قاچاق مواد مخدر یکی از آسیب زاترین معضلات اجتماعی و حقوقی است


مبارزه با قاچاق مواد مخدر و کالا یکی از مسائلی است که اکثر کشورها با آن مواجه هستند. در این میان، قاچاق معکوس دارو به ورود بدون مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کشور اطلاق می شود. قاچاق مواد مخدر می تواند یکی از خطرناک ترین و آسیب زاترین معضلات اجتماعی و حقوقی باشد.

موضوعی که این روزها به دغدغه جدیدی در صنعت داروسازی کشور تبدیل شده است، موضوع قاچاق دارو به کشورهای همسایه مانند افغانستان، پاکستان و عراق است. توزیع پول های دولتی در این سال ها نه تنها بیماران را به کام مرگ کشانده، بلکه به جیب تاجران نیز دامن زده است به طوری که برخی شرکت های دارویی از این سود بی نصیب نمانده اند. یک طرف سود با جان مردم مرتبط است و طرف دیگر بودجه گسترده و طولانی است که به جای استفاده از آن برای تسکین شرایط موجود بیماران، زندگی آنها را به ارمغان آورده است. رانت و فساد ناشی از امتیازات ارز دولتی، امروز به فرزندان نامشروع قاچاق مواد مخدر تبدیل شده است. البته ساختار معیوب سیستم های ارزی چند نرخی منجر به این پدیده خواهد شد.

آمارهای منتشر شده حاکی از آن است که دولت در سال های اخیر حدود ۲ تا ۲.۵ میلیارد دلار ارز دولتی صرف واردات مواد اولیه دارویی و حدود ۵ درصد از واردات دارو و تجهیزات پزشکی به شرکت های دارو و تجهیزات پزشکی کرده است. اما ما امروز نتایج را تجربه می کنیم. برعکس، مشکل قاچاق دارو به حدی شدید شده است که بسیاری از مسئولان منطقه، قاچاق داروهای تولیدی به کشورهای همسایه را یکی از مشکلات عمده شرکت‌های دارویی فعال می‌دانند و معتقدند ارز برای کشور متضرر می‌شود. قاچاق معکوس محصولات دارویی بومی…

اینکه در برهه‌ای از زمان، دارویی خاص نایاب می‌شود و مصرف‌کنندگان آن با مشکل مواجه می‌شوند، از همین واقعیت ناشی می‌شود. زمانی انسولین قلم نادر بود و زمانی در اوج شیوع ویروس کرونا از سرم تزریقی نیز استفاده می شد. داروهای کمیاب برای بیماری های خاص که جای خود را دارد و هفتادمین مثنوی من است. قاچاق در همه کالاها وجود دارد و چیز جدیدی نیست. اما قاچاق مواد مخدر ارتباط مستقیمی با زندگی بسیاری از بیماران دارد و مشکل کوچکی نیست که بتوان آن را به راحتی حل کرد. بسیاری از داروخانه های افغانستان بر این باورند که قیمت پایین و کیفیت و کارایی داروهای ایرانی منجر به قاچاق معکوس آنها می شود. البته بسیاری از نهادهای نظارتی به انجام اقداماتی برای مهار این پدیده اذعان دارند و نیروی انتظامی با کنترل اجناس مسافران و داروخانه ها در شهرهای مرزی، کنترل خروج دارو از کشور را افزایش داده است.

البته نرخ ارز ایران منجر به قاچاق معکوس سایر کالاهای ایرانی نیز شده است. اما در حوزه مواد مخدر واردکنندگان مواد مخدر ترجیح می دهند اقتصاد مواد مخدر را به سمت بازار بزرگ مواد مخدر سوق دهند و می گویند نظارت کمتری در توزیع ارز وجود دارد و برعکس به بهانه مواد مخدر سعی در آزادسازی نرخ ارز دارند. قاچاق بنابراین کارشناسان این حوزه بر این عقیده اند که ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو هر چه سریعتر حذف و مابه التفاوت آن به صورت ریالی به بیمه ها پرداخت شود تا مردم از آن بهره مند شوند. یک راه شفاف تر. وجود ارز ممتاز و رانت حاصل از آن به قدری گسترده و عظیم است که اگر شرکتی با توجه به اختلاف قیمت بسیار زیاد ۴۲۰۰ روپیه و ارز آزاد تنها ۲۰ درصد را از قبل اعلام کند، سود کلانی خواهد داشت. .

مشکلات اجتماعی قاچاق مواد مخدر
مشکلات اجتماعی قاچاق مواد مخدر

البته کشورهای همسایه نیز به دارو نیاز دارند. اما به دلیل ارزان بودن داروهای قاچاق به جای خرید دارو از شرکت های تولیدی ایرانی، ترجیح می دهند از مبادی غیررسمی و قاچاق خریداری کنند که مطمئناً ضررهای مالی هنگفتی به تولیدکنندگان دارو وارد می کند.

در این میان نمی توان از نقش عمده بیمه در مدیریت وضعیت فعلی مواد مخدر کشور غافل شد. بیمه ها نباید پول اختصاص داده شده برای دارو را در حوزه های دیگر خرج کنند. از سوی دیگر، برنامه تامین وام و کار سازمان بودجه نیز نقش تعیین کننده ای در بالا بردن مفسدان و فراهم کردن شرایط برای رسیدن بیماران به دارو با حمایت های لازم بیمه و قطعاً بهبود دارد. برعکس سیستم ارزی دارو شاهد قاچاق خواهد بود، داروهای ایرانی را به کشورهای دیگر نفرستید. البته تا زمانی که دارو با ارز دولتی موجود باشد، احتمال افزایش قاچاق وجود دارد. بنابراین می توان با واقعی سازی قیمت دارو جلوی قاچاق را گرفت.

رضازاده – کارشناس اقتصادی