محور قرار دادن مساجد برای بازسازی هویت ایرانی-اسلامی


به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زاکانی شامگاه سه شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱ با حضور در حوزه علمیه مروی با آیت الله محمد باکر تحریری رئیس این نهاد دیدار و گفتگو کرد.

شهردار تهران در این جلسه با اشاره به نیاز تهران به علما و بزرگان گفت: در محوطه شهرداری ۳ نفر داریم. گناه ما با شهرها، شهروندان و شهرداری ها (اداره شهری) روبرو هستیم که در این ۳ گناه ما باید رشد جسمی و روحی شهروندان را فراهم کنیم.

زاکانی ادامه داد: در این دوره مدیریت شهری به تمایز تهران آینده از تهران امروز توجه شد چرا که تهران امروز یک هویت ثانویه است. هی تو و این فقر هویت کلان شهر تهران مایه افتخار نیست.

وی حفظ مساجد در شهر تهران را برای ما یک اصل دانست و گفت: در تهران شاهد یک ظلم جدی هستیم و این در حالی است که شهر تهران دارای قابلیت های منحصر به فردی است و برای ما مهم است که نوسازی شهری است. بر اساس هویت ایرانی ـ اسلامی و سیر صحیح آن برنامه و شکل کم اهمیت و اجرا

شهردار تهران افزود: برخی مناطق تهران از جمله مناطق ۱۸، ۱۹، ۱۵، ۲۰ فرصتی است تا شهر تهران در مسیری جدید نوسازی شود و به کاهش فاصله شمال و جنوب شهر کمک کند.

زاکانی گفت: ۳ دسته برکت برای شهر تهران در این نوع فعالیت ها وجود دارد.

وی ادامه داد: دومین فایده این نوع فعالیت ها ساماندهی حاصله در فعالیت ها و مزیت دیگر ایجاد ظرفیت جدید است که امیدوارم در طرح کلی ارائه شود. صد رویداد را می توان تعیین کرد، زیرا طرح کلی امکان نوسازی و ایجاد محله های جدید را فراهم می کند.

در ادامه این جلسه آیت الله تحریری رئیس مدرسه ماروی به بیان دیدگاه های خود در خصوص شهرک نشینی، ارتباط مستمر و نزدیک مدیریت شهری پایتخت با شهرسازی، پیشنهادهایی برای ساخت و ساز در موضوع شهرک سازی پرداخت. تعاونی ها و تعاونی های مسکن برای احیای بافت فرسوده نعمت آباد.

در پایان این جلسه تفاهم نامه همکاری بین شهرداری تهران و حوزه علمیه مروی منعقد شد.