محرومیت زدایی از اصول اساسی دولت مردمی استبه گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود شالویی مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی با بیان این مطلب افزود: بخش‌های مختلف وزارتخانه از جمله ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، انجمن سینمای جوان و … باید در این طرح با هدف ارتقای فرهنگ و هنر در سراسر کشور به ویژه مناطق محروم اهتمام داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه طرح محرومیت زدایی فرهنگی و هنری در دستور کار وزارت فرهنگ قرار دارد، ادامه داد: برای رونق و اعتلای این طرح، قرارگاه محرومیت زدایی فرهنگ و هنر در مناطق محروم کشور در این وزارتخانه شکل گرفته است.

شالویی تاکید کرد: توسعه هنر در سراسر کشور بویژه در مناطق محروم می‌تواند منجر به کاهش آسیب‌های اجتماعی شود و معتقدم طرح‌هایی مانند آموزش رایگان هنر در مناطق محروم نقش موثری در کاهش آسیب‌های اجتماعی دارد.

مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ در ادامه گفت: درونمایه اقدامات فرهنگی و هنری باید منبعث از ارزش‌ها و آموزه‌های دینی و معنوی باشد و یکی از برنامه‌های در دست اقدام این وزارتخانه در سال جاری، شکل‌دهی گروه‌های سرود انقلابی است، چرا که اینگونه اقدامات و مواردی از این دست (مانند سرود سلام فرمانده) می‌تواند نقش مهمی در انسجام اجتماعی در کشور داشته باشد.

دستیار وزیر فرهنگ در ادامه سخنان خود، بازگشت به نهضت مسجد را از دیگر برنامه‌های در دستور کار این وزارتخانه برشمرد و تاکید کرد: نسل امروز باید با محتوای انقلاب اسلامی از درون مسجد و مدرسه انس و الفت بگیرد.

در بخشی از این جلسه، علی اکبر صفی‌پور مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری، گزارشی از آخرین اقدامات اجرایی طرح آموزش رایگان هنر در مناطق محروم ارائه کرد.

صفی پور گفت: تاکنون اقدامات بسیاری در راستای اهداف طرح آموزش رایگان هنر در مناطق محروم و استان‌های کشور صورت گرفته و با سرعت در استان‌های هدف در حال انجام است.

وی با اشاره به راهبردهای این طرح ادامه داد: تاکید بر عمل و تحقق برنامه‌های پیشنهادی وزیر فرهنگ، توجه و تاکید بر تقویت و آموزش هنرهای بومی، محلی و ملی، تاکید بر ارزش‌های انقلاب اسلامی و کمک به تبیین آن، توسعه اقتصاد هنر، کشف استعدادهای هنری، استفاده از ظرفیت و توانمندی‌های وزارتخانه و بهره‌گیری از فضای مجازی از جمله راهبردهای طرح آموزش رایگان هنر در مناطق محروم به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: در این طرح دو برنامه‌ریزی از جمله تاسیس هنرستان‌های هنرهای زیبا در ۱۰ استان کشور و بهره‌گیری از ظرفیت آموزشگاه‌های آزاد هنری به صورت جدی دنبال می‌شود.

صفی‌پور راه‌اندازی دبیرخانه طرح آموزش رایگان هنر در دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری و تدوین شیوه‌نامه برگزاری دوره‌های آموزشی را از دیگر اقدامات طرح آموزش رایگان هنر در مناطق محروم برشمرد.

وی با بیان اینکه این طرح ۱۲ بهمن سال گذشته به صورت رسمی و با رونمایی از پوستر آموزش هنر از سوی وزیر فرهنگ آغاز به کار کرد، گفت: پیش‌بینی کرده‌ایم در سال جاری بتوانیم بیش از ۱۵۰۰ دوره آموزشی برگزار کنیم.

گفتنی است، در این جلسه برخی از اعضای حاضر با ارائه گزارشی از مجموعه اقدامات و فعالیت‌های خود، نظرات و پیشنهادهای خود را ارائه کردند.