“فاعل”؛ داستان زندگی عثمان خوفی نوازنده دونفره معروف خراسانی منتشر شد


گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) رضوی در خراسان، کتاب دویار اثر شهیر خراسانی توسط انتشارات امیر سهلا منتشر شده است.


به گفته سهلا، نویسنده این اثر، دویار، عثمان و دوتار بی قرار او بودند که به مدت ۷۰ سال در خواف از شهرهای مرزی خراسان رضوی دیوار کشیدند. ایران را با عثمان و شریک زندگی اش شناسایی کنید.


داستان این کتاب زندگینامه عثمان محمدپرست است و امیر سهلا سعی کرده است جزییات واقعی دوران کودکی، نوجوانی، جوانی، میانسالی و پیری عثمان را با زبان شیرین داستان ارائه دهد.


نویسنده معتقد است زندگی ۹۴ ساله عثمان سرشار از داستان های شیرین و آموزنده است. انتخاب این داستان ها سخت بود. هر داستان از گفتگو با عثمان و فرزندان، عروس و نوه هایش گرفته شده است.


استوری استوری استوری استوری استوری استوری . داستان داستان داستان داستان داستان داستان داستان داستان داستان داستان زندگی او پر از پند و اندرز توسط امیر شهلا در کتاب دویار نوشته شده است. .امیر سهلا پیش از این کتابی با عنوان «قصه های من از بابا ایرج» منتشر کرده بود که در مدت ۵۴۰ روز حدود ۱۷۰۰۰ جلد فروش داشت.


کتاب ۲۵۶ صفحه دویار نوشته امیر سهلا، طراحی نام فلهت، صفحه آرایی ریحان هادی، تصحیح فهیمه پورخسروانی و تصویرگری آتوسا مافی توسط شرکت تعاونی انتشارات کوسه نوین در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه منتشر شده است.


خانم سیمابینا و استاد محمود دولت آبادی، پروفسور کیوان ساکت و پروفسور یدالله کابلی مقدمه این کتاب را نوشته اند و هر کدام راز عثمانی شدن و عثمانی ماندن را از دریچه خاطرات با عثمان محمدپرست بیان می کنند.


گزارش کردن ابنا عثمان محمدپرست، متولد ۱۳ مهر ۱۳۰۷، معروف به عثمان خوافی، استاد دوتار و مدرسه ساز خراسان بود. او اولین کسی بود که آهنگ نوایی را در سال ۱۳۵۳ معرفی کرد.


عثمان محمد پرست در مورد خاستگاه دوتار نوازی گفت: خاستگاه دوتار سه شهر خواف، تایباد و تربت جام است که بیشتر آوازهای فارسی و محلی در آن نواخته می شود و سپس دوتار، کوچان، شیروان و بجنورد. که آوازهای کردی نواخته می شود.و ترکمنی می نوازند، از آنجا به ترکمنهای کاووس دوم رسید که با دوتار آهنگهای ترکمنی می نوازند».در ۲۲ تیرماه ۱۳۹۱ از سردیس وی به یاد عثمان محمد پرست و در ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۸ از پرتره عثمان محمد پرست در مجتمع فرهنگی هنری مدرس شهرستان خواف رونمایی شد. همچنین در ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ اولین کاشی دائمی خراسان رضوی با هدف حفظ میراث ناملموس کشور توسط اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی بر سردر منزل عثمان محمدپرست نصب شد.


عثمان محمدپرست در ۲۲ خرداد ۱۳۹۱ در سن ۹۴ سالگی بر اثر عفونت ریه در بیمارستان بهمن خواف درگذشت.