ما مسئول انفجارهای ۱۵ روزه برج میلاد هستیم / تاثیر حسن یزدانی بر دیوار فجر ۸ – تئاتر آنلاین


عوامل سینمای بزرگ «۴۱۰» با برگزاری نشست رسانه ای به برخی مسائل مربوط به این پروژه پاسخ دادند.

به گزارش تئاتر آنلاین، نشست خبری بزرگ سینمای «۴۱۰» با حضور علیرضا کفار هههه به تهیه کنندگی کوروش زارعی کارگردان اثر و علی فروزانفر دستیار هنری حوزه هنری سه شنبه ۲۶ مهر در تالار مهر حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی مهر برگزار شد.

در ابتدای این جلسه علی فروزونفر گفت: طرح پیشنهادی حدود ۲ سال اجرا شد. این اثر قرار بود در هفته مبارک رونمایی شود که به دلیل آخرین ایام سوگواری ماه صفر و ناآرامی های جاری با تاخیر رونمایی شد. یک گروه ۲۰۰ نفری هیچکس نیست در اجرای آن دکورهای سنگین و انفجار و افکت نقش دارند میدونی بسیاری وجود دارد.

وی ادامه داد: ۴ مهر شب افتتاحیه و ۱۸ آبان آخرین اجرا خواهد بود. در نظر داریم هر شب اجرا میزبان ۴۰۰۰ نفر باشیم.

پس از آن کوروش زارعی کارگردان فیلم نیز گفت: نزدیک به ۳ ماه است که کار می کنیم و روزی ۸ ساعت تمرین می کنیم. مرتضی شاهکرم نویسنده «۴۱۰» با محوریت گردان ۴۱۰ غواصی لشکر ۴۱ ثارالله به فرماندهی حاج قاسم سلیمانی است. این برنامه اتفاقات جالبی را برای بینندگان امروزی تشریح می کند. مثلا حسن یزدانی، پسر ۱۶ ساله تیم شناسایی اروند ۶۰ بار از رودخانه عبور می کند و عملیات والفجر ۸ به موفقیت می رسد.

او ادامه داد: نمایش تا ۷۰ درصد مستند شده است. با ما نمایشما با مستندی روبرو هستیم که از آن به عنوان یک نمایش ۲ ساعته تئاتر یاد می شود. حدود ۱۲۰ بازیگر و گروه حرکت روی صحنه حضور دارند.

جرعی درباره معنای مورد نظرش از واژه سینما گفت: سال هاست که در کارگردانی چیزهای جدیدی را تجربه می کنم که برای اولین بار در سوریه تجربه کردم. سپس در ایران و آخرین بار در ایران این تجربه را داشتم. با ژانری که در این چند سال تجربه کرده ایم، ناگفته های جنگ را در تلفیقی از سینما و تئاتر روایت می کنیم تا دل مخاطب را به دست آوریم.

وی یادآور شد: قرار بود ۲۵ اجرا داشته باشیم که به دلیل تاخیر و تعهد هنرمندان در پروژه های دیگر، تعداد اجراها ۱۵ شب خواهد بود.

در ادامه علیرضا کفار خالق اثر نیز توضیح داد: برای سال در موسسه مشاغل پروژه ها میدونی اما تفاوت هایی در این پروژه وجود دارد، اول از همه استفاده از تکنولوژی روز در زمینه جلوه های ویژه بصری و میدونی است آکواریومی با ۱۰۰ هزار لیتر آب روی صحنه داریم که با انفجار در آب برای مخاطب بسیار جذاب است.

وی تاکید کرد: امیدوارم اتفاق خوبی بیفتد و هست روزها با برنامه های هنری این چنینی مردم را بهتر کنیم.

جرعی در ادامه یادآور شد: حوزه هنری سال‌هاست که در حال برنامه‌ریزی برای ورود و تجربه این ژانر بوده و امسال نیز با کمک موسسه. مشاغل این کار انجام شده و پروژه بعدی در مورد خرمشهر خواهد بود.

در این بخش از این نشست، فروزونفر گفت: حوزه هنری در سال ۱۴۰۱ تجربیات مختلفی در زمینه هنرهای نمایشی و رویدادها داشت. میدونی در سطح کشور شاهد آن خواهیم بود.

معاون هنری حوزه هنری در پاسخ به سوال تئاتر آنلاین درباره بودجه و میزان هزینه های سینمای «۴۱۰» آن تاکید کرد: تاکنون سابقه ای از هزینه پروژه ها وجود ندارد. میدونی و شماره پروسه را اعلام نکنیم. با توجه به میزان تولید، می توان میزان هزینه را درک کرد. همچنین این نمایش به صورت رایگان برای مخاطبان اجرا می شود.

