.
از شرایط یا “محرک” هایی که باعث ایجاد دوره سنکوپ می شوند اجتناب یا تغییر دهید.
• آموزش بیوفیدبک برای کنترل ضربان قلب
• درمان ساختاری بیماری های قلبی
• پیوند پا برای حفظ ضربان قلب منظم (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است). ایمپلنت قلب ایمپلنت (ICD). این دستگاه ضربان قلب و ریتم شما را ردیابی می کند و رقص سریع و غیرطبیعی را تصحیح می کند (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است).

توصیه های انجمن قلب آمریکا

توصیه هایی برای AHA (انجمن قلب آمریکا)

1. افرادی که علائم هشدار دهنده غش ، تهوع و تعریق را تجربه می کنند باید بنشینند یا دراز بکشند. هرکس مبتلا به سنکوپ باشد باید یک ارزیابی اولیه توسط پزشک خود ، همچنین یک معاینه فیزیکی و سابقه کامل ، و همچنین آزمایش فشار خون و ضربان قلب داشته باشد.

2. الکتروکاردیوگرام (الکتروکاردیوگرام) نیز به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه برای ارائه اطلاعات در مورد علت سنکوپ توصیه می شود. نوار قلب به طور گسترده ای در دسترس و ارزان است و می تواند اطلاعاتی در مورد علت احتمالی و خاص سنکوپ (مانند ضربان قلب غیر طبیعی) ارائه دهد. ممکن است برای کنترل سایر بیماری های قلبی ، آزمایش های دیگری مانند استرس ورزش ، مانیتور هولتر و اکوکاردیوگرام انجام شود.

3. نوار قلب نیز برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به سنکوپ توصیه می شود. در صورت مشکوک بودن به بیماری مادرزادی قلب ، بیماری عروق کرونر قلب یا آریتمی ، ممکن است سایر آزمایشات تشخیصی غیر تهاجمی مورد نیاز باشد.

4- اگر ارزیابی اولیه مشخص نیست ، “آزمایش شیب” برای بیماران ضروری است. فشار خون و ضربان قلب هنگام خوابیدن روی تخته و خم شدن اندازه گیری می شود. افراد مبتلا به NMS معمولاً به دلیل کاهش شدید فشار خون و ضربان قلب در شیب غش می کنند. وقتی افراد دوباره پشت سر آنها می نشینند ، جریان خون و هوشیاری آنها بازیابی می شود.

بیماران مبتلا به VVS و هیچ شرایط پزشکی جدی معمولاً در محیط سرپایی اداره می شوند. برای افراد مسن ، روش مناسب کار با پزشک متخصص اطفال می تواند کمک کننده باشد.

6. برای افرادی که کمبود آب دارند ، افزودن نمک و آب مصرفی می تواند از سنکوپ جلوگیری کند. این توصیه – و همچنین حذف یا کاهش داروهای فشار خون و دیورتیک ها – برای افرادی که تغییرات آب و هوایی را تجربه کرده اند نیز بی خطر است.

7. استفاده از نمک و آب بیشتر ممکن است برای بسیاری از بیماران اطفال مفید باشد ، اما نتایج آن برای افراد مبتلا به NMS ناشناخته است. سایر تغییرات شیوه زندگی ، مانند ورزش ، نیز می تواند به نفع کودکان باشد.

سنکوپ بعد

سایر مطالعات نشان داده است که با غش مکرر ، کیفیت زندگی در بزرگسالان و کودکان بیمار کاهش می یابد ، اما مطالعات خوب طراحی شده که شامل کیفیت بهتر زندگی ، از دست دادن شغل و توانایی کار باشد ، مورد نیاز است. علاوه بر این ، مطالعات بیشتر شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و پتانسیل عملکرد به عنوان یک نتیجه احتمالی و درک بهتر علائم سنکوپ ، علل و بیماریهای زمینه ای و پیامدهای مختلف است.

نتایجی که اظهار شده

تشخیص علت سنکوپ و درمان آن نیاز به مشورت با متخصص دارد. خوشبختانه بسیاری از کلینیک های پزشکی اکنون می توانند در این زمینه کمک کنند. کلینیک قلب و عروق اکسیر که بر بیماریهای قلبی عروقی و دیابت تمرکز دارد ممکن است یکی از بهترین مراکز در تشخیص و درمان این نوع بیماری باشد. در صورت داشتن هر یک از این بیماری ها ، می توانید با این مرکز تماس بگیرید و به دنبال درمان باشید.
منبع:
https://www.heart.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com

برای رتبه بندی این نرخ کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید