مخالفت معاون گردشگری با افزایش قیمت دلار در بلیت هواپیما


به گزارش خبرگزاری مهر، معاون گردشگری وزارت میراث، فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی در نامه ای به رئیس سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرد که نرخ دلاری بلیت هواپیما از گردشگران غیرایرانی اخذ می شود. . هزینه های سفر افزایش می یابد.

در نامه علی اصغر شالبافیان بیا:

«جناب آقای محمد محمدی خوش بخش
وزیر محترم راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشور
سلام
وزارت میراث در خصوص اخبار منتشر شده در چند روز اخیر در رسانه ها اعلام کرده است که اتحادیه اصناف شرکت های هواپیمایی قیمت بلیط هواپیما را به دلار از مسافران و گردشگران خارجی دریافت می کند. فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی این سازمان به عنوان متولی حوزه گردشگری کشور، سیاست گذاری، برنامه ریزی و توسعه این صنعت را با همکاری سایر دستگاه ها بر عهده دارد. اجماع ذی نفعان با رویکردی گسترده تر و رویکرد حمایتی برای توسعه این صنعت باید اتخاذ شود.
در همین راستا، ماده ۴ سند راهبردی توسعه گردشگری به شماره ۶۶۶۳۴ مورخ ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ به موجب ماده (الف) ماده (۱۰۰) برنامه پنج ساله ششم امور اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، توسعه … جمهوری اسلامی ایران موظف به ایجاد حمایت در زمینه قیمت گذاری هوانوردی برای توسعه مقاصد گردشگری و تعیین و اجرای زیرساخت های حمل و نقل مسافر از نظر سیاست های توسعه صنعت گردشگری شده است.
از سوی دیگر اساسا گردشگری یکی از رقابتی ترین صنایع دنیاست و رقابت قیمتی سفر و گردشگری در ایران یکی از مهم ترین مزیت های رقابتی کشور به شمار می رود. با این حال، تصمیم فوق هزینه سفر را افزایش می دهد و علاوه بر حمل و نقل بر بسیاری از مشاغل دیگر تأثیر می گذارد.
از سوی دیگر، پس از یک دوره سخت رکود به دلیل شیوع گسترده بیماری عروق کرونر قلب، اکنون با توجه به رونق نسبی ورود گردشگران خارجی در راستای سیاست های ضد ایران هراسی، همه دست اندرکاران گردشگری امیدوار شده اند. تلاش جدی برای افزایش این روند.
لذا با عنایت به مراتب فوق و بدون در نظر گرفتن نظر این وزارتخانه و با توجه به علاقه مهندسان به صنعت گردشگری دستور رسیدگی فوری به استانداردها تا مطرح شدن ابعاد مختلف موضوع را صادر نمایید. و چالش ها به طور خاص مورد بررسی قرار می گیرند. پیامدها و پیامدهای اجرای آن در اقدام جمعی با حضور نمایندگان مشترک بخش‌های دولتی و خصوصی برای جلوگیری از اجرای این تصمیم.