فناوری تلفن همراه در ایران ۲۸ ساله است


امروز چهارشنبه ۱۹ اوت ۱۴۰۱ فناوری تلفن همراه در نپال به ۲۸ سال می رسد.

به گزارش پایگاه خبرآنلاین؛ ۱۹ آگوست با “تاسیس ارتباطات سیار” همراه است. برای اولین بار در ایران ۴ سیم کارت به سازمان ریاست جمهوری تحویل داده شد.

فاز اول راه اندازی فناوری تلفن همراه در سال ۱۳۹۲ با ظرفیت سازی ۲۴ سایت BTS و ۹۲۰۰ شماره در تهران با مسئولیت شرکت مخابرات ایران آغاز شد.

در ۲۸ مرداد همان سال اولین توزیع رسمی سیم کارت در ایران با واگذاری ۴ سیم کارت به نهاد ریاست جمهوری آغاز شد.

طولی نکشید که توسعه شبکه های تلفن همراه به یکی از اهداف برتر مجموعه مخابرات کشور تبدیل شد. زیرا دنیا در حال تغییر در اصلاح ارتباطات بود و احساس این نیاز در جامعه ما نیز وجود داشت.

با توجه به این نیاز، هیئت دولت با پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موافقت کرد و با تشکیل شرکت ارتباطات سیار با سرمایه ۲۰۰۰ میلیارد ریال موافقت کرد و کلیه امور مربوط به ارتباطات سیار توسط شرکت مخابرات انجام شد. ایران. به «شرکت ارتباطات سیار ایران» واگذار شد.

با جدیت خصوصی سازی صنعت مخابرات کشور، با درک نیازهای جدید بازار رقابتی، این شرکت از سال ۱۳۸۵ با نام تجاری «همراه اول» به فعالیت خود ادامه داد.

همچنین عرضه ۵ درصدی سهام شرکت اول در ۷ آذرماه ۱۳۸۸ از دیگر اقدامات ثبت شده در تاریخ ارتباطات کشور بود.

نماد «همراه» در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۹۱ رسماً به بورس کشور معرفی شد و در تابلوی معاملات بازار سرمایه قرار گرفت.

اگرچه پس از سال‌ها سخت‌کوشی و هماهنگی با کشورهای پیشرفته دنیا در مدار توسعه ارتباطات سیار پیشرفت کرده است، اما اکنون اپراتور اول تلفن همراه ایران نیز با واگذاری ۱۰۰ میلیون سیم‌کارت دائمی و اعتباری در جایگاه نخست قرار دارد. در میان اپراتورها در خاورمیانه رتبه بندی شده است.

بر اساس آخرین گزارش سازمان تنظیم کننده ارتباطات رادیویی به عنوان ناظر و سیاستگذار در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور، در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ حدود ۶۸ هزار سایت ارتباطی فعال وجود دارد. این کشور مبتنی بر فناوری ۴G، ۳G و ۲G است

اشغال بیش از ۵۶ درصد از کل سایت های ارتباطی کشور، پوشش ۹۶.۵ درصد جمعیت کشور، پوشش ۱۳۹۵ شهر و پوشش حدود ۴۵۰۰۰ روستای کشور به ویژه در فناوری های ۴G و ۳G. آمارهای چشمگیر در صنعت ارتباطات.

هم اکنون بیش از ۸۲ هزار و ۱۴۶ کیلومتر از راه های کشور زیر چتر موج رادیویی این اپراتور است.

این شرکت به عنوان اولین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور، پیشرو در توسعه آخرین فناوری ارتباطی و همچنین دارای بالاترین رکورد سرعت ۵G در کشور، تقریباً ۵۲ میلیون مشترک ۴G و ۳G دارد که از این تعداد تقریباً ۴۵ میلیون مشترک متعلق به مشترکین ۴G است. .

این اپراتور در سال ۱۴۰۰ توانسته به رکورد ۵۵۷۴ پتابایت در حوزه «مصرف داده» دست یابد که نسبت به سال قبل ۴۴ درصد افزایش را نشان می دهد. همچنین ترافیک دیتای روزانه موبایل اول به رکورد ۱۹.۲ پتابایت رسیده است که با احتساب ترافیک مبین نت، برای اولین بار در کشور از مرز ۲۰ پتابایت عبور می کند.