ماجرای گرفتن نرخ بلیط دلاری از گردشگران چیست؟


در روزهای اخیر هشت ایرلاین نرخ را برای گردشگران خارجی به دلار محاسبه کرده اند. این بخشنامه ای است که برای همه شرکت های هواپیمایی مجاز است.

در این بخشنامه آمده است که اتباع غیرایرانی باید برای هر پرواز داخلی به ایران که کمتر از یک ساعت طول می کشد، ۱۰۰ لیر و برای پرواز بیشتر، ۱۵۰ ۱۵۰ پوند بپردازند. این نامه در اعتراض منتشر شد.

این تصمیم در نامه ای از سوی علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی به رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اتخاذ شده است. مهندسان صنعت گردشگری خواهشمند است دستور فرمایند این موضوع سریعاً حل و فصل شود و تا زمانی که ابعاد مختلف این موضوع و به ویژه چالش ها، آثار و پیامدهای اجرای آن به صورت جمعی با حضور نمایندگان مشترک بررسی نشود، این تصمیم اجرایی نشود. بخش دولتی و خصوصی در منطقه

اعتراضات به این حادثه از چند روز گذشته ادامه داشته و دیدگاه های مختلفی در رسانه ها منتشر می شود. از جمله اینکه تعداد گردشگرانی که وارد ایران می شوند به اندازه ای نیست که بتوانند از خطوط هوایی داخلی استفاده کنند، در حالی که هیچ کشوری برای مسیرهای داخلی دو نرخ دریافت نمی کند. این نرخ دوبرابر ممکن است در مسیرهای بین المللی باشد اما در مسیرهای داخلی همه به یک اندازه پرداخت می کنند.

حرمت الله رفیع، رئیس انجمن خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در این زمینه گفت: هیچ کشوری در دنیا حق صدور بلیت هواپیمای دو نرخی برای اتباع داخلی و خارجی را ندارد و ایران نمی تواند این اقدام غیرقانونی را اجرا کند. ” نرخ صد و پنجاه دلاری برای مسیرهای داخلی بر چه مبنایی تعیین شده است؟ وقتی می گوید چرا مردم ایران باید به خارجی ها یارانه بدهند، کمک های دولتی بگیرند و سوخت را با قیمت ارزان تر بخرند؟

وی گفت: می توان گفت سالانه کمتر از ۵ درصد مسافران خارجی از خطوط هوایی داخلی استفاده می کنند. خدمات خوب است، اما این خدمات تغییر نکرده است. مبلغی که می خواهند شارژ کنند برابر است با خدمات کلاس تجاری.

رفیع خاطرنشان کرد: ممکن است در مسیرها و طبقات مختلف نرخ ها تغییر کند اما اکنون نه سرویس ها و نه مسیرها تغییر کرده است. با این حجم صندلی و خدمات تجاری در اختیار مردم نیست. ایرلاین ها هنوز نتوانسته اند قیمت بلیت را افزایش دهند، اما حالا می خواهند با این طرح، بلیت را برای ایرانی ها گران کنند.

رفیع افزود: وزارت میراث فرهنگی با این موضوع مخالف است اما نمی داند اعتراضش بر چه اساسی باید باشد. آنها با افراد مربوطه صحبت نمی کنند تا دلیل آن را دریابند.

در حال حاضر افراد مختلفی در صدد لغو این بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری هستند. به گفته مسئولان وزارت میراث فرهنگی تاکنون رایزنی با این وزارتخانه و دستگاه های مرتبط صورت نگرفته است.