فراخوان فصل نهم چهار فصل تئاتر ایران منتشر شد – تئاتر آنلاین


دفتر مطالعات و تحقیقات مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، نهمین نشست از طرح چهارفصلی تئاتر ایران را با عنوان «تئاتر و فراتر» برگزار می کند.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، ایوب آقاخانی طراح و مسئول پروژه آموزشی «چهار فصل تئاتر ایران» اعلام کرد: در نهمین فصل از دوره جدید این پروژه (و فصل بیستم تاریخچه جامع این پروژه ملی) علاقه مندان به «تئاتر و فراتر از آن» به مفهوم آن می پردازند.

در متن این فراخوان آمده است:

«آنچه نسل اول نمایش‌های جهانی به نظر محقق می‌آورد، جایگاه مقدس و والای مضامین در تئاتر و دوری آن از انسان اسفنجی یا رابطه این انسان با دنیای بیرون از خود است. این مفهوم ما را به یاد یک موضوع می‌اندازد. نکته ساده: تئاتر از بدو پیدایش اصیل ترین منبع خود را گرفته است، امر متعالی از مفاهیم بهره برده است و در طول اعصار از آن با تمرکز بر مفهوم کلان «فوق العاده» برای اصلاح زندگی انسان ها استفاده شده است. در زمینه‌های مختلف جالب‌تر این است که یک صحنه در ژانرهای مختلف تئاتر ظاهر شده و حتی اساس برخی از آثار در ژانر وحشت را تشکیل داده است. از مقدس و ژانر.معانی آسمانی تا برکت و رنگ های هیجان انگیز و هولناک مضامین دین.

دفتر مطالعات و تحقیقات مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از تمامی علاقمندان به نمایشنامه نویسی و نمایشنامه نویسی از سراسر کشور – به جز کلانشهر تهران – دعوت می کند تا حداکثر تا ۲۰ آبان ۱۴۰۱ ایده های اولیه خود را در این راستا ارائه کنند. به دبیرخانه پروژه به آدرس [email protected] ایمیل بزنید. برای علاقه مندان خارج از پایتخت آموزش جامع ملی نمایشنامه نویسی «چهار جلسه تئاتر ایران» را ارسال کنند.

ظاهرا طبق روال معمول، ایده های اولیه توسط اعضای هیات علمی این فصل (که متعاقبا اعلام خواهد شد) بررسی می شود و برگزیدگان برای شرکت در کارگاه های فصلی پروژه، نگارش نسخه اولیه نمایشنامه خود را آغاز می کنند. در بررسی اولیه پذیرفته شده است.

در خاتمه لازم به ذکر است آثاری که سه مرحله نگارش را گذرانده و مورد تایید کیفی اعضای هیات علمی فصل قرار گیرند توسط انتشارات سوره مهر منتشر خواهد شد.

آقاخانی تاکید کرد: آثار پذیرفته‌شده فصل‌های گذشته در بخش «ستو ریتو» در مقدمه دفتر مطالعات و پژوهش حوزه هنری به ارائه‌شده توسط حوزه هنری توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.

همچنین مدیر دفتر مطالعه و پژوهش مرکز دو اثر «رویای شور» نوشته مهدی غلامهداری از استان البرز و «ساپیدار مادر» نوشته رضا عاشوری فر از استان گیلان را به عنوان برگزیده نهایی هیئت آموزشی معرفی کرد. . فصل هشتم پروژه چهار فصل تئاتر ایران و فصل هشتم آثار برگزیده، با توجه به روند دور جدید پروژه، در مجموعه فصل سفید منتشر شده است.