عواملی که خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهند


ارسال شده: 27 سپتامبر 2021

فشار خون بالا یکی از خطرناک ترین بیماری ها است. افراد مبتلا به این بیماری در معرض خطر هستند و باید بر این اساس شیوه زندگی و تغذیه خود را تغییر دهند. در مجله پزشکی اپل ، علل و دلایل فشار خون بالا را بررسی می کنیم.

جی! علل فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا می تواند دلایل زیادی داشته باشد. این می تواند ناشی از ژنتیک ، تغذیه نامناسب و عادات غذایی ، یا سیگار کشیدن و شیوه زندگی نامناسب باشد. به طور کلی ، علل فشار خون را می توان به دو گروه کنترل نشده و کنترل شده تقسیم کرد. برای پاسخ به این س whatال که چه چیزی باعث فشار خون بالا می شود ، مهم است که عوامل قابل کنترل و کنترل نشده را در نظر بگیریم:

عوامل کنترل نشده فشار خون را افزایش می دهند

سن

افزایش سن باعث سفت شدن عروق و کاهش عملکرد کلیه می شود که هر دو فشار خون را افزایش می دهند. بیش از 65 درصد آمریکایی های بالای 60 سال فشار خون طبیعی دارند. لازم به ذکر است که متأسفانه افزایش چاقی در کودکان و نوجوانان باعث کاهش فشار خون بالا شده است. بروز فشار خون بالا در نوجوانی و میانسالی نیز افزایش یافته است.

جنسیت

قبل از 55 سالگی ، مردان بیشتر به فشار خون بالا مبتلا می شوند ، اما بعد از این سن ، زنان بیشتر از مردان به فشار خون بالا مبتلا می شوند.

ژنتیک

افرادی که با فشارخون درجه یک در ارتباط هستند شانس بیشتری برای ابتلا به فشار خون بالا دارند. این امر با تحقیقات ژنتیکی تایید شده است. این افراد از نظر ژنتیکی به نمک و سدیم حساس تر هستند زیرا عملکرد سیستم کنترل نمک در کلیه های آنها نسبت به افراد دیگر متفاوت است و این امر خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد.

علل فشار خون بالا

علل فشار خون بالا در دوران قاعدگی

مطالعات بین زنان نشان داده است که فشار خون زنان در دوران قاعدگی افزایش می یابد. در حقیقت ، در بیشتر موارد ، پس از یک دوره ، فشار خون فرد تنظیم می شود و او به حالت عادی برمی گردد. تحقیقات نشان می دهد که علت فشار خون قاعدگی افزایش سطح پروژسترون در زنان است.

همچنین بخوانید: فشار خون بالا و راههای درمان آن

علل فشار خون ثانویه

فشارخون ثانویه زمانی اتفاق می افتد که فرد به دلیل بیماری دیگری دچار فشار خون بالا شود. بیماری های قلبی و تنگی ، بیماری های کلیوی و در واقع مشکلات تیروئید دومین علت اصلی فشار خون بالا هستند.

علل کنترل فشار خون بالا

سایر علل فشار خون بالا را می توان کنترل کرد. این بدان معناست که با کنترل عادات و عادات غذایی خود ، می توانید خطر ابتلا به فشار خون بالا را کنترل کنید. برخی از این عوامل قابل کنترل برای فشار خون بالا عبارتند از:

رژیم غذایی

غذاهای سرشار از نمک ، پتاسیم کم ، پتاسیم کم از دیگر علل فشار خون بالا هستند. لازم به ذکر است که امروزه منبع اصلی بیشتر سدیم در رژیم غذایی ، غذاهای فرآوری شده و فست فودها است. برخلاف سدیم ، پتاسیم فشار خون را کاهش می دهد ، بنابراین پیروی از رژیم غذایی سرشار از پتاسیم برای پیشگیری یا کنترل فشار خون تقریباً در همه موارد توصیه می شود.

علت فشار خون بالا بعد از غذا نیز افزایش سطح سدیم در بدن است. سدیم به بدن کمک می کند آب را حفظ کند ، که به نوبه خود فشار خون را افزایش می دهد. میزان سدیم مهمترین علت فشار خون بالا بعد از غذا خوردن است.

علل فشار خون بالا

ورزش و تمرین بدنی

عدم فعالیت بدنی و عدم ورزش منجر به سفت شدن عروق و افزایش فشار خون می شود. این امر همچنین می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را از طریق افزایش وزن افزایش دهد.

اضافه وزن و چاق

اضافه وزن باعث افزایش حجم کار قلب و کلیه ها شده و آنها را از بین می برد. از آنجا که این دو اندام نقش کلیدی در تنظیم فشار خون دارند ، نارسایی می تواند منجر به فشار خون بالا شود. در افراد چاق ، کلسترول و تری گلیسیرید خون معمولاً زیاد است که منجر به سفت شدن عروق و افزایش فشار خون می شود.

سیگار کشیدن و الکل

نیکوتین موجود در سیگار باعث شل شدن عروق ، افزایش ضربان قلب ، افزایش فشار خون و در نهایت افزایش فشار خون می شود. سیگار کشیدن همچنین باعث تولید مونوکسید کربن در خون می شود که سطح اکسیژن خون را تا حد زیادی کاهش می دهد و قلب برای جبران این امر باید حجم کار خود را افزایش دهد که به سیستم قلبی عروقی نیز آسیب می رساند. مصرف زیاد الکل همچنین می تواند فشار خون را با تأثیر بر سیستم عصبی مرکزی ، که ضربان قلب و تنگ شدن عروق خونی را تنظیم می کند ، افزایش دهد.

همچنین بخوانید: بیماری پارکینسون چیست و مرحله آن چگونه است؟

اکثر افراد علل فشار خون بالا را در موارد زیر پیدا می کنند که در زیر برخی از آنها را بررسی می کنیم:

علل فشار خون بالا در نوجوانان

جوانان 20 تا 30 ساله معمولاً از سلامت جسمانی خوبی برخوردارند. فشار خون بالا در نوجوانان علل متفاوتی دارد. به عنوان مثال ، یکی از دلایل افزایش ترانه سرایی در نوجوانان ، سطوح بالای هورمون هایپرآلدوسترونیسم است. این هورمون باعث افزایش سطح سدیم در بدن و افزایش فشار خون می شود. سایر علل فشار خون بالا در نوجوانان عبارتند از بیماری کلیوی و تنگ شدن عروق که می تواند منجر به فشار خون بالا شود.

علت فشار خون بالا

علل فشار خون گذرا

افزایش کوتاه مدت فشار خون یک عامل اصلی است. استرس باعث تولید آدرنالین و کورتیزول و افزایش فشار خون می شود. بنابراین می توانید با کاهش سطح استرس خود علت اصلی فشار خون کوتاه مدت را از بین ببرید.

دلایل دیگر

علاوه بر این عوامل ، ابتلا به دیابت یک بیماری جدی کلیه است. همچنین ، مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن و کمبود ویتامین D ممکن است شانس ابتلا به فشار خون را افزایش دهد.

آخرین کلمه

ترکیبی از هر یک از عوامل فوق و سایر عوامل بیش از دو برابر خطر ابتلا به فشار خون بالا را نشان می دهد. بنابراین ، مهم است که همه مواردی که تحت کنترل ما هستند را در نظر بگیریم.

my.clevelandclinic

سلامتی

مراکز usafibroid

دیدگاهتان را بنویسید