کفار وی همچنین گفت: سرفصل بودجه ما تئاتر است اما حجم تولید ما سینماست.

فروزنفر ادامه داد: اگر الان عددی را اعلام می کردم در شرایط فعلی رقم حاشیه ای می شد و پروژه را به حاشیه می برد. امسال با جهش بودجه مواجه هستیم و به همین دلیل می توانیم فعالیت های هنری را در نقاط مختلف کشور برگزار کنیم.

کوروش جرعی کارگردان سینمای او «۴۱۰» درباره بودجه و هزینه این اثر نیز تاکید کرد: حداقل دستمزد بازیگران ما ۱۵ میلیون تومان و حداکثر ۵۰ میلیون تومان بوده است. مجموع هزینه فیلم “۴۱۰” او کمتر از ۵ میلیارد است.

کفار همچنین وی به عنوان تهیه کننده این اثر افزود: ۱۰۰ هنرمند داریم که دستمزد این هنرمندان و هنرمندان شاغل حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است. این هزینه یک بخش جداگانه هزینه صحنه و جلوه های ویژه و تکنیک های به کار رفته در اجرای این اثر بسیار زیاد است.

در ادامه، فروزان فر به عنوان دستیار هنری حوزه هنری، هزینه سینمای «۴۱۰» خود را حدود ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان دانست و توضیح داد: سعی کردیم از امکانات بسیاری از نهادهای دیگر برای تولید و اجرا استفاده کنیم. کوروش جرعی برای کاهش هزینه های این اثر با تمام تلاش خود برای تولید و اجرای این اثر به تهیه کننده اعلام کرد که من کارمند حوزه هنری هستم و نیازی به دستمزد ندارم. به این ترتیب سازنده هیچ انتظار مالی برای انجام این کار ندارد.

وی با انتقاد از عملکرد فرهنگی کشور در ۷۰ سال اخیر گفت: تمام اتفاقاتی که در هفته های گذشته در کشور دیده ایم ناشی از شکست رسانه هاست. اگر رسانه ها به موقع اطلاع رسانی می کردند، نیازی به ورود به اداره امنیت نبود. در ۷۰ سال گذشته ما شاهد جهش هایی در زمینه هایی مانند تولید، علم و امنیت بوده ایم، اما رسانه ها و … فرهنگ ما در ۷ دهه گذشته از این موضوع شکایت نکرده ایم.

زارعی درباره وقایع میدونی و انفجارهای واقع در سینمای وی «۴۱۰» و چگونگی حفظ ایمنی گروه و مخاطبان اثر گفت: تیم ضربه میدونی ما یک تیم بسیار حرفه ای هستیم، محاسبات و اقدامات آنها، انفجارها میدونی این اثر هیچ تهدیدی برای تیم اجراکنندگان و مخاطبان ندارد.

فروزانفر همچنین گفت: برای اداره حراست از ۳ سازمان دیگر تاییدیه گرفته ایم و میزان انفجارها را نیز کاهش داده ایم. برنامه ریزی کرده بودیم که روز اول فیلم «۴۱۰» مهر را اکران کنیم، اما چون انفجار رخ داد، نخواستیم با صدای انفجار مزاحم مردم شویم. متاسفانه به دلیل وضعیت جامعه در حال حاضر شنبه ها اجرا نداریم. گفته می شود صدای انفجاری که ۱۵ روز در برج میلاد شنیده می شود از فیلم «۴۱۰» آن است.

جرعی درباره چرایی اکران فیلمش «۴۱۰» گفت: زمانی است که برای اکران در نظر گرفته ایم. شهریور بود بنا به دلایلی که در این جلسه ارائه شد ما مجبوریم در زمان حاضر اقدام کنیم زیرا اگر در این زمان اجرا نمی کردیم و فصل از دست می رفت نمی توانستیم اجرا کنیم و هزینه های دکوراسیون از بین می رفت. البته هوا سرد است و با توجه به اینکه قسمت زیادی از اجرا در آب است شرایط برای هنرمندان بسیار سخت است.

وی با تاکید بر اینکه در سینمای خود «۴۱۰» چقدر معنا و مفهوم متاثر از جلوه های ویژه و سخت افزار کار است، گفت: جلوه های ویژه باید ابزاری برای ارائه مفهوم کارگردان و جلوه های فکری و فکری در تئاتر باشد. همیشه برای من مهم است، فقط توپ و کراکر نیست.

کفار خالق اثر در پایان این نشست تاکید کرد: هدف ما خلق قهرمان برای جوانان کشورمان است. ما اینطوریم رمبو ما آنچه را که نوجوانانمان در جبهه جنگ نیاز داشتند، داشتیم رمبو نه حسن یزدانی یکی از قهرمانان دوران جنگ ماست که ویژگی های شخصیتی زیادی داشت.